Що вдягати під лижний костюм?

Що вдягати під лижний костюм?

Катаючись на лижах та сноуборді в горах, необхідно бути готовим до будь-яких несподіванок, і насамперед до швидкої зміни погоди упродовж дня. Тому одяг обов’язково має враховувати цей фактор, щоби надійно захищати його власника від холоду, вітру, снігу, промокання та перепадів температур. Ми не будемо спеціально виділяти речі для сноубордистів та окремо для лижників. Обидві категорії «працюють» за однакових умов. Звідси й вимоги до екіпірування однакові. І головне з них — це адаптація під мінливі погодні умови та інтенсивність фізичного навантаження. А тепер ми переходимо до розгляду головного принципу вибору одягу для катання на лижах та сноуборді.

ЩО НАДІТИ ПІД ЛИЖНИЙ КОСТЮМ?

Якщо ви збираєтеся провести на схилі весь день, то не замерзнути й захиститься від непередбачуваної погоди — це лише частина проблем, які має вирішувати ваше екіпірування. Друге, не менш важливе її завдання — забезпечити всередині комфортне тепло й сухість за будь-якої активності на схилі. Тому підбираючи одяг для катання на лижах, керуйтесь принципом багатошаровості. В активному відпочинку ця концепція використовується практично скрізь.


Багатошаровість або система функціональних шарів дозволяє комфортно почуватися під час пригод, мобільно підлаштовуватися під мінливі погодні умови та вашу активність.

Такими шарами є:

 1. Базовий шар — комплект термобілизни: сорочка, легінси, термошкарпетки.
 2. Середній шар — флісова кофта або стьобаний жилет на блискавці.
 3. Верхній шар — лижний костюм або комплект куртка + штани.
  Й аксесуари — рукавички, рукавиці, бафф, шапка

Усі три шари працюють взаємопов’язано між собою. Завдання першого — відвести вологу. Завдання другого — зберегти тепло та передати вологу далі. Завдання третього — захистити від зовнішніх природних факторів та вивести вологу назовні. Щоби «система» працювала, необхідно правильно підібрати всі шари. А тепер докладно розберемо кожен із них, за винятком лижного костюма. І почнемо з термобілизни — важливої ланки в цьому ланцюжку.

БАЗОВИЙ ШАР.
ТЕРМОБІЛИЗНА: КОФТА, ЛЕГІНСИ ТА ТЕРМОНШКАРПЕТКИ.

Термобілизна — це натільний одяг, базовий шар лижного екіпірування. Його завдання стати вам другою шкірою, створюючи комфортні умови під час активного відпочинку. Що це означає?

 • Швидко відводити піт та зайве тепло назовні.
 • Регулювати теплообмін.
 • Не обмежувати рухів.
 • Зберігати гігієну.
 • Залишати сухим.

Незалежно від того, що ви плануєте в горах: скітур, катання на лижах або заняття іншими видами зимового активного відпочинку — почніть вибір одягу з якісного комплекту термоштанів, кофти та термоносків. Вони — важливий елемент екіпірування під час будь-якої активності взимку.

Термокофта та термолегінси

Як ви вже зрозуміли, зберігати тепло — це одна з функцій термобілизни, але не головна. Основне його завдання — швидко виводити піт, тепло та підтримувати комфортний температурний баланс тіла під час будь-якої активності. Термобілизна створює комфортний мікроклімат всередині, не обтяжуючи тіло зайвою вагою та багатошаровим нагромадженням, не жертвуючи комфортом та свободою рухів. При малій власній вазі воно еквівалентне двом і більше шарам традиційного одягу.


Термобілизна складається з кофти та штанів. Придбати можна вже готовий комплект або створити власний з окремих елементів. Щоб одяг міг правильно виконувати своє призначення, верх і низ мають щільно облягати тіло. Тому використовують безшовні технології або плоскі шви. Але головний секрет термобілизни в щільності та складі тканини. Для виробництва використовують синтетичні (поліпропілен, поліестер, поліамід, поліакрил, лайку, нейлон) та натуральні (бавовну, вовну мериноса) матеріали в певному співвідношенні. Для високоінтенсивних навантажень вибирайте тонкий та еластичний комплект із синтетики. Для середньої та високої активності — у міру теплий комплект середньої щільності із синтетики та натуральної вовни. Для низької активності (повсякденного носіння) — щільна, тепла термобілизна з вовни з невеликим відсотком синтетики.

Чим вище рівень активності, тим вище паропроникність (вологовідвідні властивості) термобілизни. Для гірських лиж та сноуборду гарним варіантом буде комплект із поліестеру та лайкри з добавкою вовни мериноса. Його особливість — оптимальний баланс між паропроникністю та теплозбереженням, що так важливо під час активних спусків, які змінюються станами відносного спокою під час відпочинку та підйому на вершину.

Термошкарпетки

Весь сенс лижного екіпірування втрачається, якщо ви підібрали правильні термоштани та термокофту, а лижне взуття одягли на звичайні шкарпетки. У цьому випадку ви поставите хрест на комфортному катанні, особливо, якщо ми говоримо про тривале та активне катання. Звичайні шкарпетки не здатні забезпечити правильну терморегуляцію всередині черевика, не здатні швидко відводити пару й сохнути й не здатні захищати шкіру від натирання в зонах підвищеного тертя. Тобто робити все те, що можуть термошкарпетки або термогольфи.

Комфорт починається саме з правильного вибору термошкарпетків або термогольфів. Більш того, професійні лижники рекомендують купувати цей термоодяг перед покупкою нового лижного взуття і приміряти черевики з термогольфами, які ви збираєтеся носити під час катання.


Враховуючи, які навантаження зазнають термошкарпетки в процесі катання, сучасні технології не могли оминути цю частину термоодягу. У порівнянні з виробами минулих років, сучасні моделі виготовляють з інноваційних матеріалів на основі синтетики та вовни мериносу. Вироби мають високу міцність і зносостійкість, нові конструктивні особливості, які покращують повітро- і паропроникність, посадку, терморегуляцію. Не позбавлені вони і креативних дизайнерських рішень та кольорів.


На що звернути увагу?

 • Довжина виробів, що доходить майже до колін, добре захищає передню частину гомілки від тертя та тиску лижних черевиків.
 • У правильно підібраному розмірі термогольфи щільно облягають ногу від стопи до ікри, забезпечуючи щиколотку гнучкість, а пальцям — достатню свободу дій.
 • За функціоналом та ступенем утеплення жіночі моделі нічим не відрізняються від чоловічих, але устілка в них уже.
 • Як правило, усі термогольфи мають компресійний ефект, який знижує набряклість і втому ніг.
 • Доступні моделі: без амортизації, з легким, середнім та сильним ступенем амортизації. Зони підвищеної щільності присутні в районі пальців ніг, п’яти, кісточки та гомілки. Висока амортизація — для екстремалів та активних лижників. Вона ж і найтепліша.

СЕРЕДНІЙ ШАР.
ФЛІСОВА КОФТА АБО СТЬОБАНИЙ ЖИЛЕТ НА БЛИСКАВЦІ

У гардеробі лижника чи сноубордиста обов’язково має бути тонка чи середня щільності «фліска». Якщо це буде модель softshel з капюшоном, ви отримаєте універсальний виріб, який можна використовувати цілий рік у будь-яку погоду. Чому саме тонка флісова кофта?

 • Вона легка та компактна, особливо з тканини Polartec.
 • Зовнішній шар (якщо це модель softshel) не боїться вітру та опадів.
 • Спеціальна структура тканини не вбирає піт, а пропускає його через себе назовні.
 • Внутрішній ворс, що нагадує шерсть, добре дихає та зберігає тепло, навіть у вологому стані.
 • Ви зможете інтенсивно рухатися, не ризикуючи перегрітися чи змокнути.

Альтернативною заміною флісової кофти може бути пуховий жилет — ультралегка, тонка й дуже тепла куртка без рукавів, яку можна носити, як зовнішній шар або, як середній шар під лижний костюм. У складеному вигляді виключно компактна річ, чия вага рідко перевищує 180 грамів, не обтяжуватиме ваш лижний рюкзак, якщо ви захочете її зняти. Обтислий крій у поєднанні з еластичними матеріалами забезпечує необхідну свободу рухів. У деяких моделей для більшого комфорту з боків додані стрейчові вставки з м’якого флісу. Усі матеріали здатні вбирати і відводити назовні великі обсяги вологи, зберігаючи тепло, сухість і оптимальний мікроклімат. Утеплювачем може бути найкращий аналог натурального пуху — Тінсулейт. Це чемпіон із термічної ефективності! Високий титул він заслужив не випадково. За однакової товщини наповнювача з гагачого пуху та тінсулейту, останній у 1,5 раза тепліший. І рівно вдвічі цей утеплювач краще зберігає тепло, ніж будь-який інший синтетичний наповнювач.

АКСЕСУАРИ: РУКАВИЧКИ, РУКАВИЦІ, БАФ Й ЛИЖНА ШАПКА

Перелік аксесуарів лижника та сноубордиста не обмежується лише рукавичками, бафом та лижною шапкою. Але оскільки ми говоримо сьогодні про одяг, то докладно розберемо саме ці позиції. Вони вибираються залежно від температури та активності використання.


Рукавички й рукавиці

Звичайні тонкі флісові рукавички — це базовий аксесуар будь-якого лижника і сноубордиста. Їх можна порівняти з витратним матеріалом, що потребує сезонного оновлення. Вони ідеально підходять для теплої погоди, коли потрібно просто захистити руки від вітру. І можуть служити першим утеплюючим шар під верхівками — основними теплішими, міцнішими і зносостійкими рукавичками. Виріб виконується в простому спортивному дизайні з манжетою на гумці для більш щільної посадки. Фліс — гіпоалергенний, добре зберігає тепло, добре відводить випаровування руки назовні, швидко сохне і гріє, навіть, у мокрому стані. Для підвищення зносостійкості та додаткового захисту долоні можуть бути посилені щільними вставками. А покриття Touch Phone System на кінчиках великого та вказівного пальців дозволяє користуватися сенсорними екранами, не знімаючи рукавичок.


Більш «серйозний» варіант представляють флісові рукавички з мембраною, яка не пропускає зовнішній холод та вологу всередину й виводить внутрішні випари назовні. Такі відмінно «працюють» у холодну погоду, але особливо вони гарні у вітряну й вологу погоду з рясним мокрим снігом. Є моделі з можливістю трансформації в рукавиці — це звичайна рукавичка з пальцями, поверх яких з тильного боку долоні одягається «нахлобучка».

Особливість гірськолижних рукавичок із мембранної тканини з утеплювачем на підкладці з флісу — подовжена манжета та утягування з фіксацією для захисту від потрапляння снігу та холоду. Утеплювачем служить Холобайбер або Тінсулейт. Зовнішня мембрана легко розтягується й не обмежує рухи. Шкіряні накладки та вставки запобігають травмам і підвищують зносостійкість виробів. На кожній рукавичці передбачені карабіни чи еластичні браслети.

Рукавички завжди тепліші, але рукавиці завжди зручніші. Тому однозначної відповіді, що краще — рукавички чи рукавиці не існує. Це індивідуальний вибір кожного. Він залежить від багатьох факторів, у тому числі: від умов катання та власного сприйняття холоду.

Баф (BUFF)

Баф — це всесезонний аксесуар, напрочуд зручний, красивий і універсальний предмет гардеробу. Його основне завдання — захист від холоду та вітру під час будь-яких активностей на свіжому повітрі. Матеріал бафа чудово дихає та ефективно відводить вологу назовні. Безшовна технологія не натирає шкіру. Проста конституція легко трансформується в безліч варіантів: шарф, шапку, підшоломник, балаклаву, пов’язку на голову, маску від сонця та пилу.


Дуже рекомендуємо мати в лижному гардеробі баф із тканини Windstopper (актуально для гірськолижних каталок) та кілька моделей із поліестеру різної щільності. З них ви завжди можете зібрати собі комфортний варіант на будь-яку температуру та вітер.

Лижна шапочка

Як правило, лижники-початківці та сноубордисти не морочаться через спеціальні лижні шапки, і використовують звичайні повсякденні в’язані варіанти. А даремно! На відміну від повсякденних, лижна шапочка враховує специфіку катання: щільно прикриває вуха, добре утеплена в лобовій частині, має вентиляційні зони та спеціальні мембранні вставки.

На закінчення

Грамотно підібрана термобілизна та термошкарпетки, пуховий жилет та фліска, рукавички, рукавиці, бафф та шапка допоможуть вам отримати задоволення від активного та тривалого катання на лижах та сноуборді в будь-яких погодних умовах. FREEVER із задоволенням допоможе вам у цьому! Популярний український бренд одягу для спорту та активного відпочинку славиться своїм підходом до виробництва, забезпечуючи високі стандартні якості в поєднанні з інноваційними матеріалами, сучасним дизайном, гарною функціональністю та прийнятними цінами. Одяг та аксесуари FREEVER — це відповідність дизайну останнім трендам спортивної моди, сучасні технології, бездоганний крій, зручна посадка, відмінна ергономіка та трохи гламуру.