Гід із шортів

Гід із шортів

У кожного поважаючого себе баварця обов’язково є ледерхозен, що в перекладі з німецької означає «шкіряні штани» (Lederhose — Leder «шкіра» і Hose «штани»). Вони можуть бути короткими й по коліна. Як правило, їх носять на шкіряних підтяжках, й обидва варіанти досі є частиною чоловічого національного костюма жителя півдня й південного сходу Німеччини. У нас цей різновид укороченого одягу для ніг називають шортами (від англійського short — короткий). Довгий час шорти були лише атрибутом дитячої форми, а останні років сорок — це найактуальніший одяг для активного відпочинку і спорту всіх вікових категорій.

Сьогодні будемо говорити про «спорт», зокрема, як вибрати шорти для бігу поза спортивного залу. І наш гід із шортів торкнеться наступних питань:

  1. За якої температурі переходити на шорти для бігу.
  2. Головні особливості одягу.
  3. З чого зроблені: тканина, крій, шви.
  4. Якої довжини мають бути бігові шорти.
  5. Ступінь облягання й конструкції.
  6. Важливі деталі, без яких не обійтися.
  7. Кілька слів про колір одягу.

У ЧОМУ ВИЙТИ НА ПРОБІЖКУ: ГІД ІЗ ШОРТІВ

1. За якої температурі переходити на шорти для бігу

У чому вийти на пробіжку

Очевидно, що вихід у шортах на вулицю безпосередньо пов’язаний із погодою: якщо сонячно й тепло — вибираємо шорти, а якщо сонячно й холодно — це привід задуматися. Так ми чинимо в повсякденному житті, коли збираємося, наприклад, прогулятися до моря. Але, коли мова йде про ранкову пробіжку або інший вид тренування на вулиці, то тут потрібно керуватися другим правилом.

«Одягаємося на пробіжку так, що б нам із самого початку не було тепло й комфортно."

Це не означає, що ви повинні «стукати зубами», ні. Тіло повинно відчувати свіжість, прохолоду, не більше. Відчуття тепла й комфорту прийде вже з першими хвилинами тренування, коли ви почнете інтенсивно розігріватися.

Нижнім порогом річної температури для звичайного носіння шортів вважається + 20 °С, а для бігу + 10 °С (+/- 2 °С). Водночас всі ми по-різному сприймаємо холод. Тому, момент, коли потрібно переходити на шорти й футболку, вибирається індивідуально, й обов’язково враховуються фактори:

  • Вага тіла й рівень загартування організму — деяким холод взагалі ні почому.
  • Наявність вітру: середні або сильні пориви знижують температуру на кілька градусів.
  • Інтенсивність і тривалість бігу. Для низько інтенсивного (відновного) бігу одягаємося тепліше, а для крейсерських забігів і порогових тренувань (біг із рівномірною інтенсивністю приблизно на 10 % менше від максимального) — одягаємося легко.

2. Шорти для бігу: головні особливості одягу

Шорти бувають різні. Категорій цього одягу багато. Тільки «спортивних» налічують понад десяти видів, плюс повсякденних варіацій стільки ж. Тому, то, що буде ідеальним вибором для пікніка та прогулянки не підійде для трейлу або подолання марафонських дистанцій. Бігові шорти вважають універсальним спортивним одягом: підходять для бігу і для багатьох спортивних дисциплін. Але вони обов’язково поєднують у собі три головні особливості: свободу рухів, надійну підтримку й паропроникну тканину.

Шорти для бігу

Одяг максимально зручний й комфортний, практично не відчувається на тілі. Забезпечує свободу рухів. Дозволяє повністю зосередитися на бігу й техніці. Це досягається за рахунок спеціального крою, використовуваних тканин і інших важливих деталей, про які ми говоримо нижче.

3. З чого зроблені шорти для бігу: тканина, крій, шви

Повсякденні варіанти одягу шиють із легкої тканини. Перевагу віддають натуральним матеріалам, які добре пропускають повітря. Але для бігових шортів цього недостатньо. Під час дуже інтенсивних тренувань, організм посилено потіє (в 10 разів більше, ніж зазвичай). Важливо, щоби тканина не вбирала в себе вологу, як бавовна, а відводила випаровування тіла назовні і швидко сохла. Краще за інших із цими завданнями справляється сучасний швидковисихний трикотаж із синтетики.

З чого зроблені шорти для бігу

3.1 Тканина.

Увесь спортивний одяг, і бігові шорти не виняток, шиється з високотехнологічної синтетики, яка значно перевершує натуральні матеріали за характеристиками. Ось лише деякі приклади технологій.

  • Технологія Dry-Fit — «сухе тренування»: тканина дихає, поглинає вологу, швидко сохне.
  • Технологія Gore-Tex — відводить піт, але не пропускає всередину воду.
  • Технологія Space Frame — одночасно забезпечує надходження повітря до тіла і виводить назовні вологу.
  • Технологія Freever 4-WAY — це чудова посадка з повним діапазоном рухів у поздовжньому й поперечному напрямках.

Включення поліестеру значно підвищує міцність — одяг служить не один сезон. Додавання нейлону збільшує еластичність тканини — шорти відтворюють кожний ваш рук, водночас добре тримають форму. Використання лайкри додає утягувальний ефект. Він підтримує м’язи, анітрохи не обмежуючи рухів (наочний приклад компресійні шорти). Комбінація синтетики в різних пропорціях дозволяє отримати й зовсім фантастичні властивості.

Як бачите, думка про те, що синтетика не пропускає повітря, а шкіра в неї пітніє й перегрівається, не відповідає дійсності. Крім того, спортивний трикотаж легкий, міцний, зносостійкий, добре чиститься, стійкий до впливу УФ променів, не боїться частих прань.

3.2 Крій.

Виконується в одному з двох варіантів:

V-подібний бічний виріз

V-подібний бічний виріз — найпоширеніший. Шов йде вздовж ноги у вигляді перевернутої букви «V».

Крій Split Leg

Крій Split Leg. Обидві половинки виробу не зшиваються вздовж, а накладаються: одна на одну з кріпленням у поясі. Такий крій пропонує максимальну свободу рухів. Це вибір професіоналів.

3.3 Шви.

Що стосується швів, то тут лише дві вимоги: гладкі (плоскі) і м’які. Вимоги особливо актуально для обтислих і компресійних фасонів.

4. Якої довжини мають бути бігові шорти

Провідні виробники спортивного одягу пропонують бігові шорти різної довжини:

  • Вище середини стегна — це короткі шорти, що мають мінімальну вагу і максимальну свободу. Це ідеальний варіант для спринтера.
  • До середини стегна — вироби середньої довжини — це комфортний біг у будь-яку погоду, шорти практично не обмежують рухів.
  • Нижче середини стегна, але вище колін — це довгі шорти, самі універсальні у своєму застосуванні: біг на середні й довгі дистанції, трейл-крос, фітнес, трекінг, подорожі.

Якої довжини мають бути бігові шорти

Оскільки довжина виробів безпосередньо впливає на швидкість бігуна, заведено вважати короткі варіанти — для інтервального бігу, а подовжені й довгі — для порогових тренувань. Але жорстких правил вибору немає, тому для багатьох — це питання зручності й переваг. Головне, що б не натиралася внутрішня сторона стегна. Дана проблема актуальна для бігунів марафонців. З цієї причини вони використовують подовжені шорти.

Якщо відштовхуватися від європейської класифікації, то довжина виробів визначається за довжиною внутрішнього шва, від паху до нижнього краю виробу. На етикетці ця величина вказується в дюймах. Найдовші шорти — 9 inch (тобто довжина внутрішнього шва — 22,86 см), а найкоротші — 2 inch (5 см).

5. Ступінь облягання і види конструкцій шортів для бігу

Конструктивно моделі можуть мати спеціальну інтегровану частину — підкладку із гіпоалергенної тканини, яка дозволяє не надягати під шорти спідню білизну або бути без підкладки. За ступенем облягання бувають:

  1. обтислі,
  2. вільні шорти,
  3. комбіновані вироби.

Ступінь облягання і види конструкцій шортів для бігу

Перші ідеально прилягають до тіла, забезпечуючи постійну підтримку "гарячим" або "холодним" м’язам, зберігаючи тепло й даючи судинам працювати правильно. Можна вибрати просто щільно обтислу модель або компресійні шорти з різним ступенем підтримки. Обидві підходять для коротких дистанцій, але не дуже зручні на марафоні й пів марафоні. На довгих дистанціях компресія може створювати певний дискомфорт (хоча все це індивідуально).


Вільні шорти

У других - вільний крій (V-образний бічний шов або крій Split Leg, про них ми говорили вище). Вони забезпечують максимальну амплітуду і свободу рухів. На жаль, не завжди здатні захистити шкіру від натирань.


Спортивні комбіновані шорти 2-в-1

Треті об’єднали в собі переваги перших і других. Спортивні комбіновані шорти 2-в-1 складаються з зовнішніх легких шортів вільного крою і внутрішніх коротких тайтсів із високоякісної еластичної тканини. Як правило, тайтси відстібаються, і їх можна використовувати окремо.

6. Важливі деталі, без яких не обійтися

Отже, основні моменти ми вже перерахували: це високотехнологічна тканина, плоскі і м’які шви, особливий крій. Але ще є деталі, які значно підвищують комфорт під час бігу й активного відпочинку.

6.1 Гумка (еластичний пояс).

Вона має проходити нижче середини живота, приблизно під верхнім краєм стегон. Гумка на бігових шортах робиться широкою. Іноді, навіть, у 3 ряди. Така не перетискає тіло, але надійно утримує шорти за будь-якої активності. Дуже часто еластичний пояс доповнює шнурок.

Гумка на бігових шортах

6.2 Кишені.

Виробники пропонують бічні кишені відкритого й закритого типу, а також кишеню на блискавці на поясі. Чи потрібні кишені бічні? Питання спірне. У них можна, наприклад, покласти паперові серветки, навушники або ще щось. Але це «щось» не повинно бути громіздким, якщо ви зібралися бігати й не прогулюватися. Інакше буде «стрибати» всю дорогу, створювати дискомфорт і відвертати увагу. А ось наявність поясної кишені на блискавці — однозначно вітається. Телефон, ті ж серветки, енергетичний гель, навушники або зарядний кейс від них, якщо це бездротові — усе це буде під рукою. І головне, воно не буде «стрибати» під час бігу, оскільки еластичний пояс щільно притискає вміст кишені до тіла.

Бічні кишені

6.3 Світловідбивні елементи.

Світлоповертальні або світловідбивні елементи — це смуги або принт зі спеціальним покриттям (або зі спеціального матеріалу), який має здатність повертати промінь світла назад до джерела. Корисна і зручна опція. Вона дозволяє добре позначити себе в сутінках, вночі або в умовах недостатньої видимості.

7. Кілька слів про колір одягу

Сірий — нейтральний. Білий — створює свіжий образ й добре підкреслює засмагу. Класичний чорний — робить силует стрункішим й легко поєднується з будь-якими іншими кольорами. А ще є яскраві кольори, що підкреслюють особовий стиль і індивідуальність. Вибираючи колір, звичайно ж потрібно відштовхуватися від власного смаку й переваг, але не забувайте — у жаркий день одяг світлих тонів краще захищає тіло від перегріву.

Кілька слів про колір одягу

Великий вибір якісного спортивного одягу для активного відпочинку, бігу, фітнесу, тренажерного залу представлений у категорії Спортивний одяг інтернет-магазину freever.ua. А в цьому розділі сайту ви знайдете огляди й корисні матеріали, що б ваш вибір одягу FREEVER був усвідомленим, а шопінг вдалим.