Як правильно носити тайтси?

Як правильно носити тайтси?

Купуючи спортивний одяг, завжди важливо переконатися не тільки в доцільності вибору екіпіровки, а й у тому, чи знаєте ви, як правильно її носити. Але є випадки, коли запитати в інших ради буває ніяково. Чоловічі тайтси (а іноді й жіночі) — один із таких випадків.

Якщо ви серйозно займаєтеся бігом, фітнесом, силовими тренуваннями вам необхідні тайтси. Компресійний одяг потрібний й у тому випадку, коли людина не захоплюється спортом, але за родом своєї діяльності багато сидить, стоїть, часто робить тривалі авіаперельоти або страждає варикозним розширенням вен.

Відразу хочемо попередити — не використовуйте нашу публікацію, як пряме керівництво до дії, не порадившись зі своїм лікарем. Спортивна (як і медична) компресія має показання та протипоказання. І в кожному конкретному випадку ступінь компресії й час носіння такого одягу підбирається індивідуально.

Мета цієї статті ознайомити читача з тим, як правильно носити тайтси, досліджуючи дві проблеми: комфорт і гігієну. Використовуючи інформацію з відкритих джерел, ми спробували знайти відповіді на наступні питання:

  1. Що таке тайтси, і в чому їхня особливість?
  2. Правила носіння тайтсов.
    • У яких випадках використовують компресійні штани?
    • Скільки часу можна носити тайтси?
    • Кому протипоказані тайтси?
    • Коли не бажано їх носити?
  3. Як носити тайтси?
    • Чи можна носити тайтси на голе тіло?
    • Чи можна носити тайтси зі спідньою білизною?
    • Чи мають хлопці носити шорти поверх тайтсів?

1. ЩО ТАКЕ ТАЙТСИ, І В ЧОМУ ЇХНЯ ОСОБЛИВІСТЬ

Тайтси — це обтислі штани з вираженим компресійним ефектом. Призначені для активних тренувань і спортивних змагань, як на вулиці, так і в умовах закритих приміщень.

Що таке тайтси, і в чому їхня особливість

Дуже популярні серед спортсменів, які займаються такими динамічними видами спорту, як спринтерський і марафонський біг, кроссфіт, важка атлетика, футбол, баскетбол. Бувають довгими, короткими й середньої довжини. Відрізняються рівнем компресії й сезонністю: є тонкі штани для теплої погоди і вироби подвійної щільності на флісі для холодної погоди.

Переваги компресійних штанів виходять за рамки простого комфорту. Стискаючи з різним ступенем нижні кінцівки разом із кровоносними судинами, тайтси полегшують відтік венозної крові до серця. Піднімаючись судинами вгору, кров проходить на своєму шляху серію клапанів. У «звичайні дні» ці клапани вільно пропускають кров, не дозволяючи їй накопичуватися внизу ніг. А в дні активних тренувань або коли людина зазнає тривалі за часом статичні навантаження (довго стоїть, сидить), кровоносні судини розширюються і втрачають форму. У результаті порушується робота клапанів, серцево-судинна система відчуває перевантаження, виникає ризик виникнення тромбозу.

Переваги компресійних штанів

Тайтси допомагають здоровим судинам витримувати великі навантаження, а деформованим — функціонувати правильно, без будь-яких негативних наслідків для вашого здоров’я. Гарне кровопостачання активно працюючих м’язів зменшує кількість молочної кислоти, що, у свою чергу, зменшує печіння в м’язах і збільшує їхню продуктивність.

Серед інших переваг компресійних штанів відзначимо наступні:

  • Щільно обтислий крій зменшує тертя внутрішньої частини стегон і збільшує аеродинаміку.
  • Висока еластичність тканини (тягнеться в чотирьох напрямках одночасно) не обмежує рухів.
  • Компресійні штани добре дихають, не вбирають вологу, а швидко виводять її назовні.
  • М’язи підтримуються в розігрітому стані, відповідно, тіло швидше включається в роботу.
  • Крім прискорення прогріву м’язів на початковому етапі, компресійні штани мають особливість охолоджувати тіло в активній фазі внаслідок швидкого виводу і випаровування поту.

2. ПРАВИЛА НОСІННЯ ТАЙТСІВ

Вибираючи тайтси, враховують: вид активності, сезонність, форму пояса, посадку, наявність плоских швів, спеціальної вставки в паховій області, світловідбивних елементів і кишень. Але важливим завжди буде розмір.

Правила носіння тайтсів

Компресійні штани не можна вибирати на пів розміру більше або менше, інакше ви не отримаєте ніяких переваг компресії. Виріб у правильно підібраному розмірі надягають із невеликим зусиллям. Штани повинні щільно сидіти, немов друга шкіра, при цьому, не доставляти дискомфорту (тиснути, натирати, обмежувати руху).

2.1. У яких випадках використовують компресійні штани?

Якщо ви часто проводите інтенсивні і тривалі тренування, хочете прискорити процес відновлення після важких навантажень або проходите реабілітацію після травм — вам рекомендовані компресійні штани.

Також, бажано використовувати тайтси при будь-яких навантаженнях, якщо:

  • після тренувань ноги набрякають;
  • є схильність до варикозного розширення вен;
  • помітили на ногах розширені судини або судинну сітку.

Якщо після тривалого кардіотренування ви плануєте ще й «роботу» з вагами — компресійні штани також допоможуть поліпшити силові показники.

У яких випадках використовують компресійні штани?

2.2. Скільки часу можна носити тайтси?

Тайтси — дієвий спосіб зменшити печіння в м’язах під час і після тренування, прискорити відновлення й попередити появу набряків. Штани із с із середньою компресією (15–25–20 мм.рт.ст) можна носити кілька годин на день і відчувати себе комфортно. Наприклад:

  • Силове тренування 1,5–25–2 години + 45 хвилин для відновлення після неї.
  • Марафон 5 км + 60 хвилин після нього для відновлення.
  • Після півмарафону (21 км) і марафону (42 км) — відновлення від 12 годин і більше.

Наведені дані — орієнтовні, оскільки жорстких часових обмежень у використанні тайтсів немає. Але в гонитві за високими спортивними результатами завжди треба пам’ятати, що у всьому важлива міра.

Скільки часу можна носити тайтси?

2.3. Кому протипоказані тайтси?

Висока ефективність компресійних штанів дає відмінні результати в спорті. Але, у компресійного трикотажу є свої медичні протипоказання, які не можна ігнорувати. Вони бувають абсолютні (тобто, не рекомендовано взагалі) і відносні (можуть застосовуватися за необхідності).

До абсолютних відносять:

  • Трофічні виразки не венозного походження.
  • Облітерувальні процеси — ендартеріїт, атеросклероз судин, синдром Рейно.
  • Полінейропатія (одна з найпоширеніших хвороб периферичної нервової системи).

До відносних протипоказань відносять:

  • Гострі інфекції м’яких тканин.
  • Гострі та септичні тромбофлебіти.
  • Підвищена чутливість шкірних покривів.

Вирішити, чи можна носити тайтси, і яка компресія краще підійде у вашому випадку, допоможе консультація у флеболога.

2.4. Коли не бажано їх носити?

Тривале носіння компресійного одягу без медичних показань і без необхідності (тобто, поза тренуваннями і на звичайних тренуваннях з легким навантаженням) чревате наслідками, позаяк тримати судини в постійно в стислому стані без навантаження не можна.

  • Погіршується кровотік ніг, що може привести до негативних наслідків, від підвищеної чутливості до холоду до порушення харчування тканин і їхнього пошкодження.
  • Від постійної компресії вени можуть втратити власний тонус. А це прямий шлях до варикозу, від якого компресійні штани й мають захищати.

3. ЯК НОСИТИ ТАЙТСИ?

Оцінивши один раз переваги тренування в тайтсах, спортсмен вже не схоче повертатися до звичайних спортивних штанів або шортів. Але в цього одягу є свої особливості. Будьте готові до того, що обтислий крій покаже вашу фігуру у всій красі. І, цілком можливо, що на перших порах вам потрібно буде пересилити свою сором'язливість.

Як носити тайтси?

3.1. Чи можна носити тайтси на голе тіло?

Так можна! В основному всі моделі цих спортивних компресійних штанів передбачають носіння на голе тіло. І ось вам дві основні причини не надягати під тайтси спідню білизну:

  1. Підтримка тіла в сухості.
  2. Тайтси створені зі спеціального спортивного трикотажу, який дозволяє тілу дихати й легко виводить піт назовні. Волокна не вбирають вологу, а пропускають її через себе на зовнішню поверхню, де вона швидко випаровується. Тому в тайтсах, навіть під час високої активності, тіло завжди залишається сухим. Використання спідньої білизни (а це, як правило бавовняний виріб) призведе до того, що труси швидко стають вологими й починають натирати, з усіма неприємними наслідками, що із цього випливають.

  3. Наявність внутрішніх трусів.
  4. Багато моделей компресійних штанів вже мають внутрішні труси, зшиті зі спеціальної тканини. Наявність під ними звичайної білизни не рекомендується, а деякими виробниками, навіть, забороняється. Такі штани носять тільки на голе тіло.

3.2. Чи можна носити тайтси зі спідньою білизною?

Питання актуальне для тих, хто планує носити тайтси як самостійний верхній одяг, але, не можуть обійтися без спідньої білизна в силу деяких причин. Що це за причини?

  • По-перше, психологічний дискомфорт — у тайтсах багато хто відчуває себе роздягненими (ефект другої шкіри), тому присутність білизни додає впевненості.
  • По-друге, гігієнічна звичка. Ті, хто вважає спідню білизну необхідною умовою інтимної гігієни, не можуть відмовитися від носіння трусів під час тренувань.
  • По-третє, особливість тонких штанів — вони не завжди добре приховують інтимну зону, тому вимагають додаткового прикриття.

У таких випадках можна тільки сказати: «Якщо потенційна шкода від носіння білизни під тайтсми менше принесеної користі — поступайте так, як вам зручно».

3.3. Чи мають хлопці носити шорти зверху тайтсів?

Дивлячись на фото Леброна Джеймса, ми цілком нормально сприймаємо його спортивну екіпіровку. Погодьтеся, дивно було б бачити баскетболіста без шорт! І, навіть якщо ви не фанат баскетболу, комбінацію «шорти + тайтси» є ще в кого підглянути — найчастіше так тренуються і грають футболісти, боксери, бігуни. Водночас останні разом із паверліфтерами розділилися на два табори. Одні стверджують: «Звичайно мають!”. А другі: «Ти жартуєш, ні за що!»

Чи мають хлопці носити шорти зверху тайтсів?

У прихильників такої комбінації є свої аргументи:

«У шортах поверх тайтсів відчуваєш себе більш впевнено, особливо, на вулиці. Вони виступають буфером між вашим тілом і зовнішнім світом: гасять увагу оточення, дозволяючи отримувати задоволення від бігу. Плюс, шорти додатково зігрівають у холодний день».

На що «противники» відповідають:

«Дотримуючись вашої логіки, чому ви не одягаєте в басейн футболку? У чому сенс шорт? З ними ви втрачаєте переваги компресійних штанів: порушується вітро- і паропроникність, одяг сохне гірше. Нехай і не повною мірою, але шорти обмежують ваші рухи. У такому випадку, надіньте на пробіжку звичайні спортивні штани».

Погодьтеся, з обох сторін звучать досить переконливі аргументи. А оскільки немає соціальної норми щодо того, прийнятні шорти з тайтсами чи ні, ми вважаємо, що обидва варіанти є робочими. Вирішувати тільки вам.

Підсумовуємо

Обтислий крій тайтсів виглядає вельми зухвало. Одяг підкреслює фігуру з усіма її перевагами й недоліками. Тому, щоби носити компресійні штани потрібна певна розкутість. Якщо ви готові до цього — чудово! Якщо не можете пересилити свою сором’язливість — не біда, використовуйте шорти. Тим більше, що побачити сьогодні шорти поверх тайтсів або спортивних футболок на вулиці й у залі — це звичайна справа. Але в цій комбінаціі є свої плюси і свої мінуси.

Тайтси створені так, щоби їх можна було носити на голе тіло. У цьому випадку ви отримуєте абсолютно всі переваги компресійного одягу. Але, якщо ви відчуваєте незручність і дискомфорт, використовуйте білизну. Вибираючи її, тримайтеся подалі від бавовни. Замість неї візьміть виріб із легкого спортивного трикотажу з плоскими швами.