Що таке рашгарди - види, матеріали, догляд

Що таке рашгарди - види, матеріали, догляд

Австралійці, які захоплюються серфінгом, знають термін «rashie» («раші»). Це зменшувально-ласкава форма слова «rash», що в перекладі з англійської означає «висип». Тільки мова йде не про той висип на шкірі, який людина отримує, коли в нього вірус або алергічна реакція. Промовляючи слово «rashie», австралійці мають на увазі «rash guard» — захист від висипу, який являє собою різновид футболки з довгим рукавом, що має назву рашгард (rashguard).

Одна з історій, розповідає, що перший рашгард придумали на бразильських пляжах любителі джиу-джитсу й серфінгу. Темпераментні хлопці після вдалого запливу часто влаштовували поєдинки прямо на пляжі в одязі для серфінгу. Ось він то і став «прабатьком" рашгарда. Пізніше серфінг-майки стали використовувати в залі, де їх запримітив представник Bad Boy (торгова марка, широко відома у світі спортивних єдиноборств). У стислі терміни футболку адаптували під змішані бойові мистецтва: підвищили паропроникність, посилили компресію, а просочення проти солі і вологи замінили на антибактеріальне. Це зробило рашгарди неймовірно популярними в усьому світі.

Є й інші цікаві історії появи компресійної футболки. Але в цілому не так вже й важливо, хто першим створив рашгард. Головне, що у світі з’явилася ідеальний тренувальний верхній одяг. Про нього сьогодні ми й поговоримо більш докладно в цій публікації. Розглянемо наступні питання:

  1. Що таке рашгард?
  2. Переваги рашгардів.
  3. Де використовуються рашгарди?
  4. Види й особливості одягу.
  5. З чого роблять рашгарди?
  6. Правильний догляд за рашгардом.

1. ЩО ТАКЕ РАШГАРД?

Отже, рашгард — це захисна футболка (ще говорять — сорочка), що щільно облягає тіло, має довгі рукави, круглий виріз горловини й виготовлена з інноваційних видів текстилю. І ми не випадково на початку публікації згадали серферів. Першими використовувати рашгарди почали саме вони — аматори приборкувати морські хвилі на дошках, які страждають від сонячних опіків, піску, холодної океанської води й саден, одержуваних під час катання. Пізніше компресійну новинку оцінили борці змішаних стилів і представники інших видів спорту.

Що таке рашгард?

Рашгард призначений, як для вологого, так і для сухого носіння. Утягувальний ефект робить тренувальну футболку по суті другою шкірою. Тому вона дуже зручна у використанні на воді, татамі, у тренажерному залі й під час активного відпочинку.

На морі.
Одним із головних переваг носіння рашгарда для серфера є захист шкіри від надмірного тертя об дошку.

  • Ще одна перевага полягає в захисті шкіри від сонячних опіків.
  • Рашгард захищає тіло від постійного тертя набігаючих із піском хвиль.
  • Захищає від опіків медуз і водної рослинності.
  • Його часто використовують, як самостійний верхній одяг на пляжі або біля басейну.
  • Одягають під гідрокостюм, щоби виключити роздратування шкіри від неопрену.

У борцівському і фітнес залах рашгард у буквальному сенсі допомагає зберегти здоров’я.

  • Він виключає прямий контакт тіла з матами, тілом суперника, поверхнями тренажерів.
  • Відповідно, захищає від бактерій, грибків, вірусів, паразитів і комах.
  • Захищає шкіру від мікротравм, саден, подряпин і порізів (останнє характерно для посилених рашгардів).

І на цьому переваги не закінчуються, а тільки починаються.

2. ПЕРЕВАГИ РАШГАРДА

У професіоналів і любителів спорту рашгард користується особливою популярністю. Головне призначення рашгарда — це захист від зовнішніх факторів і компресія м’язів.

Переваги рашгарда

Правильно підібраний за розміром одяг створює той самий компресійний ефект, який дає спортсмену наступні переваги:

  • У процесі тренування м’язи розігріваються значно швидше, а в перервах вони не встигають остигати.
  • Добре зігрівшись, спортсмен краще захищений від травм і розтягувань. Навіть після не тривалої перерви він може сміливо і далі продовжувати силове тренування, не ризикуючи своїми зв’язками і м’язами.
  • Компресія швидко прибирає закислення м’язів. Ефект накачування в буквальному сенсі виганяє окиснену кров назад у серце, де вона оновлюється й насичує м’язи новою порцією кисню.
  • Вени не роздуваються, ви тренуєтеся без болю й неприємних відчуттів, легше переносите підвищені навантаження, відповідно, отримуєте високий спортивний результат.

Крім хороших компресійних властивостей і надійного механічного захисту, рашгард має низку інших важливих переваг.

  • Дуже міцний. Ви «вб’єте» десяток звичайних футболок, перш ніж зносите один рашгард. Порвати його майже неможливо. Інноваційний текстиль дуже міцний на розрив. Його поверхня гладка, тому він легко переносить тертя об мати, спортивні лавки, килимки.
  • Дуже еластичний. Чудово тягнеться в чотирьох напрямках відразу, повторює кожен рух тіла й моментально відновлює первісну форму. Будь-які спаринги, тривалі амплітудні й силові тренування переносить легко.
  • Паропроникний. Особлива структура тканини дозволяє миттєво відводити піт назовні і швидко сохнути, забезпечуючи тілу правильну терморегуляцію. А це означає, що тіло завжди буде сухим, і ви не будете відчувати холод чи спеку.
  • Легкий. Рашгард практично невагомий. Шкірою його практично не відчуваєш. Навіть у щільній моделі завжди комфортно.
  • Має анатомічний крій. Компресійна футболка сидить, як влита, добре, щільно облягаючи тіло, не перетискаючи його й не викликаючи дискомфорту під пахвами й ліктьових згинів. Шви не відчуваєш, вони виконані за технологією Flatlock або Overlock (підгинанні або плоскі шви).
  • Має антибактеріальне просочення. Практично у всіх моделях присутня спеціальне антибактеріальне просочення, що перешкоджає поширенню патогенної мікрофлори.

3. ДЕ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ РАШГАРД?

Завдяки своїм перевагам, рашгарди подобаються багатьом любителям спорту й активного способу життя. Їх із задоволенням носять чоловіки, жінки й діти. Захист залишається легким й комфортним, як у сухому, так і в мокрому стані.

Де використовується рашгард?

Компресійна футболка настільки міцна, що ви не боїтеся її пошкодити. Настільки тонка й невагома, що повністю виправдовує назву «друга шкіра». Настільки еластична, що ви не боретеся з рашгародм, щоби змусити його розтягнутися, коли плаваєте, проводите тренувальний бій або займаєтесь фітнесом. Це робить одяг ідеальним для різних видів спорту, будь то: серфінг, єдиноборства, хокей, футбол, баскетбол, біг, велосипедний спорт, бодибілдинг, кроссфіт.

4. ВИДИ Й ОСОБЛИВОСТІ РАШГАРДІВ

4.1. Класифікація за статтю.

Виробники випускають чоловічі, жіночі та дитячі рашгарди. Крій компресійних футболок для жінок враховує анатомічні особливості — об’єм грудей. Оскільки цей параметр є індивідуальним, рашгарди випускаються під різні фігури. У деяких моделей для більшої зручності передбачені вшиті чашечки, щоби можна було обійтися без спортивного ліфа.

Види й особливості рашгардів

4.2. Класифікація за довжиною рукава і виробу.

У чоловічій і жіночій лінійці присутні компресійні футболки з довгими і з короткими рукавами, а також моделі — 3/4. Як правило, у всіх рашгардів тип горловини однаковий — «воронка», тобто виріз максимально підходить до початку шиї.

Додатково в жіночому варіанті існує ще 2 моделі за довжиною виробу: стандартний (довгий) й укорочений рашгард. Укорочений жіночий рашгард можуть дозволити собі володарки спортивного преса. Він схожий на кроп-топ, причому, верхня частина може бути, як із довгими, так і з короткими рукавами. Обидва варіанти добре поєднуються зі спортивними штанами, легінсами, лосинами, капрі і з нижньою частиною купальників.

Класифікація за довжиною рукава і виробу

  • Чоловічі й жіночі рашгарди з довгими рукавами добре підходить для силових видів спорту, контактних єдиноборств і тренувань на вулиці в прохолодну погоду, наприклад: біг, кросфіт, воркаут, велопрогулянки.
  • Рашгарди з короткими рукавами зручні для тренувань у залі (кросфіт, важка атлетика, фітнес, бокс) та занять спортом на вулиці в теплу погоду.
  • Paшгapди тoпи — оптимальні для будь-яких видів аеробних вправ: велосипед, аеробіка, теніс, стретчинг, бодіфлекс, шейпінг та інші активності без роботи з обтяженнями.

4.3. Класифікація за призначенням.

Нерідко можна зустріти класифікацію за призначенням:

  • Рашгарди для серфінгу — відрізняються високою щільністю матеріалу й більше схожі на водолазки. Вони добре захищають від УФ-променів і переохолодження. Бувають із короткими й довгими рукавами.
  • Рашгарди для бойових мистецтв — добре тягнуться, дуже міцні, зносостійкі, з посиленими швами, сильною компресією й обов’язково з антибактеріальним просоченням.
  • Рашгарди для бігу, велоспорту, футболу, баскетболу — це максимально легкий з хорошою терморегуляцією одяг: дихає, миттєво видводить піт, швидко сохне.

5. З ЧОГО ВИРОБЛЯЮТЬ РАШГАРДИ?

Якісний компресійний одяг виготовляється з високотехнологічної синтетики. Виробники рашгардів у більшості випадків, у якості сировини використовують одні й ті ж матеріали, тільки в різних співвідношеннях. Найчастіше на виробу вказують: спандекс, нейлон, поліестер, бамбук.

З чого виробляють рашгарди?

Спандекс.
Спандекс (він же еластан або лайкра) — це полімер, створений на основі поліуретану. Здатний розтягуватися в 5-7 разів і повертатися в початковий стан без шкоди для міцності тканини. Тому рашгарди ідеально облягають тіло без зморшок. Висока еластичність спандексу не змусить оновлювати гардероб після невеликої зміни ваги в ту чи іншу сторону.

  • Переваги: міцність, довговічність, гладкість, стійкість до УФ-випромінювання, не мнеться, має гарний зовнішній вигляд, швидко сохне.
  • Недоліки: схильний до затягування, не зберігає тепло, має низьку паропроникність (що може бути відкоригована структурою полотна), не вбирає піт, хоча і стійкий до його впливу.

Нейлон.
Нейлон — це синтетична тканина, виготовлена з поліамідних волокон, які отримують з органічних природних ресурсів: нафти, газу, вугілля. Легкий, приємний на дотик, гладкий і дуже міцний. Витримує величезні навантаження й не рветься.

  • Переваги: зносостійкий, швидко сохне, не пропускає вітер, добре відштовхує воду, легко забарвлюється, виглядає красиво, добре тягнеться, збільшуючи свою міцність
  • Недоліки: не витримує високі температури, не поглинає вологу й погано пропускає повітря, електризується, під час тривалого контакту з чутливою шкірою може викликати алергічну реакцію.

Поліестер.
Поліестер — це синтетичний матеріал на основі поліефірних волокон. Виглядає і відчувається, як вовна, а його властивості нагадують бавовну. Водночас зовнішній вигляд, властивості й характеристики тканини дуже залежать від хімічного складу сировини, форми волокна і їх додаткової обробки.

  • Переваги: м’який, «теплий, міцний, легкий, зносостійкий, швидко сохне, виробляє охолоджувальний ефект, не електризується.
  • Недоліки: низька еластичність, боїться високої температури, має низьку повітропроникність.

Бамбук.
Бамбук — натуральна тканина з бамбукового волокна. За своїми якостями не поступається натуральному шовку.

  • Переваги: гіпоалергенний, антибактеріальний, приємний на дотик, тягнеться, формостійкий, відмінно дихає, простий у догляді, не електризується, гігроскопічний.
  • Недоліки: має низьку міцність.

На практиці компресійні футболки шиють із трикотажу сумішевого складу, що поєднує в собі переваги вищеперелічених штучних і натуральних волокон.

6. ПРАВИЛЬНИЙ ДОГЛЯД ЗА РАШГАРДОМ

Спортивний одяг із високотехнологічного текстилю вимагає правильного догляду, і тоді впродовж тривалого часу він буде радувати вас гарним зовнішнім виглядом і зберігати експлуатаційні характеристики. Рашгард не вимогливий у догляді, але є деякі правила, які треба виконувати. І головне з них — перед тим, як прати компресійну білизну, уважно ознайомтеся з рекомендаціями виробника. Усі компресійні вироби не люблять впливу високих температур. Збереження їх гладкості, блиску й еластичності залежить від режиму та частоти прання.

Правильний догляд за рашгардом

Тепер про саме прання.
Розрізняють щоденний догляд — після кожного тренування, і повноцінне прання — 1–2 рази в тиждень, залежно від кількості та інтенсивності тренувань.

Щоденний догляд — після кожного тренування.

  • Прати компресійну футболку після кожного тренування не варто. Досить прополоскати виріб у декількох водах дотримуючись, рекомендованого виробником температурного режиму.
  • Викручувати не треба — просто трохи віджати й дати стекти воді самостійно.
  • Сушити на горизонтальній поверхні або вертикально, на широких плечах, подалі від нагрівальних приладів і прямої дії сонячних променів.
  • Гладить забороняється.

Повноцінне прання — 1–2 рази в тиждень.

  • Може бути ручним або в пральній машині, якщо виробник це рекомендує.
  • Температура води — не вище 40 градусів (уточнити на бирці вироби).
  • Під час ручного прання не тріть рашгард занадто інтенсивно. Для кращого ефекту рекомендуємо попереднє замочування.
  • Прання в пральній машині робіть в режимі «Делікатне прання без віджимання»
  • Використовуйте тільки м’які мийні засоби, без відбілювачів, кондиціонерів і засобів для виведення плям.
  • Прати компресійну білизну необхідно тільки вивернувши навиворіт, тоді від тертя не постраждає лицьова сторона.
  • Легко віджати виріб і дати воді стекти.
  • Сушити на горизонтальній поверхні або вертикально, на широких плечах, подалі від нагрівальних приладів і прямої дії сонячних променів.
  • Не прасувати!

ВИСНОВОК

Рашгард — краще рішення для сучасних тренувань. Його використовують для будь-яких видів спорту. Зручність компресійної футболки гідно оцінять професіонали, любителі спорту й активного відпочинку. У рашгарді створюється враження, що ти тренуєшся без футболки, настільки він комфортний. Можна купатися, займатися бойовими мистецтвами, аеробними й силовими вправами або використовувати його, як самостійний верхній одяг для пляжу або басейну.

Носити рашгард можна двома способами. Головний критерій — це ефект, який ви бажаєте отримати. У правильно обраному розмірі футболка щільно облягає тіло, зберігаючи тепло, забезпечуючи необхідну компресію й паропроникність. Компресія створює постійну й хорошу циркуляцію крові, навіть у дрібних судинах. Відповідно ваші м’язи завжди в тонусі, втомлюються менше, відновлюються швидше, а ви не відчуваєте синдрому хронічної втоми. Поверхня рашгарда гладка і красива. Вона вигідно підкреслює рельєфний торс свого володаря.

У більш вільному розмірі рашгард можна використовувати для створення ефектних щоденних образів в спортивному стилі. Футболка добре поєднується з багатьма спортивними та неспортивними предметами гардеробу, в тому числі: з тайтсами, капрі, короткими й довгими шортами, спортивними штанами, легінсами, лосинами, джинсами.