Як правильно вибрати бігові тайтси?

Як правильно вибрати бігові тайтси?

Коли справа доходить до занять бігом, потрібне спеціальне взуття, але не менш важливим є те, у що будуть одягнені ваші ноги. Це можуть бути спортивні штани, бігові шорти, легінси або капрі. Але сьогодні найкращим функціональним рішенням є тайтси. Вони приносять відчутну користь здоров’ю й дарують справжнє задоволення від тренування. Підходять для будь-яких видів легкої атлетики, як то: спринт, крос, стипль-чез, біг по шосе або пересіченій місцевості.

Напевно, ви чули про компресійні колготи. Сміємо припустити, що вже подумуєте про їхню покупку, але не знаєте, як правильно вибрати бігові тайтси. Дочитавши нашу публікацію до кінця, ви отримаєте достатньо інформації, щоби зробити свій вибір усвідомлено й отримати те, що подарує комфорт і поліпшить результати ваших тренувань. Розглянемо такі питання:

  1. Особливості тайтсов для бігу.
  2. Яким матеріалами віддають перевагу?
  3. Який фасон вибрати?
  4. Як вибрати розмір, і яка посадка вважається правильною?
  5. Як вибрати бігові тайтси за сезоном?
  6. Що потрібно знати про ступінь компресії?
  7. На що додатково звернути увагу?

1. ОСОБЛИВОСТІ ТАЙТСІВ ДЛЯ БІГУ

Тайтси для бігу — це компресійні колготи для людей, які професійно або активно займаються спортом. На сторінках нашого блогу ми вже не раз писали про них тут і тут. Ще раз повторимо, що ця спортивна екіпіровка є ідеальним рішенням для тих, хто цінує в спортивному одязі свободу рухів, здатність тканини дихати, зберігати тепло, відводити піт і швидко сохнути.

Особливості тайтсів для бігу

Тайтси для бігу призначені для тренувань в умовах закритих приміщень і на свіжому повітрі в будь-яку погоду упродовж усього року. Їхня головна особливість — компресія. Що дає компресія спортсмену?

  • По-перше, покращує кровотік литкових м’язів, і це найголовніша функція компресійних штанів. Тягне (компресійний) дію створює тиск на судини. Кров краще (на 30 % легше) надходить назад у серце, а далі насичує м’язи новою порцією кисню. У тайтсах ви тренуєтеся так сильно, як вам це потрібно і, водночас відчуваєте себе повним сил, готовим збільшувати навантаження.
  • По-друге, стабілізує м’язи. Утягувальний ефект мінімізує вібрації тіла в процесі бігу. У результаті економиться велика кількість енергії на утримання м’язів (особливо це відчувається на довгих дистанціях). А це означає, що ви можете тренуватися довше і, як наслідок, покращувати свої результати.
  • По-третє, компресія підсилює відчуття тіла в просторі, а також частин тіла в русі щодо один одного (їсть такий термін — пропріоцепція). Тобто ви «зібрані в один клубок», й у вас немає відчуття «розбалансування». Ви відчуваєте положення тіла, відчуваєте кожне м’язовий й суглобовий рух, відчуваєте свою силу і знаєте, як її витрачати.

Такий вплив компресії на тіло знижує втомлюваність і больові відчуття, підвищує витривалість, покращує координацію і прискорює процес відновлення після забігу. Крім того, тайтси постійно підтримують м’язи в розігрітому стані, що знижує ризик отримання травм. А внаслідок щільного облягання, штани ефективно відводять вологу назовні і швидко сохнуть. Розібравшись із компресійними особливостями бігових тайтсів, давайте подивимося, яким матеріалами треба віддавати перевагу.

2. ЯКИМ МАТЕРІАЛАМ ВІДДАЮТЬ ПЕРЕВАГУ?

Сучасні тайтси виготовляють із синтетичних матеріалів. Здебільшого тканина являє собою сумішевий склад із декількох видів синтетичних волокон, які присутні в певній пропорції. Це — мікрофібра, поліамід, поліестер, лайкра, нейлон. Одним із найпоширеніших варіантів вважається продукція з поліестеру й лайкри. Примітно, що для пошиття однієї моделі тайтсів може використовуватися до чотирьох видів матеріалу. Тобто, зональна компресія може виконуватися з двох різних видів синтетики, широкий пояс — це третій вид, а зони з підвищеним потовиділенням — четвертий.

Яким матеріалам віддають перевагу?

Тайтси преміумкласу виконуються з високотехнологічних поліамідних сумішей, які мають високу щільність і компресію. У складі тканини міститься велика кількість лайкри, що робить тайтси міцними й еластичними. А з огляду на те, що поліамід спочатку створювався, як альтернатива шовку — спортивний виріб дуже м’який і приємний до тіла. Крім того, що поліамідні тайтси еластичні, максимально легкі, міцні, щільно облягають (як друга шкіра) добре виводять піт, швидко сохнуть і «правильно» утягують — вони не вбирають запахи. Серед інших технологій, які борються з цією проблемою можна назвати антибактеріальне просочення (запобігає розвитку грибків, бактерій) і присутність у складі волокон іонів срібла. Останні також знищують хвороботворні бактерії, віруси, грибки, діючи на більш ніж 650 видів бактерій.

3. ЯКИЙ ФАСОН ВИБРАТИ?

Якщо є можливість не беріть тайтси унісекс — вибирайте чіткий поділ за статтю: чоловічі або жіночі тайтси. Кожна з них враховує анатомічні особливості тіла, відповідно розташування зон вентиляції. Коли говорять «фасон тайтсів», то мають на увазі довжину виробу і висоту талії. У першу чергу визначаємося з довжиною.

Який фасон вибрати?

У цей час існують три варіанти, і всі вони дуже зручні і практичні для бігу.

  1. Короткі тайтси — вище коліна. Їх можна використовувати для літніх пробіжок або, навіть, під спортивні штани вільного крою, щоби запобігти натиранню, яке може виникнути під час тренувань.
  2. Середньої довжини тайтси — це варіант капрі, трохи нижче коліна. Ідеально підходять для сухої, теплої осені і весни, коли повітря не настільки прогріте, щоби носити короткі тайтси, а в довгих ще жарко.
  3. Довгі тайтси — закривають всю ногу або тільки до щиколотки. Використовують у міжсезоння й холодний період року, коли через низьку температуру, холодний вітер й опади тіло потребує більшого захисту.

Висота пояса теж буває трьох видів:

  • Високий пояс 10+ см із тонкою вкладкою всередині, щоби пояс був плоским і щільно охоплював талію. Така модель дуже добре підтримує нижню частину спини.
  • Звичайний пояс 8 см із широкою м’якою гумкою всередині — класичний варіант більшості моделей.
  • Низький пояс 5 см — це насправді звичайна висота талії тайтсів. Може бути з цільною широкою гумкою (такі вироби практично завжди розраховані на атлетично складених спортсменів із правильними пропорціями) або зі шнурком, яким можна додатково зафіксувати тайтси на талії.

4. ЯК ВИБРАТИ РОЗМІР ТАЙТСІВ, І ЯКА ПОСАДКА ВВАЖАЄТЬСЯ ПРАВИЛЬНОЮ?

Компресійні колготи завжди облягають тіло, у точності повторюючи рельєф ніг. Але, коли справа доходить до вибору тайтсов, то розмір має значення. Занадто великі будуть у прямому сенсі слова заважати (ви будете їх постійно підтягувати), а надто маленькі — передавлюватимуть і врізатимуться в тіло (це незручно й небезпечно для здоров’я). Переконайтеся, що колготи щільно облягають ноги й талію. Якщо вони добре утягують голеностоп і литкові м’язи, але «вільні» в поясі — вибирайте іншу модель.

Як вибрати розмір тайтсів, і яка посадка вважається правильною?

Правильна посадка означає, що тайтси сидять щільно на всій нозі від п’яти до попереку, повторюючи всі її контури, не врізаючись и тіло.

Врахуйте, що компресійний одяг відрізняється від звичайного, що обтягує. Посадка тайтсів щільна. Коли натягуєш колготи, відчуваєш опір і докладаєшь зусиль. Уся суть компресійної білизни — щільно облягати, як друга шкіра. Тільки так буде створена необхідна компресія.

Очевидно, що ідеальним варіантом буде примірка в спорт магазині. Консультант допоможе підібрати потрібний розмір, зважаючи на ваші параметри й розмірну сітку конкретного виробника (а вони можуть відрізнятися й іноді дивувати великою розбіжністю). Якщо ви купуєте онлайн, вивчіть розмірну сітку бренду, який вам сподобався. Для визначення розміру тайтсів необхідно знати свої параметри: зріст, вагу, обсяг талії і стегон.

5. ЯК ВИБРАТИ ТАЙТСИ ЗА СЕЗОНОМ?

Відштовхуючись від теорії шарів одягу, тайтси — це завжди перший, і часто єдиний, шар. Тому, вибираючи їх, потрібно враховувати температуру повітря, наявність сильного вітру, активність бігу й індивідуальні особливості терморегуляції. З урахуванням цих даних виріб підбирається за товщиною, щільністю, наявності вітрозахисту й утеплювального шару.

Як вибрати тайтси за сезоном?

  • За температури від 0˚С до -10˚С цілком підійдуть довгі тайтси без утеплення. Захистити зону малого таза від перепадів температур можна, надівши поверх компресійних штанів шорти або бігову спідницю.
  • Для погоди з температурою нижче -10˚С, колу на вулиці може бути метіль або мокрий сніг, вам потрібно придбати утеплені тайтси віндстопер.

Зимові тайтси можуть бути зшиті з поліаміду з додаванням вовни вівці породи Меринос. Присутність натуральних волокон посилює теплоізоляцію та не порушує теплообмін. Ще одним теплим варіантом може бути модель із внутрішньою стороною з мікрофлису (верх — вітро- і вологозахисна синтетика, низ — теплий і м’який мікрофліс).

Загальний підхід до спортивного одягу в холодний період року приблизно такий: він має забезпечувати тепловий комфорт. Одягайтеся так, як ніби на вулиці на 10˚С тепліше, ніж є насправді. Тому що, біг підніме температуру вашого тіла на ці 10˚С, і вам буде комфортно. Більш докладно про те, як вибрати одяг для бігу взимку в спеку й міжсезоння, за різних температур і погодних умов ви можете прочитати тут.

6. ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО СТУПЕНІ КОМПРЕСІЇ?

Під час бігу нога вдаряється об землю і відправляє вібрації вгору. М’язи здригаються, а під час тривалого бігу перевантажуються вібрацією. Результат такого перевантаження індивідуальний для кожного спортсмена. Тут багато що залежить від тренованості бігуна, типу поверхні, техніки бігу і тривалості тренування. Найбільш частою ознакою є біль, яка в особливо важких випадках супроводжується травмою м’язової тканини (відшаруванням, розривом). Тайтси постійно стискають м’язи, знижуючи згубні наслідки вібрацій й біль після забігу.

Ступінь компресії виробу залежить від плетіння ниток тканини. Виробники пропонують тайтси двох видів: із сильною спрямованою й помірною спрямованою компресією. Ступінь тиску в кожній зоні виробу своя. Більша її частина припадає на щиколотки, а менша — на стегна. Ця особливість дозволяє здійснювати підйом крові знизу вгору до серця швидко, виключаючи можливий застій. В обох видах компресія в більшій чи меншій мірі (все залежить від активності тренувального процесу), але захищає м’язи від вібрацій.

7. НА ЩО ДОДАТКОВО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПІД ЧАС ВИБОРУ БІГОВИХ ТАЙТСІВ?

Як завжди — «диявол криється в деталях», тому на них всю увагу. А їх у тайтсах чимало.

  • Зовнішній вигляд — зверніть увагу на те, щоби тайтси не «плющили» п’яту точку опори — на жаль, трапляється й таке. Начебто «все на місці», але, надівши невдалу модель, розумієш, що таки мало присідала. Найчастіше секрет захований саме в крої — одні тайтси сидять «сумно», а інші вигідно підкреслюють фігуру.
  • Вентиляційні вставки (найчастіше на попереку і в області під або над колінами) — спеціальні сітчасті сегменти для максимальної вентиляції в зонах підвищеної тепловіддачі.
  • Якість швів (особливо в паху) — вони мають бути плоскими і практично не відчуватися.

На що додатково звернути увагу під час вибору бігових тайтсів?

  • Наявність кишень (на стегні, на талії, з боків) для предметів першої необхідності — одна з важливих опцій у біговій екіпіровці. Якщо без телефону на пробіжці ще можна обійтися, то серветки, ключ від квартири або шафки в роздягальні точно потрібно кудись покласти.
  • Хороша гумка на поясі — найважливіший елемент фурнітури в тайтсах. Від її висоти і якості залежить комфорт використання компресійних штанів. У бюджетних моделях може не тримати форму й підгинатися. Тільки примірка покаже, наскільки вона щільно облягає і тримає форму.
  • Блискавки на гомілках — дозволять без проблем надіти тайтси і відрегулювати облягання в області щиколотки.
  • Світловідбивальні елементи (над щиколоткою або уздовж швів, з боків, на передній або задній поверхні ноги) — для того, щоби вас можна було швидко ідентифікувати в сутінках на дорозі.
  • Спеціальна вставка в паховій області (у чоловічих моделей) — анатомічна особливість, що збільшує комфорт.
  • Зональні вставки на стегнах — для опори руками (під час бігу на крутий підйом), знижують їх прослизання.
  • Якісні компресійні тайтси мають зберігати свій початковий рівень компресії впродовж пів року за умови щоденного використання і правильного поводження. Але про це ви дізнаєтеся, тільки з часом. Тому одразу вибирайте тільки брендові речі.

Висновок

Тайтси — спортивний одяг нового покоління для найактивніших силових тренувань і виснажливого бігу. Їх головні переваги — компресія й хороша терморегуляція. Довгі моделі з утепленням - ідеальне рішення для холодної зимової погоди. Усі інші практично універсальні — підходять для весни, осені й літа. Тобто, маючи у своєму гардеробі дві моделі, ви повністю закриєте потребу в зручному спортивному одязі на всі 12 місяців. Чим «крутіше» бренд, тим вище вартість його тайтсів і одночасно більше функціональних «наворотів». Вже після першої пробіжки ви зрозумієте, наскільки в них круто тренуватися.

Готові спробувати?
FREEVER пропонує великий вибір чоловічих та жіночих тайтсів, тому знайти комфортний варіант буде легко. Ознайомитися з колекцією компресійних штанів від провідного українського виробника одягу для спорту та активного відпочинку можна тут.