Як гладити футболки правильно?

Як гладити футболки правильно?

У кожного знайдеться кілька улюблених футболок для теплої пори року й міжсезоння. Універсальний вид натільного одягу давно став невіддільною частиною чоловічого й жіночого гардероба. Люблять футболки й діти, і дорослі. Щоправда, не всі люблять їх прати і прасувати. І якщо малюки ще якось можуть проявити цікавість до цієї справи з огляду на свою допитливість, але не будуть це робити на постійній основі через свій вік, то дорослі (хочуть вони того чи не хочуть) просто зобов’язані вміти стежити за речами, щоби виглядати акуратно і привабливо.

Якщо ви відносите себе до тих, хто ще не вміє гладити футболки, але бажаєте навчитися, ця публікація буде вам цікава. А ще вона буде корисною й тим, у кого вже є досвід прасування речей, але є бажання дізнатися нюанси процесу з футболками. Крім загальних порад ми розглянемо такі питання:

  • Як прасувати футболки з принтом і іншим декором?
  • Як прасувати футболки поло?
  • Як прасувати футболку без праски?

Є загальні правила й окремі випадки, як гладити футболку й майку. Перші — це основа, алгоритм дій, знаючи який, ви швидко й без проблем отримаєте хороший результат. А другі — це індивідуальні особливості й тонкощі процесу прасування, залежно від типу тканини і виду обробки.

ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА

Дотримуючись їх, ви легко і якісно навчитеся прасувати будь-яку футболку, майку, тонкий лонгслів або сорочку:

  • Прасувати краще на прасувальній дошці. Якщо її немає під рукою, використовуйте стіл, стілець, підвіконня — будь-яку плоску і стійку поверхню, на якій буде зручно розкласти річ за довжиною. В останньому випадку обов’язково помістіть між поверхнею й річчю товсту основу. Нею цілком може бути щільне покривало, складене в кілька шарів і простирадло.
  • Щоби прасування проходило максимально якісно, потрібна хороша праска. У сучасних моделей є декілька температурних режимів. Який саме потрібен вам — завжди підкаже ярлик футболки. На ньому вказана інфографіка з прання, сушіння і прасування. Головне, зуміти її розшифрувати. Ловіть підказку.

Загальні правила

  • Якщо на футболці відсутня бірка або інформація на ній затерлася від часу, слід орієнтуватися на наступні показники:
    • Для шовкової футболки температура підошви праски — 60–80 °C, без пари, тиск звичайний.
    • Для лляного й бавовняного одягу — 150–170 °C, вологий пар, сильний тиск.
    • Футболки з деніму — 180–200 °C, вологий пар, сильний тиск.
    • Речі з поліестеру — 60–80 °C без пари, тиск легкий.
    • Трикотаж, наприклад, суміш бавовни та поліестеру — 110 °C, відпарювати.
  • Під час прасування рукавів використовуйте спеціальну надбудову для прасувальної дошки. Як правило, вона входить у стандартну комплектацію. А якщо ні, то її можна придбати окремо або, як варіант, використовувати рушник, скручений у щільний валик. Таке пристосування в рази полегшить процес прасування, і дозволить уникнути складок там, де їх не повинно бути.
  • Сушити речі правильно — це шлях до простого прасування, тому що розгладжувати заломи і складки в рази важче, якщо тканина пересушена. Бажано гладити футболку напіввологу. А якщо вона тривалий час лежала в шафі, то прасувати прийдеться з парою, а в ряді випадків не обійтися без спеціального спрею, кондиціонера або рідини для прасування.
  • Якщо хочете пропрасувати футболку не першої свіжості, дослідіть її перед прасуванням на предмет наявності плям і розводів. Якщо знайдете такі — не прасуйте виріб, інакше теплова обробка закріпить бруд у волокна тканини. Вивести його буде складно, а інколи неможливо.
  • В першу чергу слід прасувати дрібні деталі: рукава, коміри, кишені (якщо це футболка поло). Основний масив виробу прасують від широкої до вузької частини. Річ має бути добре розправлена. Під час прасування не можна тягнути тканину. Не допускайте «набігаючих хвиль» з-під праски. Усі рухи — легкі і плавні. Слід водити праскою по прямій нитці вздовж і впоперек тканини, інакше можна нерівномірно витягнути її.
  • Однотонні білі і світлі футболки можна гладити з обох сторін, а вироби з темної тканини завжди гладять із вивороту, щоби не було видно лискучих слідів від праски.
  • Маленька хитрість, яка дозволить швидко і якісно прасувати речі (не тільки футболки). Зніміть чохол із прасувальної дошки, застеліть поверхню фольгою і знову накрийте чохлом. Фольга буде віддзеркалювати тепло під час прасування праскою, відмінно розгладжуючи річ із лицьової сторони у той час, коли ви прасуєте її з іншої сторони.
  • Якщо не плануєте надягати футболку відразу після прасування, повісьте її на тремпель і залиште до повного охолодження.

А тепер перейдемо до розгляду окремих випадків, як правильно гладити футболки, залежно від моделі, типу тканини і виду обробки.

ЯК ПРАСУВАТИ ФУТБОЛКИ З ПРИНТОМ ТА ІНШИМИ ДЕКОРАТИВНИМИ ЕЛЕМЕНТАМИ?

Футболки з принтом

Малюнок на футболці може бути нанесений одним із трьох способів: прямим цифровим друком, шовкотрафаретним методом або сублімацією. У кожного є свої переваги й недоліки. Але найвищою якістю і стійкістю відрізняється сублімаційний метод нанесення принта. Таку футболку можна прати, розтягувати й навіть гладити праскою безпосередньо по малюнку. Одна лише проблема — перед прасуванням потрібно бути впевненим у тому, що малюнок на вашій футболці виконаний саме цим методом. А, якщо ви не можете відрізнити прямий цифровий друк від сублімації, то керуйтеся простим правилом, яке стосується всіх футболок із принтом — завжди прасуйте вироби з виворітного боку.

Футболки з принтом

А тепер нюанси:

  • Температура підошви праски має відповідати типу тканини. Але ми рекомендуємо проводити теплову обробку принта за мінімально допустимої температури, особливо в разі, коли малюнок зроблений на клейовій основі.
  • Вивернувши футболку навиворіт, надіньте її на прасувальну дошку й акуратно пропрасуйте кожну сторону. Аркуш білого паперу, прокладеного між дошкою для прасування й малюнком захистить поверхню прасувальної дошки від відбитків нестійкої фарби.
  • Якщо ви прасуєте футболку з принтом на столі замість прасувальної дошки, то покладіть аркуш паперу всередину виробу між сторонами футболки так, щоби папір повністю перекрив малюнок. Це запобіжить перенесенню принта на протилежну сторону футболки.

Футболки з іншими декоративними елементами

Під іншими декоративними елементами треба розуміти будь-яку прикрасу, промислового або ручного виконання, наприклад: стрази, бісерна вишивка, мереживо, аплікації, наклейки, паєтки.

Футболки з іншими декоративними елементами

Уся ця краса, як і принт, також може легко деформуватися або повністю зруйнуватися під дією високої температури праски. Тому, футболки з декором теж завжди гладять із виворітного боку. Приступати до прасування можна тільки після того, як річ повністю висохне, але не треба допускати її пересушування. Використовуючи парогенератор або відпарювач, ви можете пропарити предмет у зовнішньої сторони, але переконайтеся, що пристрій не торкаєтеся до декору.

Подбати про футболку зі складним принтом і декором можна й іншим делікатним способом, наприклад, «розгладити» річ над ванною з гарячою водою. Такий спосіб прибере пом’ятість тканини природним чином. Зайву вологу можна прибрати, повісивши річ на тремпель у приміщенні.

ЯК ПРАСУВАТИ ФУТБОЛКИ ПОЛО?

З моменту своєї появи футболка поло ніколи не виходила з моди. Вона стала однією із най практичних речей у чоловічому й жіночому гардеробі, і вважається най універсальним предметом одягу, коли-небудь вигаданим людиною.

Поло може бути виготовлена із різних видів тканини, але «рідною» для цієї футболки вважається тканина піке. Вона виробляється з бавовняних волокон із певною часткою синтетики. В основі лежить складне переплетення у два качка, яке дарує щільну, але досить еластичну тканину з характерним рельєфним малюнком у формі дрібних рубчиків (рідше — квадрати, ромби, соти). Особливість поло — комірець сорочкового типу, трикотажні манжети на рукавах і планка на ґудзиках. Саме ці деталі слід прасувати в першу чергу.

Як прасувати футболки поло?

Прасувати поло слід після просушування в трохи вологому стані. Температурний режим не має перевищувати 100 °C, якщо футболка виготовлена з змішаної тканини (вовна+синтетика). Але в пріоритеті — вказівки з догляду за річчю від її виробника, що вказані на бирці футболки на бічному шві. Порівняйте з інструкцією і встановіть потрібну температуру. Приготуйте крохмальний спрей (його можна купити або самостійно приготувати — 1 ст. крохмалю на 1 склянку дистильованої води). Розчин допоможе надати виробу більш охайний вигляд після прасування й запобіжить скручуванню коміра.

  1. Приготуйте прасувальну дошку. На невеликій ділянці з внутрішньої сторони футболки переконайтеся в тому, що температура праски обрана правильно.
  2. У першу чергу прасуємо комір. Виверніть футболку навиворіт. Внутрішню сторону коміра обробіть крохмальним спреєм і двічі ретельно пропрасуйте його. Потім, відігніть воріт у робоче положення й ретельно пропрасуйте його в складеному стані. Планку з гудзиками прасуйте «носиком» праски, використовуючи за необхідності спрей.
  3. Прасуйте рукава в кругову без формування стрілок у напрямку від плечових швів до манжет. Для цього використовуйте спеціальне пристосування для прасувальної дошки або щільно скручений валик з рушника.
  4. Прасуємо верхню частину поло з виворітного боку, попередньо розправивши футболку на прасувальній дошці. Спрей наносите тільки з виворітного боку (іноді він може залишати білі сліди). Прасуємо від верху до низу, не заступаючи за плечові шви, щоби не було заломів. Обходьте нашивки й інший декор. Праска ковзає плавно, без тривалих затримок на одному місті.
  5. Гладимо середину й низ, рухаючись від верхньої ділянки до подолу футболки. Відпрацювавши передню сторону виробу, повторюємо весь процес прасування зі спини.

ЯК ПРАСУВАТИ ФУТБОЛКУ БЕЗ ПРАСКИ

Бувають ситуації, коли немає праски, а м’яту футболку потрібно привести до охайного вигляду. Існує кілька варіантів того, як можна «погладити» поло без праски.

Як прасувати футболку без праски

Парова лазня (точніше ванна)

Наберіть повну ванну гарячої води. Розвісьте над нею футболки на тремпелях. 15–20 хвилин буде достатньо, щоби речі розгладилися. Просушити одяг можна в приміщенні або на вулиці, попередньо добре розправивши. Якщо дуже поспішаєте, одягніть футболку на себе й дайте їй висохнути прямо на тілі.

З самого початку правильно сушимо

Футболку можна й не гладити зовсім, особливо, якщо вона з поліестеру, але і з бавовняним виробом це теж працює. Головне — спочатку правильно розправити й повісити сушити.

  • Після прання і віджиму, розправте футболку, якщо потрібно обтрусіть її кілька разів.
  • Складіть виріб у стопку з іншим одягом, попередньо звернувши річ у вчетверо.
  • Дайте речам полежати разом хвилин 15–30 хвилин.
  • Обтрусіть футболку ще раз. Повісьте її на сушарку, вирівнявши геометрію й добре розправивши на швах, щоби не було складок. Важливий момент — у сушарці мають бути товсті прути, тоді на футболці не буде складок.
  • Після такої сушки річ буде виглядати відмінно.

Використовуємо парогенератор

Якщо немає бажання возитися зі звичайним прасуванням одягу, подумайте про придбання відпарювача. Це найпростіший спосіб прасувати футболку без праски. Пристрій набагато легкий і компактний, ніж більшість прасок. Він дуже зручний у подорожах. Може використовуватися на одязі, який висить, позбавляючи вас від клопоту з дошкою для прасування.

Дотримуючись наших порад, ваші улюблені футболки збережуть принти, соковиті кольори і форму.