Як вибрати одяг для бігу - матеріал, сезон, догляд?

Як вибрати одяг для бігу - матеріал, сезон, догляд?

Регулярні ранкові або вечірні пробіжки — одна з найкорисніших звичок. Вони зміцнюють фізичну форму, покращують настрій і підвищують тонус організму. А для того, щоби біг приносив максимум користі й задоволення, потрібно грамотно скласти програму тренувань і правильно підібрати екіпірування. Про останнє ми й будемо говорити в цій публікації.

  1. З яких тканин вибрати одяг для бігу?
  2. Біговий одяг для літа - рекомендації з вибору.
  3. Біговий одяг дляя весни й осені - рекомендації з вибору.
  4. Біговий одяг для зими - рекомендації з вибору.
  5. Трохи про бігове взуття.
  6. Догляд за одягом.

Сучасна спортивна форма, у тому числі одяг для бігу, як її складова частина — це технологічні речі високої якості з бездоганною продуманістю деталей. Досить одного тренування, щоби зрозуміти це. За кожною футболкою, шортами, штанами або курткою стоїть величезна робота дизайнерів, конструкторів, технологів і фахівців з анатомії. Вони створюють сучасну спортивну екіпіровку, майстерно поєднуючи науку про будову тіла, запатентовані технології виробництва, сучасний дизайн і високотехнологічні матеріали. Останні і є основою основ для пошиття легких, зручних безпечних і функціональних спортивних речей.

1. З ЯКИХ ТКАНИН ВИБРАТИ ОДЯГ ДЛЯ БІГУ?

До тканин, що використовуються для пошиття спортивного одягу для бігу, пред’являють 6 основних вимог:

  1. Гігроскопічність — здатність матеріалу швидко вбирати надлишок вологи й конденсувати його в навколишнє середовище.
  2. Безпека — відсутність будь-яких алергічних реакцій і неприємних відчуттів.
  3. Повітропроникність — здатність тканини пропускати повітря й забезпечувати добру вентиляцію одягу.
  4. Еластичність — здатність ідеально облягати тіло, не обмежуючи рухів.
  5. Міцність і зносостійкість — здатність витримувати тертя і протистояти розриву.
  6. Практичність і невимогливість у догляді — тканина (і виріб у цілому) має витримувати численні прання зі збереженням своєї функціональності, форми й кольору.

З яких тканин вибрати одяг для бігу

Натуральні й синтетичні волокна в чистому вигляді не володіють цими всіма властивостями відразу. У кожного з них є свої переваги й недоліки. Бавовна, наприклад, чудово дихає, гіпоалергенна, добре вбирає вологу, не накопичує статичну електрику. Водночас абсолютно нееластичний матеріал, що мнеться й сідає після прання, а головне — довго сохне. Тому, у футболках із бавовни приємно гуляти, але не комфортно бігати. А ось лайкра (вона ж спандекс або еластан) — прекрасно дихає, добре відводить вологу, не сідає, не мнеться, не вигоряє і швидко сохне. Матеріал здатний розтягуватися в 8 разів, і відрізняється фантастичною міцністю. Та на тлі цього, він не утримує тепло, не контролює терморегуляції і не виключає алергічні реакції й роздратування при підвищеній чутливості шкіри.

Об’єднавши переваги обох матеріалів і максимально знівелювавши їхні недоліки, технологи створили на їх основі спортивний трикотаж. Він забезпечує достатній рівень гігроскопічності, еластичності, повітропроникності, міцності і зносостійкості. Його зимові варіанти добре зберігають тепло, а літні підтримують нормальну терморегуляцію тіла. І таких прикладів, коли натуральні й різні синтетичні волокна об’єднують у різних пропорціях для отримання матеріалу з особливими властивостями — багато.

  • Тому, у спортивній футболці з технологією Dry-Fit не помічаєш, як пітнієш — тіло прекрасно дихає й завжди залишається сухим, не залежно від інтенсивності й темпу бігу.
  • А вітрівка з технологією Gore-Tex прекрасно захищає від дощу й одночасно добре виводить піт — у ній дуже зручно бігати навесні і восени, коли погода, особливо, непередбачувана.
  • І взимку немає краще одягу для бігу, ніж спортивний костюм SoftShell з тришарової мембранної тканини з хорошою еластичністю, паропроникністю, захистом від вітру, води й холоду.

Саме за високі експлуатаційні характеристики ці та інші високотехнологічні спортивні речі здобули велику популярність у бігунів, мандрівників і шанувальників стилю «outdoor».

Варіанти функціональної спортивного одягу для бігу включають: шорти, тайтси, капрі, легінси, лосини, спортивні штани, спортивний топ, майку, футболку, куртку, рашгард, термобілизну, шапки, кепки, жилети та куртки. Вид бігової дисципліни й погода зовні визначають, яке поєднання цих предметів вам потрібно для комфортного тренування.

2. БІГОВИЙ ОДЯГ ДЛЯ ЛІТА — РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИБОРУ

Вся принадність бігу влітку - в гарній погоді: яскраве сонечко, що заряджає своєю енергією, довгий світловий день, тепло. Однак у літа є й недолік для бігунів — складно бігати, коли встановилася спека. Тому, для пробіжок вибирають більш ранні й пізні години, коли небесне світило менш активно. Але, навіть, у цей час температура досить висока, що для бігуна є додатковим випробуванням. Дотримуючись наших рекомендацій, у чому бігати в спеку, ваше тренування пройде легше й безпечніше.

Біговий одяг для літа — рекомендації щодо вибору

У літньому одязі для бігу важлива хороша вентиляція, ефективне відведення вологи й зайвого тепла. До того ж сама тканина має бути міцною, зносостійкою (прати прийдеться кожен день) і швидко сохнути. Що до кольору, то байдуже буде майка, топ або шорти темними чи світлими (сучасні технології значно нівелюють фактор поглинання світла одягом і її нагрівання). Але майте на увазі, білі речі все ж таки нагріваються менше.

Вибирайте одяг із синтетичних матеріалів або змішаного складу, наприклад: синтетика + шерсть вівці породи Меринос. Низ для хлопчиків — це короткі бігові або компресійні шорти, для дівчаток — бігова спідниця або капрі. Верхом може бути спортивний топ + вільна спортивна майка або футболка з технологією DryFit. Вона моментально відводить піт назовні й рівномірно розподіляє його на поверхню тканини, звідки він швидше випаровується. Якщо ж стовпчик термометра наближається до позначки в +27°С, є сенс бігати в одному спортивному бра для жінок і зовсім без майки для чоловіків. Й обов’язково одягайте компресійні шкарпетки. Літні (полегшені) варіанти виконані з тонких і легких матеріалів.

3. БІГОВИЙ ОДЯГ ДЛЯ ВЕСНИ Й ОСЕНІ: РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИБОРУ

Не дуже тепло, але й не холодно — це особливості погоди міжсезоння. І якщо ви твердо вирішили почати бігати, то кращого часу, ніж осінь або весна не буде. Як одягнутися? В суху й теплу погоду кількість одягу може бути мінімальним без шкоди для здоров’я, а в прохолодну вітряну або коли можливий дощ ми рекомендуємо кілька шарів. Тільки переконайтеся, що всі шари дихають і здатні відводити вологу назовні, щоби ви не потіли занадто багато.

Біговий одяг для весни й осені: рекомендації щодо вибору

Що надіти на пробіжку, коли температура + 5°С +10°С

    Низ:
  • Суха тепла погода — компресійні шкарпетки + короткі тайтси, тайтси середньої довжини або бігові шорти.
  • Сира і вітряна погода, можливі опади — компресійні шкарпетки + вітрозахисні непромокальні тонкі штани.
    Верх:
  • Суха тепла погода — футболка для бігу.
  • Вітряна погода, можливі опади — футболка + найтонша вітрівка, також можливий жилет WindStopper або SoftShell.

Аксесуари: окуляри (коли вітер), кепка з козирком або бафф.

Бігову футболку вибирайте тільки з високотехнологічної синтетики з хорошою вентиляцією в зонах із підвищеною тепловіддачею. Шорти можуть бути компресійними або простими, вільними, мінімалістичним, як для марафону або довшими. Кращий варіант той, що дарує вам максимальну свободу рухів. У сильний вітер більш практичним буде жилет, а не тонка вітрівка. Остання погано вентилюється і важить більше.

Що надіти на пробіжку, коли температура 0°С + 5°С

    Низ:
  • Суха погода — термошкарпетки + бігові лосини або тайтси довгі (як варіант — 3/4 + гетри).
  • Сирість, опади у вигляді дощу або мокрого снігу — термошкарпетки + вітрозахисні непромокальні штани з вентиляцією.
    Верх:
  • Холодна, суха і вітряна погода: рашгард, тонка термофутболка або бігова футболка з довгим рукавом + зверху футболка вільного крою або тонкий жилет.
  • Погода з опадами у вигляді мокрого снігу — така сама футболка + мембранна куртка або вітрівка з вологостійким просоченням.

Аксесуари: окуляри (коли вітер), кепка з козирком або бафф.

Вибираючи тайтси для бігу, зверніть увагу на зональне утеплення місць, які під час бігу особливо схильні до переохолодження. Якщо замість жилета будете використовувати другу футболку (вільного крою), зверніть увагу на те, щоби вона добре дихала. Вибирайте жилет або мембранну куртку з кращого паропроникністю, навіть на шкоду захисту від опадів.

4. БІГОВИЙ ОДЯГ ДЛЯ ЗИМИ — РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИБОРУ.

Для багатьох піднятися вранці на пробіжку до роботи або змусити себе пробігтися ввечері після неї — це проблема. Але вона стає ще складніше, коли температура за вікном падає. Від однієї лише думки, що на вулиці холодно, стає ніяково. Й ось тут відома приказка «не існує поганої погоди, є погана екіпіровка» стає актуальною, як ніколи.

Біговий одяг для зими — рекомендації щодо вибору.

Під час вибору одягу для бігу взимку майте на увазі, що тіло швидко розігрівається, як тільки починає рухатися. Тому, одягнувшись занадто тепло, ви швидко спітнієте. А мокрий одяг погано зберігає тепло, і тривале перебування в ньому веде до переохолодження, з усіма наступними наслідками.Також бігати буде некомфортно, якщо ви недостатньо утеплені. Тобто потрібно знайти потрібний баланс. А він залежить від зовнішньої температури повітря, внутрішньої температури тіла, наскільки часто ви пітнієте і від того, як швидко чи повільно бігаєте.мВ ідеалі ви маєте одягнутися так, щоби почуватися трохи прохолодно в перші хвилини бігу.

Відразу скажемо, що універсального одягу для будь-якої зимової температури не існує. Але якщо слідувати принципу багатошаровості, то можна отримувати задоволення від тренування на морозі без наслідків для здоров’я. Для коротких і довгих тренувань одягатися краще пошарово. Це може бути 3 або 4 шари функціонального одягу, який забезпечать потрібний комфорт.

  • Шар 1 — термобілизна.
  • Шар 2 — утеплючий, наприклад одяг із флісу.
  • Шар 3 — захисний від вітру й опадів, наприклад мембранна куртка або легка вітрівка.
  • Шар 4 — додаткове утеплення для сильних морозів, наприклад біговий пуховий жилет.

Дуже важливо, щоби усі предмети одягу добре дихали, ефективно відводити вологу на наступний шар і швидко сохли. А тепер перейдемо до прикладів для різних температурних режимів.

Що надіти на пробіжку, коли температура 0°С - 5°С

    Низ:
  • Суха погода — термошкарпетки + бігові лосини або довгі тайтси. Як варіант тайтси 3/4 + компресійні гетри.
  • Сирість, опади у вигляді дощу або снігу — термошкарпетки + вітрозахисні непромокальні штани з вентиляцією.
    Верх:
  • Суха морозна і вітряна погода в: утеплена або не утеплена футболка з довгим рукавом + жилет або легка вітрівка.
  • Погода з опадами у вигляді мокрого снігу — та ж футболка + мембранна куртка.

Що надіти на пробіжку

Що надіти на пробіжку, коли температура -5°С — 10°С

    Низ:
  • Холодна, безвітряна або вітряна погода — термошкарпетки + довгі тайтси або вітрозахисні непромокальні штани з вентиляцією.
    Верх мінімум 2 шари одягу:
  • Холодна, безвітряна або вітряна погода: термобілизна + флісова або вітрозахисна куртка.
  • Холодна погода з вітром і снігом — термобілизна + мембранна куртка.

Аксесуари: бігові рукавички з флісу + шапка або бафф.

Що надіти на пробіжку, коли температура -10°С - 20°С

    Низ:
  • Холодна, безвітряна або вітряна погода — термошкарпетки + щільні зимові тайтси + бігові шорти.
  • Холодна погода з вітром і снігом — термошкарпетки + тайтси середньої щільності + вітрозахисні непромокальні штани.
    Верх мінімум 2 шари одягу:
  • Холодна, безвітряна або вітряна погода: термобілизна + флісова або термобілизна + «пуховий светр» (легка утеплена куртка).
  • Холодна погода з вітром і снігом — термобілизна + куртка софтшейл.

Аксесуари: шапка й бігові рукавички з вітрозахистом і утепленням із флісу.

Шапка й бігові рукавички

Що надіти на пробіжку, коли температура — 20°С і вище

    Низ:
  • 2 шари спортивного спідньої білизни.
  • Товсті спортивні термо-штани.
  • Щільні термошкарпетки до коліна.
  • Зверху — легкі вітрозахисні штани.
    Верх:
  • Базова термо-футболка, дуже тонка.
  • Термо-футболка з довгим рукавом.
  • Далі — тонка кофта з Polartec.
  • Верхній шар — тонка вітрозахисна куртка з капюшоном.
    Аксесуари:
  • На голові — базовий тонкий бафф + шапка з флісу + додатково бафф з флісу.
  • На руках: тонкі бігові рукавички й на них теплі мембранні рукавиці.

5. ТРОХИ ПРО ВЗУТТЯ АБО 5 ФАКТОРІВ ВИБОРУ БІГОВИХ КРОСІВОК

Налаштовуйтесь мінімум на одну, а краще на 2 пари гарного спортивного взуття. Використання кросівок не призначених для бігу (тобто звичайного взуття в спортивному стилі) — це одна з найбільш поширених причин травм під час тренувань.

5 факторів вибору бігових кросівок

Під час покупки не вибирайте пару тільки тому, що вам подобається бренд, стиль, колір або прийнятна для вашого бюджету ціна. Безумовно не рекомендуємо брати й найдорожчу пару, навіть якщо це NIKE, ASICS, PUMA або NEW BALANS. Провідні виробники спортивного взуття часто випускають лімітовані серії з астрономічними цінами за одиницю. Як правило, це колаборації з відомими у всьому світі модними будинками, зоряними спортсменами, музикантами або неспортивними компаніями. Поза всяким сумнівом — це взуття преміумкласу, але вона розраховане на тих, у кого є, і хто готовий викладати величезні суми грошей.

Для щоденних тренувань цілком достатньо справжніх бігових кросівок, які відмінно згладжують ударні навантаження, дозволяють розвивати хорошу швидкість, забезпечують хороший захист і фіксацію ніг під час бігу. Вони коштують дорожче звичайного взуття (все-таки високі технології), але повністю виправдовують свою ціну.

Основні фактори, що впливають на вибір кросівок для бігу:

  1. Тип покриття для бігу: грунт, асфальт, корт. Від цього буде залежати протектор взуття, розмір, колодка.
  2. Техніка бігу: біг із п’яти, біг із носка або природний біг. Від цього буде залежати перепад висоти з п’яти на носок і рівень амортизації.
  3. Пронація (тип зводу стопи) — ключовий момент під час вибору кросівок, який дозволить вам правильно скоригувати розподіл навантаження на суглоби і зв’язки.
  4. 4
  5. Сезонність: літо, міжсезоння, зима. Від цього залежить рівень теплозахисту, вентиляції, наявність мембрани й додаткового захисту від попадання опадів і небажаного сміття у взуття;
  6. Правильний вибір розміру. Розмірний ряд у різних виробників відрізнятися. Тому, заміряємо довжину стопи самостійно і звіряємо дані з табличними розмірами.

Якщо ви вперше купуєте кросівки, відвідайте спеціалізований магазин, де експерти зможуть порекомендувати вам відповідне взуття, зваживши «всі за і проти».

6. ДОГЛЯД ЗА БІГОВИМ ОДЯГОМ

Незалежно від процентного співвідношення синтетичних, штучних і (або) натуральних волокон, спортивний трикотаж потребує правильного прання і зберігання. Кожен виріб має свої особливості. Тому, дотримання рекомендацій, зазначених на етикетці, продовжить термін використання речі.

Догляд за біговим одягом

Серед загальних правил відзначимо наступні:

  • Можливе прання в ручному й автоматичному режимі, у теплій воді не вище 40 ° С.
  • Після прання й полоскання курками річ бажано віджати, а не викручувати.
  • Прання в пральній машині робите в режимі «Делікатне прання без віджимання»
  • Використовуйте тільки м’які миючі засоби, без відбілювачів, кондиціонерів і засобів для виведення плям.
  • Компресійну білизну періть попередньо вивернувши на виворіт.
  • Сушити речі потрібно в розправленому стані на горизонтальній поверхні в добре провітрюваному приміщенні.
  • Сезонні спортивні речі зберігати тривалий час на плічках не рекомендується, краще на полиці.
  • Компресійний одяг не прасувати. Звичайну еластичну - можна, з виворітного боку, з відпарюванням і використанням помірної температури.
  • На виробах зі змішаної тканини (синтетика + шість) з часом можуть утворюватися катишки. Видалити їх можна спеціальною машинкою. Робити це потрібно ретельно розправляючи тканину, щоби не пошкодити її.

Підсумовуючи, скажімо, що бігати можна й потрібно в будь-який час року! Це заряджає душу хорошим настроєм, загартовує тіло й силу волі. Одягайтеся з розумом і бігайте на здоров’я!