Як вибрати гірськолижну куртку?

Як вибрати гірськолижну куртку?

Наймасовішим і найцікавішим зимовим відпочинком вважається катання на лижах. І не має значення, ви любитель скітура, профі фан-карвінгу або фанат пішого сходження на вершини, з подальшим спуском непідготовленим схилом, головне, в гірських лижах — це екіпірування. Хороший захист на схилі — це не данина моді, а нагальна потреба. Вона — ваш комфорт, безпека та задоволення від катання. Тому, вибором лижного екіпірування спантеличуються, як правило, ще до покупки лиж. Адже спорядження завжди можна взяти в прокат, а відповідний одяг краще мати свій.

Не рекомендуємо підкорювати лижні схили у звичайному пуховику або жилеті, одягнувши його поверх теплого спортивного костюма. Навіть якщо всі ці речі відмінної якості, зроблені з мембрани й добре вам йдуть, активно кататися в них не вийде — міський одяг не здатний забезпечити належний рівень захисту та комфорту в горах.

У правильному екіпіруванні лижника та сноубордиста важливим є все: зовнішні та внутрішні шари, взуття, шапка, захисні аксесуари. Але основну увагу слід приділити лижній куртці. Правила її вибору — незмінні, незалежно від того, чи збираєтеся ви використовувати її за прямим призначенням або, як верхній одяг для міста.

У цій публікації ми докладно описуємо всі важливі моменти вибору гірськолижної куртки, у тому числі:

  • Види лижних курток.
  • Матеріал виготовлення.
  • Конструктивні особливості лижних курток.
  • Як вибрати лижну куртку: основні моменти вибору.

КУРОРТНИЙ ВІДПОЧИНОК, КАТАННЯ ПІДГОТОВЛЕНИМИ ТРАСАМИ ЧИ БЕК-КАНТРІ?

Перед вибором верхнього одягу, ви маєте визначитися з видом відпочинку, тому що він визначає, який вид лижної куртки вибрати. Якщо плануєте курортний відпочинок у горах з екскурсіями, парочкою виходів на дитячий схил, пішими прогулянками та проведенням лікувально-профілактичних процедур, то ваші потреби в екіпіруванні будуть досить простими: комфорт, тепло та сухість.

Види лижних курток

Якщо збираєтеся активно кататися на лижах та сноуборді на підготовлених трасах, вам знадобиться утеплена куртка з хорошими показниками повітропроникності, вітро- та вологозахисту, яка ефективно виводить зайву вологу та тепло, надійно захищає від холоду. Причому для сноуборду потрібно вибрати модель вільного крою, а для лиж можна і напівобтислу куртку. А якщо ви збираєтеся досліджувати непідготовлені схили — усе те ж саме, але з найвищим рівнем захисту від негоди та порізів, мінімальною вагою та максимальною мобільністю, гарною вентиляцією та високою функціональністю.

Хороша новина в тому, що виробники гірськолижного екіпірування пропонують безліч якісних рішень для кожного з описаних видів відпочинку, у широкому ціновому діапазоні. Тому розглянемо їх докладніше.

ВИДИ ГІРСЬКОЛИЖНИХ КУРТОК

Вибираючи гірськолижну куртку, важливо знати ключові особливості та відмінності одягу. Попри величезний вибір лижного екіпірування, усе воно ділиться на п’ять основних видів:

  1. Утеплені куртки.
  2. Неутеплені куртки.
  3. Технологічні лижні куртки.
  4. Гірськолижні куртки софтшел.
  5. Гірськолижні куртки 3-в-1.

Види гірськолижних курток

1. Утеплені гірськолижні куртки

Це одяг із гарним зовнішнім захистом від опадів та внутрішнім утеплювальним шаром. Якщо більшу частину часу ви кататиметеся в дуже холодних умовах — це ідеальний варіант лижної куртки. Зовнішнім шаром виступає або поліестер із водовідштовхувальним покриттям або мембрана. Утеплювачем може бути натуральний пух або його синтетичний аналог на основі інноваційного поліефірного волокна різної щільності. Шви на утеплених лижних куртках бувають звичайними (не вологостійкими), проклеєними (вологостійкими) по всьому виробу або проклеєними в критично важливих місцях (як правило — плечі, рукави). Під рукавами обов’язково присутня примусова вентиляція на блискавках із сітчастим захистом від попадання снігу.

Утеплені гірськолижні куртки

Лижні куртки на пуху цінуються за неперевершено високе співвідношення тепло/вага — одяг практично не відчувається на тілі, причому добре гріє. Однак, у куртках на Тінсулейті, Біо-пусі або Холофайбері в рази комфортніше кататися в умовах мінливої погоди, коли мороз змінює відлигу, високу вологість, мокрий сніг і навіть дощ. Синтетичний наповнювач навіть у вологому стані добре зберігає тепло тіла. І це його головна перевага перед пухом, який втрачає свої теплоізоляційні властивості у вологому середовищі. Ситуацію намокання пуху виправляє лише наявність мембрани на верхньому матеріалі куртки. Але такі вироби коштують досить дорого, і вони дуже вимогливі в догляді. Ледь що не так (неправильно виправ або порушив режим сушіння), вважай зіпсував річ.

2. Неутеплені гірськолижні куртки Shell чи Hard Shell

У дослівному перекладі з англійської «Shell» — оболонка, панцир, раковина, шкаралупа. Цей термін застосували до лижної куртки, позбавленої утеплювача, але з вітро- і вологозахистом. Жорстка та міцна мембрана отримала термін Hard Shell, а більш м’яка — Soft Shell.

Неутеплені гірськолижні куртки Shell чи Hard Shell

Лижна куртка Hard Shell - це чудовий вибір для дуже активних лижників та тих, хто хотів би мати одну куртку для всіх типів катання. Вона мало важить, не об’ємна (дуже компактна в складеному вигляді), добре дихає та демонструє високий рівень захисту від вітру та води (значно вищий, ніж Soft Shell). Єдиний недолік куртки Hard Shell — вона зовсім не гріє. Але відсутність утеплювача легко компенсується, наприклад, термобілизною та флісовою кофтою. Тобто, залежно від температури та погодних умов зовні, вибором необхідної кількості внутрішніх шарів одягу ви регулюєте свій температурний баланс. Серед інших особливостей гірськолижних курток Hard Shell відзначимо добре проклеєні шви та наявність регульованої вентиляції під рукавами, що добре захищає від перегріву під час дуже високої активності.

3. Технологічні гірськолижні куртки

До цього типу лижних курток відносяться всі вироби з мембрани з найвищими показниками паропроникності (дихання), вітру та вологозахисту. Вони — вибір професійних лижників і сноубордистів, які проводять багато часу в пошуках нових маршрутів для спуску далеко від підготовлених трас. Для скі-туру та бек-кантрі — технологічні куртки з легкої мембрани, а для вільного катання лісом та по зернистому фірну (фірн — жорсткий сніг) — вироби з міцної та товстої мембрани.

Технологічні гірськолижні куртки

У такому екіпіруванні не буває звичайних швів та блискавок. Перші — проклеєні на всьому виробу, а замки не просто надійні, а захищені від попадання вологи та снігу, і користуватися ними можна, навіть, у рукавичках. Уся різноманітність варіантів крою технологічних лижних курток зводяться до кількох великих класів: атлетичний, звичайний та вільний крій. Кожен виріб доповнюють: зручний капюшон (його об’єм дозволяє надіти гірськолижний шолом), снігозахисна спідниця (може бути відсутньою), мінімальна кількість функціональних кишень. В одязі немає нічого зайвого. Він максимально легкий та компактний.

4. Гірськолижні куртки софтшел (Soft Shell)

Куртки Soft Shell — чудове екіпірування для весняного катання на лижах або цілорічного гірськолижного відпочинку в умовах м’якого клімату. Цей тип курток протиставляється вищеописаним не утепленим лижним курткам hardshell та shell. Одяг більш м’який, еластичний, важить мало, відмінно дихає (потієш у ньому менше, ніж у hardshell).

Гірськолижні куртки софтшел

Складається із двох шарів: внутрішній на флісі добре зігріває, а зовнішній із мембрани захищає від вітру та опадів. Майже ідеальна лижна куртка, але в технології Soft Shell є свій мінус — слабкий захист від вітру та дощу, ніж у hardshell. Однак, такі куртки підкуповують комфортом та універсальністю. Найчастіше їх наділяють найбільш вологостійкими мембранами, що дозволяє використовувати одяг у фрірайді, ски-турах, альпінізмі.

5. Гірськолижні куртки 3-в-1

Найпопулярніший вибір тих, хто тільки відкриває для себе зимовий відпочинок у горах та хотів би мати одну універсальну куртку для міста та катання на лижах. Модель 3-в-1 — ідеально підходить для цього. Головна її цінність — практичність.

Гірськолижні куртки 3-в-1

Одяг поєднує в собі зовнішню водонепроникну куртку та внутрішній утеплений шар. Їм може бути, як флісова куртка, так і натуральна пуховка або виріб на штучному утеплювачі. Внутрішній шар відстібається. Залежно від вашої активності, температури повітря та погоди ви можете регулювати комфортний мікроклімат всередині та використовувати кожен шар, як самостійний верхній одяг.

МАТЕРІАЛ ВИГОТОВЛЕННЯ ГІРСЬКОЛИЖНИХ КУРТОК

За винятком виробів softshells, переважна більшість лижних курток забезпечують надійний захист від снігу, води та вітру. Для пошиття застосовують переважно мембранну тканину, яку в повсякденному мовленні іноді називають просто мембрана. Завдяки своїй особливій структурі мембрана добре відштовхує воду або (і) надійно захищає від вітру й водночас пропускає через себе водяну пару.

Матеріал виготовлення гірськолижних курток

Головним компонентом мембранної тканини є тефлонова або поліуретанова плівка. Вона пропускає крізь себе назовні пари води та не пропускає ззовні воду в рідкій формі. Плівка тонка й не міцна, тому її з’єднують із тканиною, утворюючи сендвіч, який і називається мембраною. Вага та міцність лижних курток залежить від використовуваних матеріалів та кількості шарів мембрани. Матеріалом слугує нейлон або поліестер. За інших рівних характеристик, перший — легше й міцніше, а другий дешевше.

Мембрана може бути з’єднана з одним або одразу двома шарами тканини. Залежно від їх кількості виділяють: 2-шарові та 3-шарові мембрани. У двошаровій мембрані тефлонова плівка з’єднана лише з лицьовою (зовнішньою) тканиною. Це найлегша і гнучка, але й найменш довговічна мембрана. Щоби, хоч якось захистити її від механічного зношування, з вивороту використовують вільно закріплений підклад із сітчастого матеріалу або м’якої тканини. У тришарової мембрани плівка з’єднана з лицьовою та підкладковою тканинами. Такий варіант найбільш зносостійкий і довговічний, але відрізняється малою гнучкістю та великою вагою.

Мембранна тканина

Для оцінки властивостей мембрани використовують два ключових параметри — водонепроникність (вказується в мм) та паропроникність (гр/м2/24год). Обидва значення варіюються від 5000 до 20000 і вище. І чим вони вищі, тим більш вологозахищеним і паропроникним є маркований ними одяг. Наприклад, рейтинг лижної куртки з показником 10 000/20 000 означає, що одяг витримує навантаження 10 000 міліметрів водяного стовпа й за 24 години виводить 20 000 грамів пари на квадратний метр.

На який рейтинг водонепроникності слід орієнтуватися?

  • Від 0 до 5 000 мм — куртка витримує легкий сніг та дощ, без вітру.
  • Від 5000 до 10000 мм — вологий сніг, легкий дощ, легкий вітер.
  • Від 10 000 до 15 000 мм — інтенсивний мокрий сніг, дощ, вітер.
  • Від 15 000 до 20 000 мм — сильний дощ, мокрий сніг та вітер.
  • Від 20 000 мм і вище — абсолютна водонепроникність та захист від штормового вітру.

На який рейтинг паропроникності орієнтуватись?

  • 5000 — 10000 (г/м2/24ч) — цілком достатньо на 2–3 години спокійного катання з перервами на відпочинок.
  • 10 000 — 15 000 — на пів дня не дуже активних спусків.
  • 20 000 і вище — висока активність протягом усього дня.

КОНСТРУКТИВНІ ОСОБЛИВОСТІ ЛИЖНИХ КУРТОК

Характерними конструктивними елементами лижних курток є:

  • шви,
  • блискавки,
  • кишені,
  • капюшон,
  • підкладка,
  • вентиляція,
  • снігозахисна спідниця,
  • крій розтруба рукава,
  • кількість утеплювача.

Особливості лижних курток

Шви

Проклеєні шви — фактор, що підвищує рівень водонепроникності гірськолижної куртки. Для герметизації використовують спеціальну стрічку. Вироби з повністю проклеєними швами коштують дорожче, але це виправдані витрати.

Блискавки

Після швів вони — «найслабша ланка». Бюджетні вироби оснащені простими блискавками з невизначеним запасом міцності, а якісні лижні куртки комплектуються міцною та надійною фурнітурою, наприклад, YKK та RiRi. Для додаткового захисту перших використовують вітрозахисні планки або клапани з тієї ж мембрани, що куртка. YKK та RiRi для лижних курток йдуть із шаром водовідштовхувального полімеру (технологія aqua-zips). Краплі води, мокрий сніг неспроможні потрапити всередину й не обмерзають на зубчиках слайдера блискавки.

Кишені

Кількість кишень не обмежена, головне, щоби вони були функціональними та зручно розташовувалися і не перекривалися лямками рюкзака. Мінімально необхідний набір — пара зовнішніх бічних, внутрішня кишеня для смартфона та кишеня для скіпасу на рукаві.

Капюшон

Без його допомоги вітро- та вологозахист лижної куртки буде неповним. Головний убір має бути достатньо об’ємним, щоби його можна було надягати поверх шолома. Цілком не важливо, яка це буде конструкція — цільна або знімна, головне, капюшон має зручно регулюватися в об’ємі. Сучасна система — утягування на фіксаторах.

Підкладка

Якщо ви вибираєте лижну куртку для міста, то найкращим рішенням буде добре утеплена модель зі звичайною підкладкою з поліестеру. Для активних катань у холодних погодних умовах, рекомендуємо куртку з підкладкою, віддзеркалює тепло - це TermoSystem, Omni-Heat або їм подібні.

Куртка з підкладкою, що віддзеркалює тепло

Назви можуть бути різними, але суть одна — велика кількість сріблястих точок, розташованих на внутрішній стороні куртки, віддзеркалюють власне тепло людини, не перешкоджаючи терморегуляції. Навіть, якщо ви катаєтеся повільно на пологих схилах, замерзнути в куртці з такою підкладкою не вийде.

Вентиляція

Примусова вентиляція ніколи не буде зайвою, якою б високою не була паропроникність лижної куртки. Під час дуже надмірної активності вона дозволяє швидко скинути пару та відновити комфортний мікроклімат всередині. Як правило, виконана у вигляді застібок блискавок із сітчастою підкладкою й розташована на внутрішній стороні рукавів або під пахвами. У поодиноких випадках додатковою вентиляцією можуть слугують відкриті кишені із сітчастою підкладкою.

Снігозахисна спідниця

Важливість цієї технологічної деталі оцінить кожен під час першого падінні. Її головне завдання — захист від попадання снігу, а другорядне — додатковий захист попереку від холоду. Виріб доповнюється силіконовою стрічкою (іноді гумкою), щоби надійно триматися поверх штанів із гладкої тканини. В універсальних лижних куртках цей елемент знімний, що дозволяє комфортніше почуватися у верхньому одязі за межами гірськолижного курорту.

Снігозахисна спідниця

Крій розтруба рукава

Конструкція буває широкою або вузькою. У першому випадку рукав забезпечується внутрішніми еластичними й зовнішніми манжетами, що регулюються на липучках — іх можна застебнути поверх лижної рукавички. У другому варіанті є лише внутрішні манжети, а надягання рукавички передбачається поверх рукава куртки. Вибирайте найбільш зручний для вас варіант.

Кількість утеплювача

Наповнювач вимірюється в грамах на м2. Головне питання, скільки його вважається найбільш комфортним.

  • 50–100 г — це куртка для прохолодної весни та осені, або холоднішого сезону.
  • 100–200 г — для холодної погоди.
  • +200 — для екстремально холодної погоди.

Параметри наведено для звичайного повсякденного використання в умовах міста. У горах необхідно враховувати ще й вашу активність.

ЯК ВИБРАТИ ЛИЖНУ КУРТКУ: ОСНОВНІ МОМЕНТИ ВИБОРУ

Під час вибору лижної куртки тверезо оцініть рівень свого катання. Якщо ви тільки відкриваєте для себе лижі та сноуборд, не має сенсу брати високотехнологічний одяг. Лижна куртка 3-в-1 — відмінний варіант для старту.

Якщо плануєте активно та багато кататися, вибирайте hardshell. Для середнього рівня активності — softshell або утеплену лижну куртку. Тільки зверніть увагу на бирку та переконайтеся, що тканина лижної куртки добре дихає та надійно захищає від води. Якщо водонепроникність менше як 10 000 мм, то ця куртка найбільше підходить для міста або звичайних прогулянок на гірськолижному курорті. Для таких цілей паропроникність не потрібна висока — нижче 10 000 г/м2/24ч цілком нормально. Вироби з рейтингом паропроникності та водонепроникності відповідно 10 000/15 000 і вище — непоганий варіант для лижника середнього рівня.

Як вибрати лижну куртку: основні моменти вибору

  • Зверніть увагу на капюшон. Він має бути зручним, добре захищати голову від вітру, але забезпечувати достатній бічний огляд.
  • Манжети на рукавах мають легко та надійно закриватися, щоби під них не забивався сніг.
  • Зверніть увагу, щоби блискавки та фурнітура були зручні для роботи в рукавичках. І звичайно, під час відкривання та закривання блискавки не мають зажовувати тканину.
  • Якщо мембранну тканину доповнено технологією 4-WAY System, як у лижних курток популярного українського бренду FREEVER, то перед вами виріб, що забезпечує чудову посадку з повним діапазоном рухів. Така куртка сяде точно за фігурою, не буде стовбурчитися або пузириться. Вона м’яко підкреслює силует, надає образу легкості та підтягнутості, не обмежуючи лижника в рухах.
  • Не менш важлива й ергономічність куртки. Артикульований крій плечей та ліктів враховує особливості руху під час катання. З одного боку він забезпечує потрібну свободу дій, а з іншого — дозволяє одягу щільно облягати тіло, створюючи компактний та комфортний силует.
  • Незайвими будуть посилення на ліктях.
  • Вибирайте яскраву лижну куртку — будете стильним й добре помітним на схилі.

Хороше лижне екіпірування — дороге задоволення. Але, враховуючи, що асортимент одягу в кожному новому сезоні поповнюється свіжою колекцією, можна добре заощадити, вибираючи лижну куртку на розпродажі в кінці сезону.