Як вибрати спортивний рюкзак?

Як вибрати спортивний рюкзак?

Щоби спортивні тренування приносили бажаний результат потрібні: мотивація, хороша спортивна екіпіровка і зручна сумка. І якщо вже ви читаєте ці рядки, сподіваємося, що з першим і другим у вас усе в порядку, але є потреба в третьому.

Спортивна сумка створена спеціально для перенесення речей із максимальним комфортом. І ринок цих аксесуарів пропонує величезну кількість різноманітних багатофункціональних і навіть спеціалізованих під кожен вид спорту сумок. Одні можна носити на плечі й у руках, інші на поясі, а треті — просто на зап’ясті. Але нас цікавить спортивний рюкзак — найпопулярніший вид спортивної сумки.

Сучасний спортивний рюкзак відрізняеться своєю технологічністю й надійністю. Тенденції в області дизайну зводяться до мінималістичної і продуманої до дрібниць ергономічної форми. Вага рюкзака майже не відчувається на плечах. Він не промокає. Фурнітура надійна. Спина дихає, а наплічні й поясні ремені м’які. До того ж передбачено безліч зручних відділів і кишень, що дають змогу укласти все необхідне для тренувань. Та й асортимент моделей величезний — можна вибрати наплічну сумку для будь-якого виду спорту, на будь-який вік і, навіть, з урахуванням особистих переваг.

Здавалося б, усе просто — прийшов, вибрав і купив, але на практиці все інакше. Визначитися з вибором за такого вибору (вибачте за тавтологію) буває складно, особливо, якщо робиш це вперше. Технології не стоять на місці, і те, що було популярним 5 років тому сьогодні вже не актуальне. До того ж з’являються нові конструктивні рішення, про які ви можете просто не знати, через те, що це специфічний аксесуар.

Отже, тема сьогоднішньої статті — як вибрати спортивний рюкзак. Розглядаємо наступне:

  1. Особливості конструкції спортивного рюкзака.
  2. Тканина для спортивних рюкзаків — огляд популярних матеріалів.
  3. Обсяг спортивного рюкзака — на що орієнтуватися?
  4. Лямки, блискавка, фурнітура або все, що потрібно знати про надійність системи кріплення.
  5. Як підібрати розмір спортивного рюкзака?
  6. Комплектація спортивного рюкзака.
  7. Види спортивних рюкзаків.

1. ОСОБЛИВОСТІ КОНСТРУКЦІЙ СПОРТИВНОГО РЮКЗАКА

За типом спинки розрізняють три основні конструкції:

  1. м’які рюкзаки без каркаса,
  2. анатомічні рюкзаки,
  3. станкові рюкзаки.

У рамках цієї статті ми будемо розглядати перші два типи, тому що станкові рюкзаки — це вузькоспеціалізовані аксесуари. Їхня конструкція передбачає суцільний зварну металеву раму, до якої приєднують підвісну систему з лямками, поясом і мішок для речей. Тому, вони використовуються виключно для перенесення важких вантажів.

Особливості конструкцій спортивного рюкзака

У м’яких заплічних сумок немає жорсткого каркаса. Такі рюкзаки можна легко скрутити для компактного транспортування або зберігання. Жорсткість вони набувають, коли в них під спину кладуть плоскі й щільні речі, наприклад, складений туристичний килимок. У м’якого рюкзака можна регулювати розмір плечових і поясних лямок, а ось розмір під спину — ніколи. Тому, купуючи такий аксесуар, ретельно вибирайте його під себе — або рюкзак вам підходить, або шукаєте інший.

Анатомічні спортивні рюкзаки бувають двох видів: із зовнішнім (це різновид станкових моделей) і внутрішнім каркасом. Останні найбільш популярні. У конструкції рюкзака з внутрішньою анатомічною спинкою застосовані лати — приховані пластини з алюмінію, рідше з полікарбонату. Це вони тримають форму сумки, навіть якщо вона порожня. Вони ж не дають твердим речам тиснути в спину.

Анатомічні спортивні рюкзаки

А анатомічними такі рюкзаки називають тому, що їхній жорсткий каркас повторює форму спини. Недоліком таких моделей є збільшена вага в порівнянні з м’якими рюкзаками. Але з огляду на комфорт, цей мінус цілком можна терпіти. Практично в кожної сучасної моделі з анатомічною спинкою є вентильована деталь у вигляді сітки.

2. ТКАНИНИ ДЛЯ СПОРТИВНИХ РЮКЗАКІВ — ОГЛЯД НАЙПОПУЛЯРНІШИХ МАТЕРІАЛІВ

Про сучасний спортивний рюкзак давно склалося стійка думка, що це міцна, зносостійка сумка, яка не промокає. Так воно і є. Багато в чому це стало можливим завдяки сучасним матеріалам. І зараз ми представимо короткий огляд найбільш популярних із них. Це допоможе вам вибрати найбільш відповідний варіант аксесуара.

Для пошиття спортивних рюкзаків використовують такі матеріали: нейлон, шкіру, екошкіру, канвас, кордура, поліестер, оксфорд. Але найпопулярнішими вважаються останні три. Про них зараз трохи детальніше.

Матеріал Поліестер

Ткани для спортивных рюкзаков - обзор самых популярных материалов

Синтетичний матеріал із покриттям із полівінілхлориду, який підсилює міцність і водостійкість поліестеру. Для більшої м’якості може додаватися бавовна. З поліестеру виробляють будь-які типи рюкзаків, у тому числі: спортивні, дитячі, міські, туристичні. Вироби легкі й одночасно міцні, однаково добре переносить сильний мороз і спеку. Рюкзаки з поліестеру можна прати в “машині” і вручну. Вони добре зберігають форму і швидко сохнуть.

Переваги: дешевий, найлегший, швидко сохне, не розтягується й не деформується, міцний, водостійкий, стійкий до впливу мінусових температур.
Недоліки: деформується під час сильного нагрівання.

Матеріал Oxford (Оксфорд)

Матеріал Oxford

Синтетичний матеріал з особливим плетінням волокна («рогожка»), яке надає тканини міцність, добротність, довговічність. Вибирайте рюкзак з Оксфорда щільністю не менше ніж 400–500 ден. Матеріал формостійкий, легко чиститься й не боїться води. Посилений Оксфорд (це рип-стоп тканина) стійкий до зовнішніх чинників — тертя, проколів, порізів.

Переваги: еластичність, міцність, вологостійкість, доступна ціна.
Недоліки: накопичує статичну електрику, деформується під час сильного нагрівання.

Матеріал Cordura (кордура)

Матеріал Cordura

Синтетичний матеріал Кордура (CORDURA®) — це зареєстрована торгівельна марка сертифікованого нейлону від фірми INVISTA. Товстий, щільний, з водовідштовхувальним просоченням, у 4 рази міцніше звичайного нейлону. Використовується для пошиття військового, спортивного й туристичного спорядження. Спортивний рюкзак із кордура — це надміцна заплічна сумка.

Переваги: дуже міцний, стійкий до стирання, добре відштовхує бруд і воду.
Недоліки: на морозі дубіє, важкий і коштує дорого.

3. ОБСЯГ СПОРТИВНОГО РЮКЗАКА — НА ЩО ОРІЄНТУВАТИСЯ?

До основних факторів, що впливають на вибір рюкзака відносять: вид спортивного походу, тривалість подорожі, специфіку маршруту, пора року й індивідуальні особливості тіла. Під останнім мається на увазі ріст. Людині з ростом під два метри і з ростом 160 см потрібні різні заплічні сумки.

  • Для пересування містом й його околицями досить спортивного рюкзака об’ємом 13–20 л.
  • Для одноденної подорожі вибирайте спортивний рюкзак на 26–32 л.
  • Якщо плануєте активно відпочивати за містом 2–3 дні, потрібно рюкзак на 30–50 л.

Ми вказали орієнтовні величини. Тому що не завжди обсяг рюкзака прямо пропорційний тривалості спортивного походу. Велике значення мають чинники, наприклад: йдете один або із сім’єю, плануєте жити в наметі або будиночку, готуєте самостійно або харчуєтеся на маршруті в кафе, наскільки буде холодно та інші.

4. ЛЯМКИ, МОЛНІЇ, ФУРНІТУРА АБО ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО НАДІЙНІСТЬ СИСТЕМИ КРІПЛЕННЯ

Наступне, на що ми звертаємо увагу — це система кріплення або підвісна система. Від її якості залежить, наскільки зручно буде розподілятися навантаження рюкзака на ваші плечі. Підвісна система складається з трьох головних елементів:

  1. Плечові ремені або лямки рюкзака.
  2. Грудна стяжка або грудна затяжка.
  3. Поясний ремінь.

Є й інші елементи: лобовий (головний) ремінь, верхні відтяжки (регульовані плечові стабілізуючі ремені), нижні відтяжки (регульовані стабілізуючі ремені на поясі). Але всі вони зустрічаються в туристичних рюкзаків великого об’єму.


Плечові ремені або лямки

Лямки рюкзака в місцях зіткнення з тілом людини мають бути м’якими, але пружними й не дуже тонкими. Оптимальна ширина 5–8 см. Всередині лямок має бути спінене наповнення з поролону. Набивка мусить бути в не дуже жорсткою й м’якою. Найкраща з сучасних форм лямок — S-подібна або серпоподібна. На відміну від «прямих» вони найменше зісковзують і рівномірно розподіляють навантаження на спину і плечі. Бажано, щоби пряжки регулювання довжини лямок застібалися знизу. Це дозволить легко підганяти довжину лямок, коли рюкзак вже на плечах. Пряжки на лямках мусять витримувати велике навантаження. На лямках можуть розташовуватися всілякі пристосування (гачки, карабіни, стяжки, шнурівки, накладки, вставки, клапани, блискавки) для використання в найрізноманітніших цілях.

Грудна стяжка або грудна затяжка

Грудна стяжка потрібна для з’єднання лямок між собою. Вона не дає їм роз'їжджатися в сторони і падати з плечей. Це істотно підвищує вашу стійкість. Водночас грудна стяжка здавлює грудну клітку (це відчувається на вдиху). Частково прибрати дискомфорт дозволяє регулювання. Обов’язково зверніть увагу на те, як швидко можна розстебнути пряжку на грудній стяжці. У ряді випадків це може врятувати життя.

Грудна стяжка або грудна затяжка

Існують 2 варіанти пряжок: фастекс і самоскидання (його ще називають тризуб). Перший зручніше застебнути, а другий — розстібати. Але конструкція фастекс складніше, а значить менш надійна. Тому, ми рекомендуємо «самоскидання».

Поясний ремінь

Здебільшого наплічні сумки середнього обсягу комплектуються поясним ременем. Для спортивних рюкзаків великого об’єму — це обов’язкова умова. На цей елемент припадає до 50 % ваги рюкзака і його вмісту. Поясний ремінь добре розвантажує плечовий пояс і додатково до грудної стяжки фіксує рюкзак від коливань.

Виходячи з цього він мусить бути широким (не менше 10 см) з товстими (8–16 мм) м’якими подушками й можливістю швидкого регулювання довжини. Існують 2 варіанти кріплення — постійний (пришитий) і знімний. Перший більш міцний, а другий зручний у тих випадках, коли поясний ремінь не потрібний і його можна відстебнути. Пояс повинен облягати, але його крила не мають діставати один одного. Відстань між ними має бути від 8 до 20 см. Пряжка на поясному ремені використовується тій же конструкції, що й на грудній стяжці. І до неї пред’являються ті ж вимоги.

Фурнітура і блискавки рюкзака

Фурнітура (застібки, пряжки, карабіни, кнопки) мають бути виконані з міцного пластику (Duraflex або Nexus) або алюмінієвого сплаву. Правда, таку інформацію виробники не завжди вказують. Залишається сподіватися на порядність бренду.

Блискавки бувають двох видів: спіральні і тракторні. Перші коштують дешевше, добре працюють на вигнутих ділянках, але не розраховані на великі навантаження, тому їх ставлять всередині. Другі витримують великі навантаження й добре працюють на прямих ділянках.

5. ЯК ПІДІБРАТИ РОЗМІР СПОРТИВНИЙ РЮКЗАК?

Нижче ми розповімо, як вибрати довжину, налаштувати ремені й посадку рюкзака. Це важливо з двох причин. По-перше, правильно обраний розмір спортивного рюкзака — це ключ до зручності. По-друге, ви можете максимально завантажувати заплічну сумку, не втрачаючи в комфорті. Треба виконати три кроки.

КРОК 1. Вимірюємо рулеткою довжину спини

Нахиліть голову вперед, щоби було легше знайти хребець, що високо виступає біля основи шиї. Він називається С7. Від нього тягнемо стрічку рулетки вздовж хребта, поки не досягнемо подвздошного центру. Це точка в центрі хребта, яка збігається з найвищою точкою на вашій тазовій кістці. Переведіть виміряне значення зі см у дюйми (2,54 см = 1 "). Це ваша довжина тулуба.

Як підібрати розмір спортивний рюкзак?

КРОК 2. Вибираємо свій розмір.

Використовуючи таблицю розмірів, виберіть який розмір (XS, S, M або L) відповідає вашому значенню у дюймах.

Вибираємо свій розмір спортивного рюкзака

КРОК 3. Приміряємо спортивний рюкзак

Одягніть спортивний рюкзак, попередньо поклавши в нього вагу 5–7 кг. Переконайтеся, що верхній край поясного ременя розташовується на 2,5 см вище вашої клубової кістки. Водночас плечові лямки мають охоплювати плечі й повинні опускатися за спину, приблизно на 8 см нижче верхньої частини плечей. Якщо вони вище, візьміть рюкзак на розмір менше.

6. КОМПЛЕКТАЦІЯ СПОРТИВНОГО РЮКЗАКА

Комплектація спортивного рюкзака включає безліч відділень і деякі опції. Нижче ми перерахуємо всі наявні. А ви, вибираючи собі наплічну сумку, зверніть увагу на ті, що вам більше необхідні в експлуатації.

  • Містке основне відділення.
  • Фронтальна кишеня на блискавці для взуття або спорядження.
  • На спині кишеня з м’якими перегородками для ракетки або двох ракеток (тільки у тенісних рюкзаків).
  • Бічні сітчасті кишені для пляшок із водою.
  • Зверху рюкзака може бути розташована кишеня для телефону або сонцезахисних окулярів, а на зовнішній частині — петля для кріплення шолома (часті опції у велосипедних рюкзаків).
  • Поруч з основним відділенням є додаткове з органайзером для кріплення дрібних предметів.
  • Зверніть увагу на сумісність рюкзака з питною системою від 2 і більше літрів. Дуже зручно в поході: не потрібно зайвий раз зупинятися і знімати рюкзак. Вгамовувати свою спрагу можна буквально на ходу. Також ніякої метушні з різними пляшками-термосами.
  • На внутрішній стороні (зі спини) дуже часто розташовують кишеню на блискавці для цінних речей.
  • У спортивних рюкзаків середнього і великого обсягу часто передбачають м’яку кишеню для ноутбука, зі спини, поруч з основним відділенням.

Комплектація спортивного рюкзака

  • Петлі- «антизлодій», що блокують бігунок блискавки.
  • Слайдери блискавок з отворами для замків.
  • USB-порт на лямках, щоби заряджати смартфон на ходу від повербанка всередині.
  • Крім того, на спортивних рюкзаках можуть бути специфічні кріплення, що дозволяють надійно фіксувати різне знаряддя або інструмент.

Види спортивних рюкзаків

7. ВИДИ СПОРТИВНИХ РЮКЗАКІВ

Вище ми розглянули основні моменти, на які потрібно звернути увагу під час вибору спортивного рюкзака. Знаючи їх, ви можете сміливо вирушати на пошуки заплічної сумки. Але перш ніж шукати відповідь на запитання «скільки коштує?», Пропонуємо розібратися, яким взагалі буває рюкзак з огляду на вид спорту.

Спортивний рюкзак класичний

Спортивний рюкзак класичний

Розроблено з урахуванням комфорту носіння спортивного одягу і взуття. Відповідно для кожного передбачені свої відділи. Існують великі й малі формати, які мають анатомічну підвісну систему зі щільною спинкою і S-подібними лямками.

Мультиспортивний рюкзак

Мультиспортивний рюкзак

Такий нагадує рятувальний жилет, що щільно прилягає до тіла. Зазвичай, рюкзак має невеликий об’єм і велику кількість кишень та зовнішніх підвісок, що дозволяють у будь-який момент причепити до заплічної сумки все, що необхідно. Такі рюкзаки часто використовують у спортивному орієнтуванні.

Рюкзак для тенісу

Рюкзак для тенісу

Характерна особливість — великий обсяг із відділенням для ракеток. У дорослих моделей він розрахований на 2 ракетки, у дитячих — на одну. Є окремий відсік для взуття, середній відділ для спортивної екіпіровки й бічні сітчасті кишені для серветок і води.

Вело рюкзак

Буває двох видів: заплічний і на багажник. Перший щільно прилягає до спини. Може мати знімну або не знімну жорстку основу, а також кишеню для велошолома. Обсяг або маленький (10 л), або середній (до 30 л). Другий кріпиться на багажник велосипеда. За формою нагадує «штани». Буває односекційний (всередині немає перегородок, а є вільний простір до самого дна) і трисекційним (відповідно три невеликих відділи).

Біговий рюкзак

Біговий рюкзак

У біговій лінійці ви знайдете варіанти від зовсім крихітних (на 1.5 — 6 л) до середніх (на 30 л). Ультралегкі бігові рюкзаки мають всю необхідну передню навіску для трейлу (кишеньки під воду, гелі, телефон, серветки) й основне відділення для вітрівки. Середні моделі — це повноцінні рюкзаки з основним і додатковими відділеннями.

Рюкзак для сноуборда

Рюкзак для сноуборда

Для нього характерна прямокутна форма і кріплення для сноуборда. Спинка й лямки — обов’язково анатомічної форми. Також передбачені нагрудні й поясні широкі ремені. Є кишеню для швидкого доступу до маски і відділ для питної системи.

Рюкзак для скейтборду

Рюкзак для скейтборду

Схожий на рюкзак для сноуборду, але менше його за розмірами. Кріплення для скейта може бути виконано у вигляді ременів або суцільної кишені, через яку протягується «дошка». Конструкція підвісної системи — анатомічна. Передбачено просторе відділення для речей і відсік для гаджетів, Є дрібні кишеньки.

Рюкзак для йоги

Рюкзак для йоги

Як правило на вигляд це невеликий рюкзак, але дуже місткий. Для кріплення стандартного килимка є клапан з утягуванням. Передбачено отелення для взуття й одягу. У просунутих моделей додатково є відсік для планшета або невеликого ноутбука, органайзер і маса кишеньок.

Баскетбольний рюкзак (він же для футболу й регбі)

Баскетбольний рюкзак

Особливість моделі — кишеня для м’яча. Спинка й найближчий відділ укріплені щільною вставкою, що дозволяє знизити навантаження під час носіння. Баскетбольні рюкзаки відрізняються великими обсягами, тому їх можна також використовувати в поході або подорожі.

Підбиваємо підсумки

  1. Вибирати спортивний рюкзак треба з огляду на вид спорту. Якщо немає конкретної прив’язки, але потрібна просто комфортна заплічна сумка для активного відпочинку, візьміть класичний спортивний рюкзак, і ви не прогадаєте.
  2. Мультиспортивні рюкзаки, а також моделі для бігу і велопрогулянок — дуже схожі між собою, так само, «сноубордчний» схожий на рюкзак для скейта. І все ж, ідеальним варіантом буде наявність окремої сумки для кожного виду активного відпочинку.
  3. Особливу увагу приділіть вибору свого розміру. Обов’язково міряйте рюкзак і налаштовуйте його під себе. Правильна посадка зробить ваш відпочинок приємним, а неправильна стане для вас справжнім випробуванням.
  4. Якісний спортивний рюкзак завжди коштує недешево. Але той функціонал, який він пропонує, комфорт та зручність, що ви отримуєте під час його експлуатації повністю виправдовує витрати часу і грошей на його пошук і купівлю.