Як вибрати спортивну футболку: важливі правила

Як вибрати спортивну футболку: важливі правила

Є таке розхожий вислів: «Одягайтеся для успіху!». Виявляється він діє не тільки в повсякденному житті, але і в спорті. По-перше, нас «зустрічають за одягом», а по-друге, одяг впливає на нашу продуктивність у тренажерному залі й на спортивному майданчику. Й оскільки тема сьогоднішньої публікації — як вибрати спортивну футболку, ось вам 5 основних причин, чому важливо вибрати правильну спортивну футболку (ключове слово — «правильну»):

  1. Вона підвищує впевненість у собі й мотивує тренуватися.
  2. Покращує продуктивність і спортивні результати.
  3. Допомагає швидко відновлювати сили.
  4. Не обмежує свободу рухів.
  5. Захищає від травм.

Вирушаючи вибирати спортивну футболку, не слід керуватися виключно модними тенденціями, не забувайте про головні критерії вибору цієї екіпіровки. Про них ми сьогодні й розповімо. Їх усього три — це тканина, фасон і якість швів. Також із цієї публікації ви дізнаєтеся про класифікацію й сезонність одягу, і про те, на які моменти звернути увагу, коли вибираєш спортивну футболку.

Зміст:

  1. Вибір матеріалу.
  2. Що таке технологічна тканина?
  3. Що таке рашгард?
  4. Класифікація футболок за основними параметрами.
  5. Якість швів і вироби.
  6. Сезонність спортивних футболок.
  7. На які моменти звертаємо увагу?

1. ВИБІР МАТЕРІАЛУ СПОРТИВНОЇ ФУТБОЛКИ

… або чому не бажано використовувати для тренувань футболки з бавовни.

Які матеріали є взагалі?
Футболки виготовляють зі звичайного і спортивного трикотажу. Між собою вони відрізняються складом, саме від нього залежать функції майбутнього виробу. Сировиною для трикотажу служить: бавовна, льон, вовна, шовк і різні синтетичні матеріали у вигляді добавки. За складом трикотаж буває:

  1. натуральний,
  2. синтетичний,
  3. комбінований.

Вибір матеріалу спортивної футболки

«Натуральний» на основі бавовни в чистому вигляді використовують рідко, як правило, у його склад обов’язково входить від 2 до 5 % еластану чи інша синтетика, яка поліпшує споживні властивості тканини. З цього трикотажу шиють звичайні футболки, які ми використовуємо в повсякденному житті. Для пошиття спортивних виробів використовують синтетичний і комбінований трикотаж. Останній поєднує в собі кращі властивості натуральних і синтетичних матеріалів. Його й називають спортивним трикотажем. Для нього характерні наступні важливі властивості:

  • Дуже легкий, м’який і приємний до тіла.
  • Добре дихає, забезпечуючи шкірі хорошу циркуляцію повітря.
  • Еластичний — футболка, навіть, обтислого крою абсолютно не обмежує рухів.
  • Формостійкий — виріб легко тягнеться в різних напрямках одночасно й завжди відновлює свою первинну форму.
  • Міцний і зносостійкий — легко витримує випробування пранням і сонцем.
  • Має хорошу паропроникність — не вбирає піт, а пропускає його через себе назовні, де він швидко випаровується.
  • Гіпоалергенний — має низьку або нульову алергенність, тобто не здатний викликати алергію.
  • З нього можна шити безшовний спортивний одяг.

На сьогодні є кілька видів комбінованого спортивного трикотажу. Найпопулярніші — дайвінг і футер. До складу обох входить бавовна й синтетика в певному процентному співвідношенні.

Види комбінованого спортивного трикотажу

  • Дайвінг створювався для активних фізичних навантажень. Різновид щільного матеріалу називають креп-дайвінг. З нього шиють лосини й костюми для спорту. Тонкий і легкий називають мікродайвінг. Зазвичай із нього виготовляють спортивні футболки або купальні костюми. Переваги матеріалу: ручне й машинне прання, не потребує віджимання, дуже швидко сохне, абсолютно не мнеться.
  • Футер — це щільний комбінований трикотаж. Це з нього шиють зимові та демісезонні костюми, утеплені спортивні футболки з довгим рукавом. Розрізняють футер двунитку, трьохнитку з начосом і без нього. Матеріал дуже м’який, приємний, комфортний. Відмінно захищає від вітру і вологи, добре зберігає тепло тіла. Віддає перевагу ручному пранню, потребує віджимання, не любить сохнути під відкритими променями сонця, потребує прасування, але ідеальним варіантом буде відпарювання.

Спортивний трикотаж має гарний зовнішній вигляд і фактуру. Блиск може бути матовим або глянцевим. Кольори виглядають соковитими й не втрачають своєї насиченості, навіть, після десятка прань. Спортивні футболки підходять для любителів і для професійних спортсменів. Вони готові до будь-яких серйозних випробувань. Коли ви посилено тренуєтеся й активно пітнієте, футболка зберігає ваше тіло в сухості. Ви не відчуваєте дискомфорт і не відволікаєтесь від тренувального процесу. Гарна еластичність гарантує виконання вправ в максимально можливих амплітудах. А безшовний дизайн зводить до мінімуму ризик будь-якого тертя.

Ми так детально зупинилися на перевагах тканини для спортивних футболок, що б показати вам, чому не бажано використовувати для тренувань футболки з бавовни. У чистому вигляді бавовняна футболка (без синтетики) комфортна в повсякденному житті, але не в спорті. Під час активних тренувань вона швидко вбирає піт і дуже повільно сохне; стає важкою і прилипає до тіла; переохолоджує, натирає й подразнює шкіру. Тренування швидко перетворюється в пекло. А про мотивацію досягати високих спортивних результатів і говорити не доводиться.

2. ЩО ТАКЕ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ МАТЕРІАЛ?

Це той самий спортивний трикотаж, але тільки крутіше!

Дуже часто можна зустріти термін «спортивна футболка з технологічного матеріалу». Що це таке? Це той самий спортивний трикотаж, але з особливими властивостями, які забезпечують максимальний комфорт спортсмену в конкретному виді тренувань.

Що таке технологічний матеріал?

Розглянемо кілька технологій на прикладі легендарної американської компанії, одного з провідних світових виробників спортивних товарів NIKE.

  • Технологія DRY-FIT BODY MAPPING — це наявність додаткових вентиляційних зон для створення ефекту повного повітрообміну. Продумана система вентиляції + швидке відведення поту від шкіри — це запорука граничного комфорту тканини.
  • DRY FIT — зберігає тіло в сухості, відводить вологу з поверхні шкіри, транспортуючи її на зовнішню поверхню тканини, для швидкого випаровування.
  • THERMA-FIT- зберігає тіло тривалий час у теплі. Синтетичний матеріал має оксамитовий шар, який утворює повітряну «подушку» — ідеальний утеплювач.
  • SPHERE THERMAL — матеріал, який забезпечує збереження тепла й повітропроникність. Тривимірна структура тканини збільшує зазор між тілом і одягом, для того, щоби затримати максимум теплого повітря.
  • SPHERE DRY — тривимірна структура матеріалу забезпечує ефективне відведення вологи і створює проміжок між поверхнею шкіри і тканини, зменшуючи тертя. Вироби з використанням цієї технології відрізняються невеликою вагою й комфортністю.

Ці та інші технології є у всіх провідних виробників спортивного одягу. І якщо спортивна футболка пошита з такої технологічної тканини, ви побачите інформацію про це на бирці й самому виробі у вигляді прогумованого лого або трафаретного друку.


3. ЩО ТАКЕ КОМПРЕСІЙНА ФУТБОЛКА, І ДЕ ВОНА ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ?

Носіння компресійної футболки має масу переваг.

Що таке компресійна футболка, і де вона застосовується?

На початку публікації ми говорили про п’ять причини купити правильну спортивну футболку. У тому списку третім пунктом ми вказали «Допомагає швидко відновлювати сили». Йдеться про компресійну футболку (її називають рашгард). У чому її унікальність?

  • Рашгард допомагає зняти м’язовий біль.
  • Підтримує і зігріває м’язи.
  • Підвищує витривалість і продуктивність.
  • Покращує роботу кровоносної та лімфатичної системи.
  • Прискорює відновлення після виснажливих тренувань.

Яким чином це відбувається?

Компресійна футболка з еластичної тканини задяки щільному обляганню тіла створює ефект накачування (компресії). Кров легше надходить назад у серце, і далі швидше насичує м’язи новою порцією кисню. Рашгард дає можливість тренуватися так сильно, як вам це потрібно і водночас усе ще відчувати себе енергійним і готовим збільшувати навантаження.

Де застосовуються рашгард? У будь-яких динамічних видах спорту: біг, бокс, паверліфтинг, важка атлетика, футбол, волейбол, баскетбол, спортивна гімнастика, фітнес і інші дисципліни.

4. КЛАСИФІКАЦІЯ СПОРТИВНИХ ФУТБОЛОК ЗА ОСНОВНИМИ ПАРАМЕТРАМИ.

Довжина рукава й довжина виробу, виріз горловини, фасон.

Ідеальна посадка одягу — це наріжний камінь хорошого стилю. Правда, про це частіше говорять щодо костюма, штанів або сорочки. Але це ж правило справедливо і для спортивної футболки. Отже, спортивні футболки класифікуються за чотирма основними параметрами:

  • Довжина рукава: без рукавів, довгий рукав, короткий рукав, рукав реглан.
  • Виріз горловини: круглий і V-подібний виріз.
  • Довжина виробу: короткі — вище попереку (жіночі топи), стандарт — на долоню нижче пояса й довгі — до середини сідниць і нижче.
  • Фасон: прямий, приталений, обтислий (топи, компресійні футболки).

Класифікація спортивних футболок за основними параметрами

Вибирати потрібно ту модель, яка найкращим чином відповідає вашій аутдор активності або виду тренувань. Ви можете поставити питання: «А які не основні параметри?». Відповідаємо — усі, що впливають на естетику, наприклад:

  • спортивні футболки з капюшоном,
  • виріб з асиметричним кроєм подолу,
  • з глибокими або не глибокими проймами рукавів,
  • з бічними розрізами,
  • футболка на блискавці.

4. ЯКІСТЬ ШВІВ ТА ВИРОБУ.

...або, як перевірити якість крою футболки?

Виверніть футболку навиворіт:

  • дослідіть якість швів,
  • подивіться виріб на просвіт,
  • переконайтеся в симетричності крою.

Шви з різною товщиною по всій довжині, з не рівними рядками, з нитками, що вилазять назовні - такі речі неприйнятні для якісного звичайного одягу взагалі, а тим більше для спортивного. Також шви не повинні бути грубими — тільки м’якими. Найякісніші шви — це плоскі: вони не відчуваються тілом, відповідно не натирають. А ідеальними вважаються — безшовні спортивні футболки.

Розгляньте переплетення ниток матеріалу: воно повинно бути рівномірним. Подивіться виріб на просвіт: якісний трикотаж має однорідну структуру (без занадто темних або світлих плям). На дотик тканина має бути гладкою без катишков і ворсистості. Якщо виріб заявляється з хорошою повітропроникністю, а за фактом матеріал дуже щільний, то швидше за все, продувність футболки буде низькою й тіло буде погано «дихати».

Що б перевірити симетричність крою, складіть футболку навпіл, рукав до рукава, і подивіться, наскільки вони збігаються один з одним за формою й розміром. Якщо не спостерігається відповідності між рукавами, то після першого ж прання плечовий шов перекоситься, і різниця в рукавах стане ще помітніше.

5. СЕЗОННІСТЬ ОДЯГУ

Відомо, що для тренувань на свіжому повітрі необхідно використовувати спортивний одяг за сезоном. Це стосується і футболок.

  • У теплу пору року обирайте моделі, які добре відводять вологу й охолоджують.
  • У холодну погоду - екіпірування, яке забезпечує хороше відведення вологи й терморегуляцію.

Залежно від вашої активності та температури зовнішнього повітря можна використовувати багатошаровість в екіпіровці або футболку з довгим рукавом зі щільного трикотажу (ми говорили про нього вище, коли розглядали матеріал).

6. ДОДАТКОВІ МОМЕНТИ, НА ЯКІ СЛІД ЗВЕРНУТИ УВАГУ, КОЛИ ВИБИРАЄШ СПОРТИВНУ ФУТБОЛКУ.

Якщо ви вже поклали око на спортивну футболку (вам сподобалась якість, забарвлення, підходить фасон і ціна), залишається приміряти виріб і звернути увагу на деякі деталі.

Додаткові моменти при виборі спортивної футболки

  • Розмір спортивної футболки буде вважатися вашим, якщо виріб приємно облягає, але не обмежує вас у грудях. Це правило справедливо для футболок прямого і приталеного фасону.
  • Спортивні футболки зі стречевим ефектом повинні добре облягати груди. Під час зведення рук на грудях можлива поява «гусячих лапок» на спині, в районі лопаток і пахв. У вільному положенні рук їх бути не повинно.
  • Вибираючи рашгард уперше, будьте готові до того, що він буде тугим, і його буде важко натягувати. Це особливість усього компресійного одягу. Для визначення необхідного розміру рашгарда зазвичай досить виміру обхвату грудної клітини. Обхват грудей вимірюється за найбільш опуклої частини грудей, під пахвами й по лопатках. Але в деяких випадках потрібен буде також обхват талії — вимірюється на 3–4 см вище стегон. Ці дані порівнюємо з табличними, що йде до виробу.
  • У синтетичного й комбінованого трикотажу є один недолік — він швидше накопичує неприємний запах, ніж бавовна. Антибактеріальна обробка синтетики вирішує цю проблему. Вибираючи спортивну футболку, зверніть увагу на цю опцію.

Ми намагалися підготувати для вас корисну і якісну інформацію. Будемо вдячні, якщо ви поділитеся цією статтею з друзями, знайомими й колегами. Можливо, це вплине на їх вибір, і зробить їхнє спортивне життя ще краще. До речі, FREEVER пропонує великий вибір чоловічих та жіночих спортивних футболок, тому знайти комфортний варіант буде легко. Якщо цікаво — тисніть сюди!