Що потрібно знати про гірськолижні шоломи?

Що потрібно знати про гірськолижні шоломи?

За статистикою, травма голови залишається провідною причиною смертей на лижних схилах. У зв’язку з цим важко переоцінити важливість гірськолижного шолома. Водночас вважати його панацеєю від травм — це помилка. Гірськолижний шолом — це більше правильний захист для правильного катання. У цій статті ми розглянемо важливі питання, відповіді на які допоможуть вам визначитися з вибором і покупкою захисного аксесуара.

Лижний шолом — це базова потреба.

Зрозумійте правильно, ми не вмовляємо вас купувати!

Гірськолижний шолом — це базова потреба будь-якого, хто ступив на гірськолижний схил. Спеціальний головний убір для індивідуального захисту голови людини був відомий з давніх часів. Але, як спортивний інвентар для занять гірськолижним спортом і сноубордом у масовій кількості він з’явився на ринку тільки наприкінці ХХ століття.

Гірськолижний шолом

Настільки запізніла поява пояснюється простим фактором — не було сучасних гірськолижних схилів, а отже — не було ніякої потреби в шоломах. Лижні траси були тихими, а сніг — м’яким. Але з розвитком лижних технологій, росли швидкості, а разом із ними і травми. Гірськолижний спорт отримав приставку «екстремальний».

Сьогодні швидкість спуску, навіть, на найпростішій трасі легко йде за 30 км/год. А на крутих ділянках і поза трасами вона обмежена лише сміливістю лижника й законами фізики. Тому, «навіщо потрібен шолом?» — питання риторичне. І все ж…

Гірськолижний спорт

Чому в горах катаються в шоломах?

Якщо ви не Дункан Маклауд, то наступні 5 факторів точно переконають вас надіти шолом на схилі.

Головна відповідь на питання «чому», продиктована основним призначенням гірськолижного шолома — забезпечити захист голови від травм під час падінь й ударів. На схилі вони не рідкість і можуть мати різний характер, наприклад:

  • удар крижинка з-під кантів лиж;
  • удар від невдало відскочившої лижної палиці, самої лижі або штанги бугеля;
  • внаслідок падіння або непередбаченого зіткнення з недосвідченим або «досвідченим» лижником, який забув вдома здоровий глузд;
  • або найпоширеніший удар — рамкою по голові на крісельному підіймачу.

Чому в горах катаються в шоломах

Якщо цього не достатньо, то ось вам ще 5 причин:

По-перше, сучасні технології підготовки лижних трас дозволяють створювати стілоподібну форму схилу, на якій відсутні «важкі» горби, прогалини, камені. «Подушка» укочується так, що дозволяє не провалюватися лижним палицям, навіть, за плюсової температури. Схил отримує ідеальну ковзаючу поверхню. Різко зростають швидкості катання, як наслідок — аварії і травми.

По-друге, пильна увага засобів масової інформації до питання аварій на гірськолижних курортах зайвий раз підкреслює актуальність проблеми. Ось лише деякі приклади:

  • Майкл Дуглас — травма спини в 1980.
  • Наташа Річардсон трагічно загинула у 2009.
  • Міхаель Шумахер і досі бореться за життя після важкої травми у 2013.
  • Джим Керрі у 2014 міг повторити долю Шумахера, на щастя, фортуна виявилася на його боці.
  • Лайма Вайкуле у 2017 не розрахувала сили, впала й отримала серйозну травму ноги.

Лижні траси

По-третє, провідні виробники лижних аксесуарів пропонують гарні, зручні і функціональні шоломи. Вони в рази практичніше будь-якої шапки. Сучасні технології дозволяють робити шоломи максимально легкими, міцними, надійними і, що не менш важливо, стильними. Покупці готові платити за свою безпеку і красу «в одному флаконі».

По-четверте, багато учасників спуску поводяться ризиковано, і не в останню чергу, завдяки сучасному спорядженню й екіпіровці. Адже воно дозволяє дійсно робити те, що раніше було недоступне. І, як часто це буває, бажання людини відчувати межі власних можливостей перевершує його здатність себе контролювати. На жаль, нерідкі випадки, коли невиправданий ризик одних веде до травм і смерті інших. Наявність шолома, якщо й не виключає травму, то значно зменшує ступінь її тяжкості й наслідки (Шумахер не вижив би після падіння, якби не шолом).

Зручні функціональні шоломи

По-п’яте, провідні гірськолижні курорти вводять правила зобов’язують носити шолом під час катання. Не відстають від них і страхові компанії: травма під час катання без гірськолижного шолома може бути визнана не страховим випадком.

Ну, а тепер саме час ознайомитися з технологіями та конструктивними особливостями шоломів для безпечного катання.

Загальна конструкція гірськолижних шоломів.

Те, як і з чого зроблений гірськолижний шолом, визначає його основні властивості і створює відмінності однієї моделі від іншої. Конструктивно шолом складається з трьох основних частин:

Загальна конструкція гірськолижних шоломів

  1. Зовнішня оболонка. Це досить тонка, але дуже жорстка «шкаралупа». Її завдання — захист м’якої внутрішньої оболонки від руйнування в результаті ударів. Оболонка відводить енергію удару по дотичній шолома або розподіляє цю енергію на всю площу захисного аксесуара. Матеріалом виготовлення може служити полікарбонат, карбон, склопластик, ABS-пластик, кевлар.
  2. Внутрішня оболонка — товста і м’яка. Вона демпфує енергію удару, тобто послаблює і знижує її травмуючу дію на голову. Виготовляється зі спіненого полістиролу або поліпропіленової піни.
  3. Підкладка — м’яка основа, яка робить носіння шолома зручним. Крім комфортного контакту, підкладка має антибактеріальні властивості й добру паропроникність. Виготовляється з плюшу. Знімна конструкція дозволяє її прати.

Ну й четвертим (не основним) шаром можуть бути знімні навушники на флісовій підкладці.

Типи конструкції гірськолижних шоломів.

Тут криється відповідь на питання, як підібрати шолом під стиль катання?

Ринок пропонує величезний вибір шоломів на будь-який бюджет, але всі вони діляться за типом конструкції на три принципово різні групи: HARDSHELL, IN MOULD і HYBRID.

Типи конструкції гірськолижних шоломів

HARDSHELL шоломи — поширені серед новачків і яскраво виражених екстремалів. Це дуже міцна конструкція. Вона складається із зовнішнього ABS пластику і вклеєного внутрішнього шару з EPS матеріалу, що добре амортизує. Зовнішній шар дуже товстий. Він добре розподіляє удар на поверхню шолома, зупиняє проникаючі точкові удари, витримує багаторазове використання. Але така «непробивність» має свою ціну — це велика (щодо двох інших технологій) вага шолома й поганий захист від струсів. Завдяки жорсткої форми, шкаралупа погано послаблює удар, тому енергія майже повністю переноситься на шийні хребці, погано захищаючи голову від струсу.

IN MOULD шоломи — для більшості гірськолижників, що не кидають виклик долі в пошуках адреналіну. Це легкі й комфортні аксесуари, які ідеально підходять для постійного використання. Вони не витримують багаторазові сильні удари, але максимально відпрацюють той самий один несподіваний удар, заради якого їх носять весь сезон. Конструкція отримала назву «ламінатна». Внутрішній демпфуючий шар тут є основним елементом. Зверху він покритий (заламінований) тонким шаром високоміцного екструдованого полікарбонату (пластика), завдання якого розподілити енергію слабкого удару на всю поверхню шолома, щоби уникнути передчасного руйнування конструкції. У момент сильного удару, шкаралупа лопається, внутрішній товстий шар пом’якшує й поглинає удар завдяки руйнуванню структури. Тим самим знімається пікове навантаження на шийні хребці й послаблюється ефект струсу мозку.

HYBRID шоломи — це золота середина, яка об’єднує найсильніші сторони двох попередніх технологій. На виконання такі шоломи досить дорогі, але тільки їхня гібридна конструкція забезпечує комбінований захист там, де це найбільш необхідно. Їм не страшні численні часті удари гілок. Вони здатні зупинити гостре каміння на шляху до голови, а в момент сильного удару — зруйнуються й захистять голову від струсу.

Призначення гірськолижних шоломів.

А мотоциклетний шолом для катання в горах підійде? — Підійде, якщо ви катаєтеся в горах на мотоциклі.

Кожен шолом, будь-то мотоциклетний, снуобордичний або шолом для вейкборду й кайтсерфінгу, розрахований на певні умови експлуатації й силу удару. Тому, категорично заборонено кататися на лижах у шоломі від кайтсерфінгу, так само як для їзди на скутері не можна використовувати сноубордичний шолом.

Призначення гірськолижних шоломів

Гірськолижний шолом підбирається для певних умов використання, незалежно від того, катаєтеся ви на лижах чи сноуборді.

  • Шоломи для слалому мають бути жорсткими й міцними. У конструкції обов’язково є дуга для захисту від вішок і нічого зайвого.
  • Шоломи катання на сноуборді або гірських лижах поза підготовлених трас, як правило, поза областю обслуговування гірськолижної індустрії, мають бути міцними, легкими, з доброю вентиляцією й бажано козирком для захисту від гілок і сонця. Практично завжди — це HYBRID шоломи.
  • Шоломи для скітурів мають бути максимально легкими, «плюс» із хорошою вентиляцією. Як правило, для лижних прогулянок поза цивілізованих гірськолижних курортів користуються IN MOULD шоломами.
  • Тим, хто захоплюється парковим катанням — потрібен і стильний HARDSHELL шолом.
  • Ну, а для курортного катання краще використовувати легкі, зручні і стильні IN MOULD шоломи, у тому числі моделі з візорами.

І ще, не буває гірськолижних і сноубордичних шоломів. Точніше, у продажу аксесуари з таким найменуванням зустріти можна, але різниця між гірськолижним шоломом і шоломом для сноуборду тільки в дизайні. Що до конструкції, то всі шоломи проходять єдину систему сертифікації на безпеку.

Що це за система сертифікації шолома на безпеку?

Кожен шолом має мати один із цих міжнародних сертифікатів:

  • CEN 1077 (Common European Norm, CEN);
  • F2040 (American Society of Testing and Materials, ASTM);
  • Snell RS-98 (Snell Memorial Foundation).

Якщо шолом сертифікований, це означає, що він пройшов тести на тиск, температуру й опірність ударам на різних швидкостях.

Чи варто купувати шолом, адже його можна взяти в прокат?

Коли на лижному схилі вперше, і ще не зовсім розумієш твоє це чи ні, то прокат шолома — найкраще рішення. Можна протестувати різні варіанти (відкритий, закритий, з візиром, без), щоби визначитися з майбутньою покупкою.

Чи варто купувати шолом, адже його можна взяти в прокат?

У всіх інших випадках краще мати свій власний захисний аксесуар. І не тільки тому, що свій шолом буде ідеально підігнаний під голову й маску, але ще й тому, що ви будете точно знати, як його експлуатували, відповідно, впевнені в його ефективному захисті в непередбачених випадках.

Отже, якщо ви зважилися на покупку власного шолома, то про які нюанси потрібно знати.

Форма, тип шолома, козирок, визор, вуха…

Або на що потрібно звернути увагу в першу чергу під час вибору гірськолижного шолома.

Вага гірськолижного шолома.
Нормальною вагою шолома можна вважати масу в межах 500 гамів для дитячого аксесуара, і від 600 до 800 грамів для дорослого. Якщо вподобана вам модель легше чи важче зазначених цифр, то краще звернути увагу на інший аксесуар.

Розмір гірськолижного шолома.
Що б визначитися з розміром, необхідно виміряти окружність голови в найширшій частині (трохи вище брів і вух).

  • 51–55 см — це small, тобто маленький розмір;
  • 55–57 см — medium (середній);
  • 58–61 см — large (великий);
  • 61–64 см — XL (дуже великий).

Форма гірськолижного шолома.
Може бути округлої і витягнутої в потиличній частині. Остання забезпечує кращу аеродинаміку на узвозі.

Відкритий (класичний) або потужний закритий (Full-face) шолом?

  • У відкритого немає постійного захисту підборіддя. Шолом не такий величезний (об’ємний), більш універсальний і поширений. Його люблять, як рядові лижники, так і фанати поза трасових спусків.
  • Класичний чи потужний закритий шолом?
  • Закритий краще захищає, але менш зручний. Як правило, такий шолом використовують любителі фрірайду, скі-кросу й бордеркросу, тобто тих спортивних дисциплін, у яких потрібний підвищений захист. Правда, в закритих шоломів є ряд істотних недоліків: за активного катання вони погано вентилюються й оптика з ними набагато більше пітніє.
  • Закритий шолом

Піддашок
Невеликий жорсткий елемент на верхній кромці шолома може бути різної довжини. Він добре рятує від променів сонця й непогано захищає від гілок дерев. Але є нюанс — зрушити маску «на лоб» у шоломі з козирком не вийде.

Он хорошо спасает от лучей солнца и неплохо защищает от веток деревьев. Но есть нюанс - сдвинуть маску "на лоб" в шлеме с козырьком не получится.

З візором або без візору?
Спеціальне забрало з особливо міцного скла для захисту очей від снігової куряви, УФ-променів, зустрічного вітру — хороша альтернатива лижній масці.

З візором чи без візора?

Шолом із візором особливо зручний для тих, хто катається в окулярах із діоптріями. Дуже зручний у використанні: легким рухом однієї руки легко відкидається на верх шолома. Серед недоліків: не щільно прилягають до обличчя (піддуває холод і сніг), є складнощі з заміною візору й лінза капризна у догляді.

С визором или без визора?

Жорсткі вуха або м’які?
Перші краще захищають від холоду і під час падіння, водночас вентиляція й чутність у шоломі з жорсткими вухами гірше, плюс сама конструкція шолома більш громіздка. Шоломи з жорсткими вухами вибирають любителі швидкого катання. «М’які» більш комфортні: шолом із м’якими вухами важить менше й забезпечує хорошу чутність. Але за зручність ви платите гіршим захистом від холоду й ударів.

Жорсткі вуха чи м'які?

Вентиляція активна й пасивна.
На поверхні шолома спереду і ззаду є багато отворів. Через них і повітряні канали шолома йде приплив свіжого повітря під маску й між головою й шоломом. Тим самим ефективно запобігає накопиченню тепла й забезпечується оптимальна вентиляція. Шолом з активною (регульованою) системою вентиляції (технологія Thermostat control) має спеціальний слайдер (важіль) зверху шолома для управління відкриттям і закриттям отворів. Регулювання може бути двох позиційним (відкрито / закрито) або багатопозиційним. Дуже зручно, коли катаєшся довго й активно. Для розслабленого й нетривалого катання цілком підійде шолом із пасивною (нерегульованої) вентиляцією.

Шолом з активною системою вентиляції

Система фіксації шолома (технологія Boa® Fit System)
Забезпечує можливість легко швидко й надійно підігнати й зафіксувати шолом на голові, а також без зусиль знімати його після застосування.

Система фиксации шлема технология Boa Fit System

Система регулювання Run System.
«Класична» технологія з регулювальним кільцем у задній частині шолома дозволяє швидко й легко підібрати оптимальну й комфортну щільність посадки аксесуару в залежності від розміру голови.

Гірськолижний шолом Freever — це 3-в-1: комфорт, ергономічність і безпека

Уся лінійка гірськолижних шоломів від провідного українського виробника одягу й аксесуарів для спорту та активного відпочинку базується на трьох найважливіших напрямках: комфорт, ергономічність і безпека.

Гірськолижний шолом Freever

Чоловічі, жіночі та дитячі гірськолижні шоломи Freever володіють стильним і оригінальним дизайном, виготовляються з використанням новітніх матеріалів і інноваційних технологій, відповідають міжнародним стандартам якості, що пред’являються до цієї категорії товару.

Бажаємо вам підібрати максимально зручний захист й кататися без падінь! І пам’ятайте, будь-який гірськолижний шолом не дає 100 % гарантії безпеки, але значною мірою знижує ризик отримати травму на схилі.