Як вибрати правильний одяг для йоги?

Як вибрати правильний одяг для йоги?

Навчатися йозі нескладно. Більшість технік дозволяє розпочинати заняття з будь-яким рівнем фізичної підготовки. Усім йоганам, незалежно від того, чи зробили вони вибір на користь домашніх тренувань, чи займаються під керівництвом досвідченого інструктора в школі, потрібна правильна організація. Саме вона багато в чому впливає на кінцевий результат. І першим пунктом у простому алгоритмі дій, який допомагає досягти ефективності та користі тренувань, є вибір одягу.

Річ у тім, що деякі пози йоги вимагають для свого виконання чималої спритності, сили, розтяжки. Удосконалювати, наприклад, позу “собаки” чи “верблюда” — саме собою досить складно. Але виконувати вправу стає ще важче, якщо на вас не зручний одяг. При цьому в цей процес залучено не тільки тіло, а розум і свідомість. Тому ніщо не повинно відволікати вас від медитації та виконання асанів. Ось чому так важливо вибрати правильний одяг для йоги. Саме про це наша сьогоднішня публікація. З неї ви дізнаєтесь:

  1. Основні засади вибору одягу для йоги.
    • Чоловічий набір одягу для йоги.
    • Жіночий комплект одягу для йоги.
    • Чи потрібне взуття?
  2. Фасон одягу для йоги.
  3. Вибір складу тканини.
  4. Вибір кольору одягу для занять йогою.
  5. Додаткові поради.

1. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ВИБОРУ ОДЯГУ ДЛЯ ЙОГИ

В основі вибору чоловічого та жіночого одягу для йоги лежить комфорт та зручність. Немає нічого гіршого, займаючись йогою відволікатися на сверблячі шви й бирки, рукав, що задерся або штани, що сповзають, занадто тугі манжети, бретелі, що врізаються в плечі або груди, що випадають, коли ви стоїте в перевернутій позі. Також слід зважати на специфіку стилю йоги, на користь якої зроблений вибір. Кожна практика має свої особливості. В одних присутні дихальні техніки зміни стану свідомості. Інші практикують енергетичні замки, концентрацію погляду та уваги. Треті більше приділяють увагу тренуванню сполучної тканини, зміцненню суглобів, зв’язок, сухожилля верху й низу. Тому попередня консультація з майстром додатково допоможе визначитися з вибором комплектів одягу. Крім того, під час створення спортивного гардероба необхідно обов’язково враховувати індивідуальні особливості власного організму, місце проведення занять та особисті уподобання.

Але, як і для інших видів спорту, для йоги існують загальні рекомендації щодо вибору екіпіровки:

  1. Одяг має вільно дихати, відводити випари, не дратувати шкіру.
  2. Він може облягати тіло, але не має сковувати його рухи та заважати виконанню амплітудних вправ.
  3. В ідеалі верх і низ мусять дозволяти бачити напруження м’язів, щоби вчасно коригувати позу.

Чоловічий набір одягу для йоги

Чоловічий набір одягу для йоги

Типовий гардероб чоловічого одягу для йоги має складатися зі зручних речей, що не сковують рухів. Вниз можна одягати:

  • лосини;
  • м’які спортивні шорти (без блискавок, пояса, застібок);
  • спортивні штани із заниженим кроковим швом або шаровари;
  • спортивні штани прямого крою, середньої або високої посадки із трикотажними манжетами.

Зверху використовують звичайні футболки або безрукавки. При цьому для одних видів практик верх і низ мають бути вільного крою, для інших зручнішими будуть варіанти, що облягають і добре тягнуться.

Жіночий набір одягу для йоги

Жіночий набір одягу для йоги

Типовий гардероб жіночого одягу для йоги може складатися з готових комплектів, де верх і низ підібрані в одному стилі й кольорі або самостійно складених. Останній варіант дозволяє не просто висловити свою індивідуальність, а підібрати одяг, що максимально підходить під ваші індивідуальні параметри.

Вниз можно одягати:

  • бриджі;
  • м’які шорти;
  • лосини або легінси;
  • компресійні штани;
  • спортивні штани прямого та вільного крою;
  • спортивні штани із заниженим кроковим швом або штани афгані.

Наверх можна одягати прості топи, футболки, туніки. Під словом «прості» мається на увазі одяг без декоративних елементів та прикрас.

ВАЖЛИВО!
Ще раз хочемо акцентувати увагу на те, що найкращим варіантом низу для чоловіків і жінок буде той одяг, який не приховує силует ніг. Під цю категорію потрапляють бриджі, шорти, легінси та лосини. Вони дозволяють контролювати положення гомілок, колін, стегон, тазу.

Чи потрібне взуття для занять йогою?

Традиція каже — йогу заведено практикувати босоніж. По-перше, це зміцнює стопи (задіяні ті м’язи ніг, які неактивні, коли ви у взутті). По-друге, босими ногами ви виконуєте асани технічно правильніше (а деякі положення вимагають, щоби ви захопили палець ноги — у шкарпетках це не зручно). І, по-третє, гола стопа краще стимулює нервові закінчення, що дозволяє організму зрозуміти правильний баланс та позицію тіла.

ВАЖЛИВО!
У питанні носіння шкарпеток, слідуйте власним внутрішнім відчуттям. Якщо ви мерзнете, турбуєтеся тим, як доглянуті ваші пальці, знаходитесь на груповому тренуванні й хотіли б захиститися від грибка або інші причини — використовуйте шкарпетки. Найкращими будуть моделі з роздільними пальцями із гіроскопічного матеріалу із силіконовими протекторами на стопі.

І все ж таки взуття вам знадобиться, якщо ви займаєтеся йогою в студії. Воно потрібна для того, щоби відвідати санвузол, дійти з роздягальні до зали, пересуватися студією. Зручними будуть сланці, сандалі, балетки, капці.

2. ФАСОНИ ОДЯГУ

Фасон одягу для йоги має бути максимально простим: мінімум швів та зайвих деталей. Перевагу треба віддавати екіпіровці із плоскими швами з еластичного трикотажу. Такий одяг не викликає дискомфорту під час занять, надає максимальний рівень свободи та дозволяє контролювати правильність виконання техніки асанів.

Фасон одягу для йоги

Щоби не зіткнутися з не зручною ситуацією під час складних асан, зведіть до мінімуму застібки та прикраси. Останні можуть бути присутніми на одязі у вигляді принта, і не бажані у вигляді окремих елементів декору. Уникайте тонких бретелів або складних зав’язок із фіксацією на шиї — вони можуть впиватися в шкіру, що унеможливлює виконання тривалих асан. Жіночий костюм для йоги обов’язково необхідно доповнити зручним спортивним бюстгальтером, який фіксує груди. Глибоке декольте не вітається.

3. МАТЕРІАЛ ОДЯГУ ДЛЯ ЙОГИ

Найбільш затребуваним є натуральний склад — бавовна, льон, віскоза. Але не в чистому вигляді, а з додаванням невеликого відсотка лайкри чи еластану. Такий склад має кращі властивості натуральних та синтетичних тканин. Одяг дихає, вбирає піт і виводить його назовні, має еластичність і не так сильно мнеться. А вісока натуральність тканини на психологічному рівні допомагає налаштуватися на гармонію з навколишнім світом. До того ж такі речі не викликають подразнення на шкірі, не перешкоджають терморегуляції та енергообміну.

4. КОЛІР ОДЯГУ ДЛЯ ЙОГИ

Основна мета йогіна — просвітлення, об’єднання духу, розуму та тіла. Практики допомагають допомагати пізнати себе та свої можливості, набути повної гармонії фізичного здоров’я та морально-духовної краси. Крім того, це ефективний спосіб нейтралізувати депресію і стрес, або просто відпочити, розслабитися. Правильно вибрані відтінки одягу підсилюють результати практик. Уподобання віддаються білому, чорному, коричневому, зеленому, блакитному, жовтому — тобто природним кольорам та відтінкам. Надмірно яскраві допустимі лише в тому випадку, якщо вони мотивують вас і підіймають настрій.

Колір одягу для йоги

Білий, чорний та зелений — найуніверсальніші. Перший — викликає високі почуття та устремління. Другий — говорить про намір присвятити багато зусиль обраному шляху. А третій — це колір гармонії та енергії самої природи. Для медитації добре підходить фіолетовий, а для активних занять — червоний. Жовтий і помаранчевий — це кольори сонця та бадьорості. Вони ідеальні для виконання класичних асан. Тоді, як синій — найбільш універсальний: доречний для будь-яких практик.

Якщо ви хочете досягти максимальної концентрації під час виконання вправ, зверніть увагу на те, як колір вашого одягу поєднуватиметься з обстановкою у вас вдома або в залі, де ви займаєтеся практикою. До речі деякі практики мають свої традиційні кольори, і це теж треба враховувати під час виборів одягу для йоги.

5. ДОДАТКОВІ ПОРАДИ З ВИБОРУ І ДОГЛЯДУ ЗА ОДЯГОМ ДЛЯ ЙОГИ

Якщо ви тільки починаєте освоювати це найдавніше мистецтво, науку та філософію, не купуйте дорогі речі для перших занять йогою. Ви завжди встигнете купити кілька комплектів одягу трохи пізніше, коли зрозумієте, що вчення про єдність тіла, розуму та душі — це ваше.

Додаткові поради з вибору і догляду за одягом для йоги

Декілька додаткових порад щодо вибору одягу для занять йогою:

  • Вибираючи верх і низ, керуйтеся не модними тенденціями, а власними відчуттями сприйняття кольору та форми. Вважається, що неправильно вибраний костюм може завадити обміну енергіями, перешкодити досягненню гармонії зі світом.
  • Вибирайте одяг лише після того, як визначитеся зі стилем практики, оскільки у кожної практики — свої вимоги до одягу.
  • Речі мають бути функціональними, зручними та комфортними. Якщо вони не заважають виконувати асани, концентрувати увагу та медитувати — значить одяг обраний правильно.
  • Для занять можна вибрати футболку або майку. Від моделей із рукавами краще відмовитися — заважають рухам рук.
  • Короткі топи можна використовувати в теплу пору року або в умовах залу з комфортною температурою (те, що ви лежите на килимку, ще не є гарантією захисту від застуди).
  • Занадто вільний верх незручний під час виконання нахилів або асан у положенні головою вниз — одяг задиратиметеся.
  • Якщо займаєтеся на вулиці, і практика тривала за часом, використовуйте додатковий шар одягу (толстовку, флісову кофту) — він не дасть тілу остигати.
  • Спортивні штани прямого крою без манжет і широкі шорти — також не найкращий варіант для групових тренувань — під час перевернутих асан вони оголюють тіло і спідню білизну.
  • Не беріть одяг зі звичайної (не спортивної) синтетики. Він не дасть вашій шкірі вільно дихати, що значно зменшить ефективність практик.
  • Вибирайте вироби зі спортивного трикотажу на основі бавовни. Для сумішевих тканин найкращий є таке співвідношення: 90–85 % натуральні волокна, 10–15 % синтетичні. Такий склад надає одягу потрібного комфорту і функціональності для занять йогою.
  • Під час примірки комплекту, переконайтеся, що розмір одягу відповідає вашому. Потім встаньте перед дзеркалом і зробіть кілька амплітудних вправ (нахили повороти, махи руками, випади в різні боки). Переконайтеся, що речі не задираються та не сковують рухів, а шви не приносять дискомфорту.
  • Жінкам варто потурбуватися про підтримку бюсту. Для невеликих грудей ідеально вибрати компресійний топ, для власниць великих грудей — інкапсульовану або комбіновану модель (докладніше про це — тут).
  • Догляд за одягом необхідний після кожного тренування, особливо надто активного. Для позбавлення запаху поту полощіть одяг після прання з додаванням столової ложки оцту. Одяг матиме свіжий вигляд та запах.

Йога — це джерело молодості.
А ви настільки молоді, наскільки гнучкий ваш хребет. Практикуйтесь, і все прийде.