Як доглядати за пуховиком?

Як доглядати за пуховиком?

Пуховик — це верхній одяг для холодної пори року. Його підкладка може бути наповнена гусячим або гагачим пухом. Ефективність натурального пуху полягає в будові пушинок. Вони не мають жорстких елементів, тому легко зчіплюються між собою, утворюючи просторову структуру, що добре утримує повітря. Тому пуховик порівняно невеликої товщини відмінно зберігає тепло і практично не відчувається на тілі, що дозволяє носити його із комфортом навіть у несприятливу погоду. А ще він чудово дихає (запариться в пуховику неможливо), дуже компактний (у складеному вигляді займає мінімум місця в багажі) та швидко відновлює початковий об’єм після стиснення.

Але, як і будь-який інший верхній одяг, пуховик схильний до забруднення. Крім зовнішніх плям на кишенях, комірі, планках і манжетах, забруднюється й накопичує неприємні запахи сама підкладка, а відповідно й пух. Це негативно позначається не тільки на естетичному вигляді виробу, а й на його теплоізоляційних властивостях. Висновок: пуховик, як і будь-яка куртка, потребує періодичного чищення або прання, навіть якщо візуально він виглядає чистим.

З цієї публікації ви дізнаєтеся, як правильно доглядати за пуховиком, а саме:

  1. Що краще: прати пуховик вдома чи віддати в хімчистку?
  2. Як часто прати пуховик?
  3. Про що говорить ярлик пуховика?
  4. Прання та сушіння пуховика.
    • Як прати пуховик у ручну?
    • Як прати пуховик у пральній машині?
    • Як сушити пуховик?
  5. Як правильно зберігати пуховик?

1. ЩО КРАЩЕ: ПРАТИ ПУХОВИК ВДОМА ЧИ ВІДДАТИ У ХІМЧИСТКУ?

У пуховика багато переваг, але є і недоліки, які добре видно на тлі його синтетичних аналогів. Ознайомитися з основними відмінностями за шістьма головними характеристиками ви можете тут, а в рамках цієї публікації ми згадаємо два, найбільш суттєвих недоліки з погляду споживача:

  1. Пуховик коштує дорого. Виробництво одягу з пуху досить трудомісткий процес, починаючи від збору та перероблення самого пуху та закінчуючи пошиттям виробу, що вимагає використання спеціальних технологій та тканин, що перешкоджають міграції пуху з одягу.
  2. Пуховик складний у догляді. Одяг особливо примхливий у пранні: вимогливий до прального порошку, температури, режиму прання та сушіння. Ледь що не так, вважай зіпсував річ.

Що краще: прати пуховик вдома чи віддати у хімчистку?

Якщо не знаєте, як правильно прати пуховик, не впевнені у власних силах, а тим більше не хотіли б морочитися з технологією процесу, віддайте річ у хімчистку, якій довіряєте — 5–7 днів і ваш пуховик буде, як новий. Але насправді процес прання пуховика в домашніх умовах нескладний, якщо знати, технологію (про неї ми говоримо нижче). А ось спроба недотримання її (а це стосується й недбалої хімчистки) може призвести до наступних наслідків:

  • Пух зіб’ється в грудки, і навіть якщо його «розпушити» вручну, домогтися колишньої об’ємної структури не вдасться.
  • Можуть з’явитися розводи, а в особливо важких випадках річ втрачає початковий вигляд і колір (через неправильно підібраний пральний засіб).
  • У виробу може виникнути неприємний запах (через порушення режиму прання та сушіння).

Хімчистка з гарною репутацією оснащена спеціальним обладнанням для якісного чищення верхнього одягу, у тому числі на основі пуху. З останніх технологій використовується «аквачистка». Це максимально дбайливе очищення з використанням делікатного режиму та професійних засобів для чищення. Взагалі, вид чищення підбирається відповідно до рекомендацій виробника на бирці пуховика. А в разі його відсутності, технолог фабрики самостійно визначає найбільш правильний режим для вашого виробу.

З одягу знімається фурнітура, а незнімна (зокрема лейбли, «золоті» кнопки та інший декор) закриваються спеціальним захистом. Особливо забруднені місця попередньо обробляються, щоби бруд гарантовано зійшов. Після чищення та сушіння, щоби випарувалася залишкова волога, а тканина пуховика ідеально розправилася, виріб продувається холодним повітрям під тиском впродовж декількох хвилин на спеціальному пароманекені. Переваги очевидні:

  • Професійні технології та обладнання, що дозволяють видаляти такі плями, які в домашніх умовах не видаляються.
  • Спеціальні кондиціонери та порошки, що дбайливо зберігають структуру пуху.
  • Грамотне сушіння та гарантія, що наповнювач не зіб’ється в грудки, а річ не втратить свого естетичного вигляду.

Але, якщо ви не з тих, кого лякають труднощі, а позначення на ярлику пуховика не забороняють прати його в домашніх умовах, ви можете впорядкувати одяг самостійно. Дотримуючись наших рекомендацій, правил прання та сушіння пуховика, це зробити не так складно, як може здатися, на перший погляд.

2. ЯК ЧАСТО ПРАТИ ПУХОВИК?

Що стосується пуховиком діє одне негласне правило: прати лише в крайніх випадках. Якщо ви «живете» в пуховику, прати його доведеться один-два рази на рік. Якщо режим експлуатації дбайливий і не дуже активний — достатньо одного прання на два сезони. А якщо ви «посадили» тільки пару плям, то прати виріб цілком недоцільно — достатньо місцевої чистки. Пам’ятайте, що надмірне прання може пошкодити не тільки пух, а й саму тканину, тому завжди звертайте увагу на бирку для догляду за одягом.

3. ПРО ЩО ГОВОРИТЬ ЯРЛИК ПУХОВИКА?

Перед пранням уважно вивчіть ярлик пуховика. Він підкаже, як правильно доглядати одяг, чи можливе прання в домашніх умовах (якщо так, то який із двох варіантів) або краще відразу витратитися на хімчистку.

Про що говорить ярлик пуховика?

Ось найпоширеніші позначення для пуховика.

Заборонено будь-яке прання Заборонено будь-яке прання. Єдиний вихід — здати пуховик у хімчистку.
Заборонено прання в пральній машині Заборонено прання в пральній машині.
Це не виключає ручного прання. Як варіант — та ж хімчистка.
Можливе тільки ручне прання Можливе тільки ручне прання.
Машинне прання у воді не вище зазначеної температури Машинне прання у воді не вище зазначеної температури.
Якщо вказана одна горизонтальна лінія під символом, це м’яка обробка, дві — дуже делікатна.
Віджим у центрифузі заборонено Віджим у центрифузі заборонено.
Дозволено лише хімчистку Дозволено лише хімчистку.
Хімчистка заборонена Хімчистка заборонена.

У дуже рідкісних випадках на бирці може стояти два забороняючих позначення — не можна прати в машинці й хімчистка заборонена. Це говорить про те, що такий виріб можна почистити в хімчистці лише методом «аквачистки». Про неї ми згадали в першому пункті цієї публікації.

4. ПРАННЯ ТА СУШІННЯ ПУХОВИКА

Переконайтеся, що ярлику пуховика немає заборони прання. Якщо це так, то прати верхній одяг можна, як у «пральні», так і вручну.

Прання та сушіння пуховика

Як прати пуховик у пральній машині?

  • Періть пуховик окремо від інших речей.
  • Перед завантаженням куртки в барабан пральної машини звільніть зовнішні та внутрішні кишені від предметів, щоби вони не вплинули на якість прання, не пошкодили сам пуховик та пральну машину.
  • Також зніміть із пуховика все, що можна зняти: хутряний комір, капюшон, сам капюшон, пояс, декоративні елементи.
  • Найбільш забруднені місця (як правило, манжети, низ, вітрозахисна планка, клапани кишень, комір, поділ куртки) добре намильте, та за необхідності потріть м’якою щіткою).
  • Застебніть центральну застібку та всі блискавки на кишенях.
  • Виверніть куртку навиворіт.
  • Завантажте одяг у барабан, додавши 2–3 спеціальних м'ячиків для прання пуховиків та курток — вони запобігають збиванню наповнювача в грудки. М’ячі продаються в будь-якому маркеті у відділі мийних засобів. Виготовлені зі спеціальної гуми з металевим магнітним сердечником усередині, тому не так гуркотять у пральній машинці, як тенісні. Використання останніх також допускається, але це не найкращий варіант.
  • Додайте в контейнер пральний засіб. Не використовуйте звичайний порошок — тільки рідкий мийний засіб для прання пуховиків.
  • Якщо немає окремої програми для прання пуховика, виберіть дбайливий або делікатний режим прання, встановивши вручну потрібну температуру (дивись дані на бирці), додаткове полоскання (загальна кількість полоскань має бути не менше 3 разів) та швидкість віджиму (дивись дані на бирці).
  • Виконайте прання.
  • Просушить виріб.

Рекомендації:

  1. Пуховик не потребує попереднього замочування.
  2. Температура прання зазвичай не перевищує 30°C.
  3. Вимкніть автоматичне сушіння виробу після прання.
  4. Якщо на третьому полосканні ви продовжуєте бачити мильний розчин, запустіть ще один-два цикли. Критерій — чиста вода.
  5. Якщо виробник не забороняє віджимання виробу, але не вказує кількість обертів, вибирайте найменше значення.

Як прати пуховик у ручну?

Якщо інформація на бирці дозволяє машинне прання, але ви переживаєте за те, як її перенесе ваша улюблена куртка, випріть виріб вручну. Процес не складний та не займає багато часу.

Як прати пуховик у ручну?

  • Підготуйте пуховик так, як би ви його прали б в машинці.
  • Наповніть ванну чи широкий таз теплою водою. Її температура не має перевищувати рекомендоване виробником значення (дивись бирку).
  • Локальні забруднення добре намильте і дбайливо потріть м’якою щіткою.
  • Розчиніть гель або рідкий мийний засіб для ручного прання пуховиків.
  • Делікатно попріть пуховик.
  • Прополощіть його в декількох водах, повністю позбавившись піни.
  • М’яко відіжміть куртку, не викручуючи її.
  • Повісьте на тремпель над ванною та дайте воді повністю стекти.
  • Просушить виріб.

Як сушити пуховик?

Зверніть увагу на бірку виробу, щоби знати, яким чином виробник рекомендує сушити пуховик. Як правило, пуховик сушать в горизонтальному положенні.

Як сушити пуховик?

  • Дістаньте мокрий пуховик із машинки.
  • Не віджимайте виріб, а повісьте його на тремпель над ванною на деякий час, щоби збігла вся вода.
  • Після цього кілька разів обтрусіть куртку, щоразу змінюючи положення виробу (тобто обтрушуючи перший раз, тримайте пуховик за плечі, а обтрушуючи вдруге, тримайте його за поділ).
  • Розкладіть куртку на горизонтальній поверхні (ідеальний варіант — сушарка для білизни) і ретельно розправте всі деталі пуховика. У такому положенні сушіть його в приміщенні, яке добре провітрюється. При цьому можна використовувати джерело тепла, але не в прямому контакті.
  • Не сушіть пуховик вертикально — пух звалюється в один бік і погано висихає. Розправити його потім буде дуже складно. Також не сушіть пуховик на відкритому сонці, на радіаторі або поблизу інших джерел тепла.

5. ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ ПУХОВИК?

Попри те, що пух має гарну пружність і швидко відновлює об’єм після стиснення, тривале зберігання при надмірному тиску не рекомендується. При цьому на короткий час (наприклад, в подорожі) пуховик можна скласти, згорнути в максимально компактний розмір для транспортування.

Як правильно зберігати пуховик?

Розрізняють два види зберігання: консервація на літній період та щоденне зберігання в холодну пору року. В обох випадках пуховик краще тримати на широкій вішалці-плічках у шафі. Тільки в разі консервації запакуйте річ на тремпелі в портплед — чохол для зберігання верхнього одягу. Вибирайте тільки бавовняний варіант — він добре дихає. Поліетиленові підходять для тимчасового зберігання (наприклад, під час переїзду або, якщо ви боїтеся, що річ може намокнути. Вийміть з кишень усі предмети — вони своєю вагою здатні деформувати виріб. Застібки (гудзики, липучки та блискавки) перед зберіганням краще закрити. Уберегти річ від молі допоможе лаванда, її можна використовувати у вигляді спрею, пробника парфумів або ароматного мішечка.