На що звернути увагу, коли обираешь лижну маску?

На що звернути увагу, коли обираешь лижну маску?

Катання на лижах — найпопулярніший зимовий вид спорту і відпочинку в усьому світі. Поряд з інноваціями у виробництві гірськолижної екіпіровки, відбувається постійне вдосконалення лижних аксесуарів, невід’ємним елементом яких є гірськолижні маски. Тим, хто вперше вибирає маску досить складно визначитися зі слушним варіантом, особливо, якщо не знаєш про неї нічого й не маєш можливості порівняти різні моделі на практиці. Тому, ми підготували статтю, у якій дали відповідь на питання:

На що звернути увагу, коли обираєш лижну маску?

 • Особливості лінз.
 • Особливості оправи.
 • Ремінець та кріплення.
 • Сумісність із шоломом.

НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, КОЛИ ОБИРАЄШЬ ЛИЖНУ МАСКУ?


Постійну проблему на лижному схилі представляють снігопад, туман, яскраве сонячне світло, мерехтливі тіні, відблиски. На високих швидкостях гострота зорового сприйняття погіршується: розмиваються контури предметів, складно розгледіти стан снігу й рельєф траси, щоби скорегувати лінію спуску.


До того ж на схилі нерідкі падіння й зіткнення, а крижана кірка, дрібна гілка або камінчик з-під кантів лиж — і зовсім нормальне явище. Катання в таких умовах без належного захисту очей не додає задоволення і збільшує ризик отримання травми. Немає сумнівів в тому, що лижна маска — найважливіший аксесуар у спорядженні райдера. У рівній мірі вона необхідна, як професійному спортсмену, так і любителю.


Хорошої якості аксесуар відповідає низці вимог, що пред’являються до сучасної лижної оптики.


 • Чіткий огляд і ударостійкість.

 • Антифог-покриття й захист від ультрафіолету.

 • Надійна фіксація й сумісність з шоломами.

Особливості лінз: звертаємо увагу на форму — це впливає на якість зображення й огляд

Лінзи для масок бувають трьох форм:

 1. циліндричні,
 2. сферичні,
 3. торичні.


Більшість лижних масок початкового рівня циліндричні, що означає, що вони згинаються на обличчі горизонтально, водночас за вертикаллю вони плоскі. Така форма простіше й дешевше у виготовленні, тому циліндричні маски коштують дешевше. І це їхня головна перевага. З недоліків відзначимо два: велика кількість відблисків і незначне викривлення зображення у верхній і нижній частині лінзи.


Сферична форма означає, що лінзи згинаються у двох площинах — за горизонталлю й вертикаллю. Така лінза імітує форму ока людини, щоби надати кращу якість зображення і максимальний огляд на периферії. Багато окулярів преміум-класу є сферичними. Така форма добре поєднується із шоломом. Водночас не всім подобається опуклий дизайн маски, хоча це питання особистих переваг.


Лінза торичної форми помітно вигнута в горизонтальній площині й лише злегка — у вертикальній. Це щось середнє між циліндричною і сферичною формою. Перевага торичних лінз значною мірою естетичне. Водночас вона дає оптичну коректність, непогано гасить відблиски, менш схильна до запітнення.

Особливості лінз: звертаємо увагу на колір лінзи і ступінь затемнення — це покращує оптичну якість

Сліпуче сонце, іскристий сніг, хмарність та тіні сильно спотворюють бачення рельєфу на трасі. Якісно поліпшити зорове сприйняття допомагає світлофільтр лінзи. Ви, напевно, помітили, що лінзи бувають різних кольорів. Кожен із них відсікає певну частину спектру, істотно підвищуючи чіткість і контрастність картинки схилу. Ось, як вони працюють.

Жовті лінзи підвищують контрастність схилу в похмуру погоду


Помаранчеві — забезпечують краще сприйняття схилу в умовах похмурої погоди


Рожеві — добре передають обсяг предметів і підкреслюють тіні під час катання в похмуру погоду.


Чорні лінзи — для катання в сонячну погоду: не спотворюють кольору, а просто приглушують їхню яскравість


Наш список фільтрів буде не повним, якщо ми не відзначимо такі оптичні технології, як поляризація, дзеркальне покриття і фотохром. Перші дві зводять нанівець відблиски відбитого від снігу й льоду світла. Зорове сприйняття схилу в сонячний день виходить на якісно новий рівень: очі абсолютно не втомлюються, а «картинка» через якісні поляризовані лінзи виглядає, особливо чіткою.

Різниця між поляризованими і дзеркальними лінзами в тому, що останні не тільки прибирають відблиски, а й менше пропускають сонячного світла, тобто затемнюють, що робить катання в яскраву погоду більш комфортним. Цей параметр позначається VLT — Visible Light Transmission або дослівно «пропускаємость видимого світла». Вимірюється в процентах. Залежно від того, наскільки сильно затемнює лінза, їй присвоюється свій індекс. На сьогодні їх 5: S0, S1, S2, S3 і S4.


На жаль, поляризаційні та дзеркальні лінзи не здатні перекрити всі погодні умови, але це можуть зробити «хамелеони» — фотохромні лінзи. Вони автоматично змінюють колір оптики, підлаштовуючись під умови освітлення: на яскравому сонці лінзи темніють, а в похмуру погоду залишаються прозорими.

Може здатися, що це універсальне рішення, яке дозволяє позбутися практики використання другої маски або змінних лінз із різними фільтрами. Частково це так, але у фотохромних лінз є недоліки, які не дозволяють їм завоювати ринок захисної оптики.

 • В тумані фотохромні лінзи погіршують видимість.
 • Фільтр змінює своє затемнення досить довго — від 20 до 90 сек.
 • Дуже рідко, коли фотохромні лінзи поєднують у собі технологію збільшення контрастності.

Незалежно від кольору лінзи й різних її наворотів, майже всі сучасні маски, навіть зовсім недорогі, мають 100 % захист від ультрафіолетового випромінювання.


Особливості оправ — безкаркасні або рамка, механізм заміни лінз, Anti-fog покриття і вентиляція маски

Конструкція маски може бути рамковою (каркасною) або безкаркасною. Останні являють собою низько профільну оправу, з мінімалістичною рамкою або майже без неї. Такі ідеально підходять за формою до шолома і виглядають круто. Однак, стильний вигляд - це важливо, але не найголовніше на схилі.


Оправа має бути гнучкою. На її внутрішній стороні кріпляться шари піни різної щільності. У бюджетних моделей один шар, у моделей преміумкласу - 3. Вони забезпечують щільне й рівномірне прилягання маски. Третім шаром (в місці зіткнення зі шкірою) є мікрофліс. М’який і приємний до тіла матеріал не натирає й не подразнює шкіру, добре вбирає і випаровує вологу, ніж додатково перешкоджає запотіванню лінзи.


У гірськолижних масках застосовують одинарні та подвійні фільтри. Здебільшого — це подвійна оптика. Маски з одинарними лінзами використовуються тільки в професійних моделей для швидкісних спусків. Там швидкісний потік повітря забезпечує хорошу вентиляцію внутрішнього простору, завдяки чому лінза просто не встигає запотіти.

Використання подвійних лінз розв'язує проблему запотівання лише частково. Тому, виробники прагнуть забезпечити оптимальний приплив повітря для вентиляції внутрішнього простору між двома лінзами (на фото — це отвори у торці маски), а також наносять на внутрішню сторону фільтра спеціальне антифог-покриття, яке перешкоджає конденсації вологи.


Якщо ви плануєте кататися в різних умовах, краще придбати дві маски з різними фільтрами або одну, у комплект, якої входять кілька змінних фільтрів. Перевірте, наскільки зручний механізм заміни оптики. Нині лідером технології є магнітна система, що дає змогу міняти лінзи, не знімаючи окуляри з голови. Водночас чимало виробників пропонують для важільну затискну технологію. Вона менш зручна і швидка, але більш надійна — під час сильної деформації маски лінзи не виб’є.

Ремінець та кріплення

Обов’язково перевірте, наскільки зручно регулюється довжина ремінця й зручність користування застібкою. Зверніть увагу на конструкцію аутригерів — вузли кріплення ремінця до маски: вони мають забезпечувати щільне прилягання маски до обличчя, з шоломом і без нього.

Сумісність із шоломом — шолом і маска мають підходити один до одного

Чим загрожує нещільне прилягання маски й шолома? Як мінімум — проміжок між ними подарує неприємні відчуття під час швидкісного катання чи катання в холодну погоду. Як максимум — під час падіння або зіткненні маска може злетіти, що може спричинити неприємні наслідки.


Зараз більшість шоломів і масок досить добре працюють разом. Проте, якщо ви не можете приміряти окуляри й шолом перед покупкою, найбезпечніше дотримуватися однієї марки (тобто, наприклад, купити гірськолижний шолом FREVER і придбати маску FREEVER).