З чого почати свій вибір в спортивному одязі?

З чого почати свій вибір в спортивному одязі?

За останнє десятиліття стався буквально фітнес-вибух. Багато хто зрозумів, що стежити за тілом і здоров’ям дуже важливо і вигідно. Індивідуальні та групові тренування проходять у парках, на набережних, спорт-майданчиках просто неба і в закритих тренажерних залах. Серед відвідуючих — люди різного віку, у тому числі молодь +14 і покоління 60+. Особливо популярні зимові види спорту — лижі та сноуборд.

Ось тільки не завжди інструктори акцентують увагу на тому, у якому одязі тренуватися. Тому в багатьох спрацьовує принцип — головне, що б комфортно було. Звичайно, зручність — це важливий критерій вибору спортивної форми, але далеко не головний. Адже домашні речі теж дуже зручні. Ось тільки займатися бігом у капцях або кататися на лижах у звичайних “треніках” і куртці не комфортно й небезпечно для здоров’я.

У цій статті ми розглянемо два важливих питання, відповіді на які підкажуть вам, з чого почати свій вибір у спортивному одязі (або, як правильно самостійно вибирати одяг для спорту й активного відпочинку). Інформація буде корисна, як новачкам, так і тим, хто в спорті вже не перший день.

  1. Які види спортивного одягу бувають?
  2. Які критерії вибору спортивного одягу?

1. ЯКІ ВИДИ СПОРТИВНОГО ОДЯГУ БУВАЮТЬ?

Спортивний одяг і одяг для активного дозвілля — це речі, які мають спеціальний функціонал. Коли говорять про види спортивного одягу, то мають на увазі її класифікацію:

  1. 1 за сезоном — це зимовий й демісезонний одяг (весна / осінь);
  2. 2 за видами спорту: для фітнесу, велоспорту, сноуборду й так далі;
  3. 3 за призначенням: одяг тренувальний та одяг у спортивному стилі

1.1 Класифікація спортивного одягу за сезоном.

Літній одяг для спорту — це майки, футболки, шорти, штани, топи, легінси, лосини. Головні вимоги до одягу: повітропроникність, паропроникність, гіпоалергенність, захист від ультрафіолету.

Зимовий одяг для спорту — спортивні та гірськолижні костюми, жилетки, термобілизна. Головні вимоги: одяг має бути легким і теплим, надійно захищати від опадів, не перешкоджати терморегуляції тіла й не заважати рухам.

Демісезонний одяг для спорту (весна / осінь) — термобілизна, спортивні костюми, жилетки, куртки. Вимоги до одягу такі ж самі, що й до зимового екіпірування, але з огляду на нестабільність осінньо-весняної погоди, одягатися краще, дотримуючись правила 3-х шарів одягу.

Класифікація спортивного одягу за сезоном.

  1. Базовий (це термобілизна) має добре відводити вологу від тіла й не допускати переохолодження.

  2. Середній (одяг із флісу) — зігріває тіло й передає вологу від базового на зовнішній шар одягу.

  3. Верхній (мембранна куртка) — захищає від опадів і вітру, виводить надлишки тепла і вологу назовні.

1.2 Класифікація спортивного одягу за видами спорту.

У світі існує величезна кількість видів спорту. Тільки в Україні на офіційному рівні визнано 53 олімпійських і 97 неолімпійських видів спорту. І в кожній дисципліні є своя екіпіровка, до якої висуваються спеціальні вимоги, які продиктовані особливостями виду спорту і спортивними правилами.

Опустимо спортивні правила, а розберемо вимоги до спортивного одягу на деяких прикладах.

Спортивна форма для йоги.

Спортивна форма для йоги.

Уподобання віддається виробам із бавовни з додаванням синтетики. Тут орієнтуватися потрібно на співвідношення ~ 90 % до 10 %. Такий одяг має позитивну енергетику (з погляду філософії йоги), добре дихає, еластичний, зносостійкий, м’який на дотик, прекрасно тримає форму. Не рекомендується купувати вироби з чистої бавовни. Тканина погано тягнеться, тому речі можуть задиратися і сповзати. До того ж бавовна добре вбирає піт, і швидко стає мокрою і важкою. А за частого носіння і прання: сідає, деформується й набуває не охайного вигляду.

Спортивний одяг для велоспорту (бігу).

Спортивний одяг для велоспорту

Велоспорт — один із найбільш енерго витратних видів спорту. Організм активно потіє, тому одяг повинен:

  • добре виводити піт і швидко сохнути, щоб не переохолоджувати тіло на спуску при хорошому зустрічному вітрі;
  • добре «дихати» не допускаючи перегріву тіла на підйомі під час інтенсивної роботи педалями.

Вибирати веломайку (футболку) і велошорти (шорти або спортивні штани, якщо ми говоримо про біг) треба з поліестеру, поліаміду, лайкри, еластану, спандексу, а вітрівку з мембранних, дихаючих матеріалів. Вони здатні протягом довгого часу зберігати тіло сухим, забезпечуючи ефективне відведення вологи і відмінну вентиляцію.

Гірськолижний одяг для сноуборда й лижників.

Гірськолижний одяг для сноуборда й лижників.

Лижники вибирають одяг, що облягає, а сноубордисти — вільного ергономічного крою, щоб під час виконання трюків нічого не заважало рухам. В обох випадках вимоги до костюма практично однакові і зводяться до наступних:

  • Зовнішня тканина одягу має бути з непромокаючої й вітрозахисної мембрани, що добре дихає.
  • Тепла підкладка може бути на синтетичному наповнювачі, наприклад, Thinsulat або Холофайбер.
  • Всі шви проклеєні, зовнішні блискавки мають водонепроникне гумове покриття.
  • Одяг мусить мати величезну кількість зовнішніх і внутрішніх кишень на блискавках.
  • Обов’язкова наявність вентиляційних клапанів на куртці і штанах.
  • Наявність сніго / вітрозахисної спідниці.
  • Зручний капюшон знімний з утягувальними шнурками для максимальної адаптації за розміром голови.
  • Комір із флісовою обробкою в області шиї й підборіддя.
  • Регульовані манжети на штанах і подвійні регульовані манжети на рукавах куртки з флісу — вони добре захищають від вітру і снігу і швидко сохнуть, коли намокнуть.

Компресійний спортивний одяг.

Компресійний спортивний одяг.

Якісний компресійний одяг створюється на основі синтетичних волокон поліуретану і спандексу. Вони переплетені діагонально, забезпечуючи армуючу дію й підтримку м’язів. Такий одяг добре облягає тіло, має явно виражений стискуючий ефект (компресію). Це підсилює кожен рух спортсмена, зберігаючи й повертаючи енергію під час розтягування і скорочення м’язів. Як результат:

  • зниження навантаження на серце,
  • зниження травматизму,
  • підвищення витривалості,
  • мінімізація втоми,
  • швидке відновлення сил,
  • зростання спортивних показників.

Компресія в спортивної форми вище, ніж у одягу для відновлення після тренувань. Ринок пропонує хороший вибір виробів: це компресійні штани, кофти, шорти, гетри, шкарпетки, рукави. Даний вид екіпіровки підійде для будь-якого виду спорту й активності, де передбачаються високоінтенсивні й силові вправи.

Спортивний одяг для фітнесу.

Спортивний одяг для фітнесу.

Фітнес включає кілька напрямків: силові програми, аеробні тренування, танцювальний напрямок, Body & Mind (йога, стретчінг), оздоровчий фітнес (вправи з вагою тіла: пілатес, шейпінг, гімнастика, фітбол), водні види спорту.

Для високоінтенсивного фітнесу (наприклад, бодібілдинг, пауерліфтинг, аеробіка, степ і ін.) використовують одяг із синтетичних або змішаних тканин. Для менш інтенсивного фітнесу (стретчінг, йога, пілатес та ін.) — натуральні тканини з невеликим відсотком синтетики (90–95 % бавовна 5–10 % синтетика) або сумішеві тканини (50/50 або в іншій пропорції).

Синтетичні волокна роблять спортивні речі комфортними, еластичними й повітропроникними. Нижче ви можете коротко ознайомитися з найбільш популярними тканинами, з яких шиють одяг для фітнесу: майки, футболки, топи, шорти, легінси, лосини, спортивні штани та кофти.

  • Футер LUX і стрейч-котон (бавовна + еластан) — м’яка тканина з міцною основою, що не боїться активної експлуатації, не сідає, не мнеться й не скочується. Має чудову повітропроникність й еластичність.
  • Стрейч-кулір (еластан + лайкра) — тонкий, міцний, еластичний трикотаж, який чудово тримає форму, не дає усадку, не линяє, не вицвітає й не викликає алергічних реакцій.

Якісний компресійний одяг

  • Біфлекс (лайкра + нейлон + мікрофібра й люрекс) — синтетичне трикотажне полотно, яке чудово виводить вологу на поверхню виробу. Основна особливість — еластичність, здатність ефектно облягати тіло й не ускладнювати рухів. Матеріал дуже тонкий і легкий, міцний і зносостійкий, швидко сохне, не мнеться й не просвічується.

1.3 Класифікація спортивного одягу за призначенням: тренувальний і в спортивному стилі.

Як ви вже зрозуміли, одяг для тренувань це завжди: технологічні матеріали, анатомічний крій, спеціальні шви, мінімальна вага й об’єм, різні компресійні, вентиляційні та світловідбивальні вставки. І на відміну від повсякденної він не обов’язково має бути модним, але обов’язково мусить бути функціональним і зручним.

Але, з огляду на зростаючу популярність спортивного стилю в моді, імениті дизайнери подумали: «А навіщо шукати компроміс між красою і функціональністю?». Так з’явився одяг у спортивному стилі — естетично красивий, модний, зручний й універсальний: для будинку, міста, активного відпочинку і спорту. Відразу скажемо, для професійних тренувань він підходить не дуже, але для комфортних занять фізкультурою — цілком. Яскравим представником такого одягу є спортивний костюм.

  • Класичний костюм у спортивному стилі — це комплект із куртки і штанів вільного крою. Іноді до нього додають топ, що облягає.

  • Коли на вулиці холодно, хорошим вибором для зими й міжсезоння буде “трійка” — комплект із реглана, спортивних штанів і кофти.

  • Кращі домашні комплекти виготовляють із велюру та м’якого трикотажу. Такі моделі добре тягнуться, дуже практичним і зручні в повсякденному житті.

2. ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМ ВИБИРАТИ СПОРТИВНИЙ ОДЯГ?

Вибирати спортивний одяг слід з урахуванням чотирьох факторів:

  1. 1 тип спортивного одягу,
  2. 2 матеріал спортивного одягу,
  3. 3 розмір спортивного одягу,
  4. 4 колір спортивного одягу.

А тепер по-порядку.

2.1 Типи спортивного одягу.

Спортивний топ (бра або бюстгальтер).

Спортивний топ

Універсальний друг дівчат. Одяг гасить коливання грудей у різних напрямках, і забезпечує достатній рівень іх підтримки. Моделі із широкими лямками Т і V-подібної форми також знімають напругу із шийного відділу і плечей. Топ виготовляють зі щільного, еластичного, дихаючого синтетичного матеріалу. Є моделі класичного крою (для маленьких грудей) і з чашечками (для великих грудей). Існує 3 варіанти конструкції: компресійні топи, інкапсульовані й комбіновані. Детальніше про те, які бувають топи, і як вибрати спортивне бра для фітнесу читайте тут.

Майка або футболка.

Майка або футболка.

Це більш чоловічий варіант спортивної екіпіровки. Вироби для повсякденного носіння виготовляють із бавовни і трикотажу, а для тренувань — з поліестеру, неопрену й інших сучасних синтетичних і напів синтетичних тканин. Одяг повинен володіти хорошою гігроскопічністю, бути приємним до тіла, не сковувати рухів і не перешкоджати циркуляції повітря.

Спортивний костюм.

Спортивний костюм.

Універсальний одяг для спорту й повсякденного життя, який люблять усі. Якщо коротко, то костюм має добре відводити тепло і вологу, не викликаючи переохолодження або перегріву тіла. Крій повинен забезпечувати свободу рухів, та водночас одяг не мусить висіти. Здавалося б усе просто, але «диявол криється в деталях». А їх тут багато. Докладніше про те, як вибрати спортивний костюм, читайте тут.

Спортивні лосини, легінси, шорти, бігові тайтси.

Спортивні лосини, легінси, шорти, бігові тайтси.

Одяг обтислого крою, який забезпечує зручність під час занять фітнесом, бігом, велоспортом і дозволяє продемонструвати гарну фігуру. Екіпірування виготовляються з еластичних синтетичних тканин, і завдяки цьому, абсолютно не перешкоджають руху, даючи змогу виконувати доволі амплітудні вправи. Шорти можуть бути, як обтислого, так і вільного крою. Для бігу вибирайте останні, бажано з розрізами й сіткою всередині. Головна умова такого одягу — хороша повітропроникність і виведення вологи. Про це говорить напис Dri-FIT. Докладніше про те, як вибрати лосини для фітнесу й чим вони відрізняються від футболок читайте тут.

Гірськолижний одяг.

Гірськолижний одяг.

Гірськолижна куртка і штани, цілісний комбінезон, напівкомбінезон — це 3 варіанти спеціального одягу для занять активними зимовими видами спорту (біговими й гірськими лижами, фрірайдом, сноубордом, санками й ін). Легкий, функціональний й теплий одяг забезпечує надійний захист, комфорт на лижному схилі. Детальніше про те, як вибрати лижний костюм, читайте тут.

Одяг Windstopper.

Штани, куртки, рукавички з мембранної тканини Windstopper мають мінімальну вагу й об’єм і надійно захищають від вітру, дощу, холоду і снігу. Такий одяг ідеально підходить для будь-яких активностей, пов’язаних із високими аеробними навантаженнями: біг, велопрогулянки, полювання та риболовля, катання на лижах і сноуборді, альпінізм і пішохідний туризм. Більш детально, що таке Windstopper ми розповідаємо тут.

2.2 Матеріал спортивного одягу.

Головне питання, яке задають собі всі початківці спортсмени: «Бавовна або синтетика?».

Матеріал спортивного одягу.

Так ось, для занять спортом підходить обидва варіанти. Питання лише в тому, у яких випадках використовувати той чи інший матеріал. Для низькоінтенсивних занять вибирайте «бавовну» або сумішевий склад тканини (бавовна + синтетика). Для високоінтенсивних тренувань — однозначно тільки «синтетика», наприклад: еластан, поліестер, міряв, Саплекс. Вони повітропроникні і відмінно виводять вологу, зберігаючи шкіру сухою й захищаючи від переохолодження. Бавовна ж, навпаки, швидко намокає й затримує вологу на поверхні волокон, що впливає на комфорт. До того ж натуральна тканина боїться частих прань, швидко втрачає форму і пружність.

2.3 Розмір спортивного одягу.

Правило тут просте — спортивний одяг не повинен тиснути, натирати, висіти і спадати. Варіанти «на виріст» або «схудну і влізу» обертаються найсильнішим дискомфортом, аж до небажання тренуватися.

Не купуйте речі no name (тобто без імені, невідомих виробників), такий одяг не гарантує заявлений функціонал. Звертайте увагу на склад тканини й розмірну сітку — у кожного бренду вона своя. Читайте відгуки покупців — часто в них можна знайти відповіді на питання, що цікавлять.

2.4 Колір спортивного одягу.

Про користь спорту знають усі, але сили волі для регулярних занять вистачає не в кожного. Однією з мотивацій піти в спортивний зал або вийти на ранкову пробіжку може стати красивий спортивний одяг. Виробники пропонують багато яскравих, «легких» забарвлень і принтів. Не соромтеся експериментувати з кольором. Тільки враховуйте, що він візуально змінює форму тіла: світлі й теплі тони додають трохи об’єму, а темні й холодні — помітно роблять тіло струнким. А ще колір впливає на настрій, поведінку й навіть характер.

  • Сірий — це колір спокою й балансу.
  • Білий — завжди звертає на себе увагу.
  • Жовтий — піднімає настрій, викликає радість.
  • Чорний — стимулює впевненість у власних силах.
  • Синій — викликає довіру, створює враження надійності.
  • Червоний — колір краси, любові. Підійде для найактивніших.
  • Зелений — знімає втому, підвищує тонус, ідеальний для відновлення.

Сподіваємося, що ваш спортивний дебют буде вдалим! Обов’язково загляньте в каталог одягу для спорту та активного відпочинку freever.ua - там багато класних спортивних речей від популярного українського бренду!