Що робить гірськолижний одяг водонепроникним?

Що робить гірськолижний одяг водонепроникним?

Через географічні та рельєфні особливості гір, повітряні маси, гірські вітри та сезонні зміни, погода в горах менш передбачувана та мінливіша порівняно з рівнинними районами. Горни відомі своєю схильністю до різких перепадів температур, появи хмар, опадів та змін погодних умов протягом коротких проміжків часу. Тому, головна вимога, що висувається до гірськолижного одягу, - це забезпечення надійного захисту від холоду, вологи та вітру під час катання на лижах та сноуборді. Правильний (функціональний) одяг допоможе почуватися комфортно і безпечно в різних умовах. І такою його роблять сучасні технології.

У сьогоднішній публікації ми розповімо, що робить гірськолижний одяг водонепроникним, и докладно розглянемо такі теми:

  • Мембрани та їх роль у водонепроникності гірськолижного одягу.
  • Види мембран та їх відмінності за показниками водонепроникності.
  • Технології обробки тканин збільшення водонепроникності.
  • Важливість правильного догляду за водонепроникним одягом.
  • Захист від вітру та додаткові функції у гірськолижному одязі.

Мембрани та їх роль водонепроникності гірськолижного одягу.

Мембрана в гірськолижному одязі відіграє ключову роль у забезпеченні водонепроникності та захисту від вологи. Саме поняття «мембранний одяг» увійшло і, безумовно, змінило життя людини на краще завдяки винаходу американської компанії W. L. Gore & Associates. Дуже тонка полімерна плівка (політетрафторетилен, скорочено - PTFE) у розтягнутому стані є пористою мембраною. Її приклеюють до поверхні тканини за допомогою термічного процесу.

Мембрани та їх роль водонепроникності гірськолижного одягу.

Технологічне покриття між зовнішнім та внутрішніми шарами гірськолижного одягу виконує одразу кілька важливих функцій:

  1. Водонепроникність. Мембрана має високий ступінь водонепроникності. Вона запобігає проникненню води та вологи ззовні, таким чином, зберігаючи сухість усередині одягу.
  2. Повітропроникність. Хоча мембрана не пропускає воду, вона не перешкоджає руху повітря. Це дозволяє тілу вільно дихати та уникати перегріву, в моменти особливо високої активності на схилі.
  3. Вітронепроникність. Мембрана також ефективно захищає від вітру, запобігаючи його проникненню через шари одягу. Це допомагає ефективно зберігати тепло, і тіло не зазнає перепадів температур.
  4. Гнучкість і легкість. Мембрана має гнучкість і легкість, що робить одяг зручним для руху і не обмежує рухливість на схилі.

Популярними мембранними матеріалами, що використовуються в гірськолижному одязі, є Gore-Tex, eVent, Dermizax, Sympatex та інші. Вони відрізняються своїми особливостями та ступенем захисту, але всі вони спроектовані з однією метою – забезпечити комфорт та захист від зовнішніх впливів під час гірськолижного катання.

Види мембран та їх відмінності за показниками водонепроникності.

З основними функціями мембрани все зрозуміло, а тепер познайомимося з трьома видами мембран:

  1. мікропориста,
  2. гідрофільна,
  3. комбінована.

Види мембран та їх відмінності за показниками водонепроникності.

Мікрокориста мембрана отримала свою назву, через принцип роботи. У 1 см2 такої мембрани міститься 1.7 млн пір. Вони в 20 тисяч разів менше краплі води і при цьому в 700 разів більші за молекулу водяної пари. Тому мембрана не пропускає воду, причому через неї цілком успішно проходить пара (випаровування тіла). Головний недолік – згодом спостерігається зниження дихаючих властивостей мембрани. Причиною тому є солі, олія та жири, що виділяються разом з потом, які забивають пори та пагано змиваються під час прання. Технологія виробництва мікропористих мембран – енергоємна, відповідно і вартість не дешева. Серед популярних брендів відзначимо Gore-Tex та eVent.

Гідрофільна мембрана працює за принципом дифузії. Вона не містить пір, тому пара виводиться назовні на молекулярному рівні. Важлива особливість - молекули пари завжди рухаються з більш вологого середовища в сухе. Звідси невелика затримка в роботі гідрофільної мембрани, тобто вона починає виконувати свою функцію (відводити пару назовні), коли всередині під костюмом утворюється «парова лазня». Простіше кажучи - що вища активність лижника на схилі, то більше вологи може вивести мембрана. Головний недолік - в умовах низьких температур утворена на внутрішній стороні лижної куртки пара може замерзати. При цьому від прямого впливу води гідрофільна мембрана захищає також ефективно, як і мікропориста. Ще одним її плюсом є висока еластичність мембрани – вона може розтягнутися більш ніж на 200% без шкоди водозахисних та паропроникних властивостей. Технологія виробництва гідрофільних мембран – проста, а вартість низька. Тому вона набула широкого поширення. Серед провідних брендів відзначимо: Marmot, The North Face, Patagonia, Black Diamond, Dermizax та Gelanots.

Інженери врахували недоліки перших двох видів мембран та створили третій вид мембрани, називавши її – комбінована. Вона поєднує в собі мікропористе та гідрофільне покриття. Результат - трохи знизилася паропроникність, але при цьому суттєво зросла довговічність мембрани. На сьогоднішній день усі мембрани Gore-Tex, крім лінійки Pro, є комбінованими.

Всі мембрани відрізняються між собою показниками водонепроникності та паропроникності. На бирці гірськолижного одягу ви можете бачити цифри - 10000mm/10000g або 15000mm/15000g. Що це? Перша – показник водостійкості, друга – паропроникності. Чим вони вищі, тим краще гірськолижний одяг виконує свої функції під час дуже високої активності лижника. Як орієнтуватись?

Всі мембрани Gore-Tex

Визначаємось з водонепроникністю мембрани.

  • 3 000 мм - ця мембрана може витримати невеликий сніг або дощ, що накрапує.
  • До 5 000 мм – для такої мембрани середньої інтенсивності дощ та сніг – не завада.
  • 5 000 - 10 000 мм - така мембрана захистить від сильного дощу та мокрого снігу.
  • 10 000 - 20 000 мм та вище - мембрана з відмінним захистом, ідеальний варіант для професійних лижників.

Вибираємо паропроникність.

  • 5000 - 10000 гр/м² - низька паропроникність, гірськолижний одяг - для помірного катання.
  • 10 000 – 15 000 гр/м² – середній рівень паропроникності. Підходить до більшості активних лижників.
  • 15 000 - 20 000 гр/м² і вище - висока паропроникність, для тривалого та дуже активно катання на лижах.

Технології обробки тканин збільшення водонепроникності.

Попри те, що гірськолижні костюми виготовляють із водонепроникної мембрани або поліестеру з водовідштовхувальним просоченням, вони все одно згодом втрачають свої захисні властивості. Більшою мірою це стосується, звичайно ж, одягу з водовідштовхувальним покриттям. Щоб збільшити водонепроникність гірськолижного костюма, можна застосувати спеціальні засоби для зовнішньої обробки чи просочування тканини.

Технології обробки тканин збільшення водонепроникності.

Спортивна промисловість пропонує великий асортимент гідрофобних препаратів для відновлення водонепроникності тканин. Зазвичай це спреї, рідше гелі. Регулярне (як рекомендовано виробником) використання таких засобів створює на поверхні тканини захисне покриття, яке відштовхуватиме воду. Інша технологія передбачає просочення - спеціально підготовлена речовина проникає в структуру тканини і робить її водовідштовхувальною.

Важливість правильного догляду за водонепроникним одягом.

Важливо правильно і своєчасно доглядати гірськолижний одяг з мембранним або водовідштовхувальним покриттям, щоб він довше служив і зберігав свої функціональні властивості. Ось кілька порад щодо догляду:

Важливість правильного догляду за водонепроникним одягом.

  1. Правильне прання. Дотримуйтесь інструкцій виробника з прання. Зазвичай, сучасні мембрани допускється прати в машинці, використовуючи делікатний режим, низьку температуру води та спеціальний миючий гель/порошок для мембранної тканини.
  2. Не використовуйте миючі засоби з відбілювачем або кондиціонером - вони можуть пошкодити мембрану та погіршити водонепроникні властивості одягу.
  3. Перед пранням закрийте всі блискавки, липучки та застібки, щоб уникнути пошкодження інших частин одягу.
  4. Дотримуйтесь правил сушіння. Не рекомендуємо сушити мембранні речі у машинці. Найкраще вивішувати одяг на вішалці, в приміщенні, що добре провітрюється або на вулиці в тіні.
  5. Контролюйте водовідштовхувальні властивості. Якщо помітили, що одяг перестає ефективно відштовхувати воду, можна спробувати відновити цю здатність за допомогою спеціального спрею або звернутися до професійного сервісу.
  6. Правильне зберігання. Зберігайте мембранний гірськолижний одяг у сухому та чистому місці, щоб уникнути появи цвілі чи запахів.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви продовжите термін служби вашого мембранного гірськолижного одягу та збережете його характеристики, що забезпечують комфорт та захист під час активного відпочинку на гірськолижних схилах.

Захист від вітру та додаткові функції у гірськолижному одязі.

Отже, якщо ваш гірськолижний костюм виконаний з якісної мембранної тканини з високими показниками водонепроникності та паропроникності, то ви автоматично отримуєте опцію – гарний вітрозахист. Виробники гірськолижного одягу також враховують дизайн та конструкцію костюма, щоб зменшити потенційні точки проникнення вітру. Наприклад:

  • утеплена підкладка;
  • ламіновані блискавки;
  • вітрозахисні планки на центральній застібці;
  • утяжки з фіксаторами на поясі та внизу лижної куртки;
  • герметичні шви, зменшення кількості швів та їх утеплення;
  • подвійні манжети - еластичні внутрішні та регульовані на липучках зовнішні;

Захист від вітру та додаткові функції у гірськолижному одязі.

Гірськолижний одяг також включає різноманітні функціональні елементи, які призначені для забезпечення комфорту і безпеки під час катання. Ось деякі приклади.

  1. Вентиляція. Деякі гірськолижні куртки та штани оснащені системою вентиляції на блискавках, що розташовані, відповідно, по рукавами та на внутрішній стороні стегон. Вона дозволяє регулювати тепло та вологість усередині одягу. Це особливо корисно за високої активності, щоб уникнути перегріву.
  2. Системи теплозбереження. Гірськолижний одяг може містити теплотривалі підкладки ні, які ефективно зберігають тепло тіла краще захищають у холодних умовах.
  3. Система кріплення для лижної маски, рукавичок. Зазвичай вона реалізована у вигляді спеціальних карабінів, щоби надійно утримувати аксесуари і запобігати їх втраті.
  4. Снігозахисна спідниця. Це вбудований елемент, який запобігає проникненню снігу під куртку під час падіння або катання по снігових ділянках.
  5. Численні кишені. У гірськолижного одягу часто буває безліч внутрішніх та зовнішніх кишень різного формату, у тому числі для скіпасу на рукаві, а також кишеня для окулярів, смартфона, павербенка.
  6. Світловідбивні елементи. Деякий гірськолижний одяг має світловідбиваючі смуги, щоб забезпечити видимість в умовах поганого освітлення або ввечері.
  7. Капюшон. Він захищає голову, шию та частину обличчя від вітру, снігу та холоду. Як правило, має регулювання, яке дозволяє підганяти їх під розмір голови.
  8. Блискавки та застібки. Якісні блискавки та застібки з подвійними клапанами допомагають утримувати вітер та сніг назовні, запобігаючи проникненню холодного повітря всередину одягу.

Зверніть увагу, що додатковий функціонал може відрізнятися залежно від бренду та моделі гірськолижного одягу. При виборі гірськолижного одягу варто звернути увагу на ті функції, які найбільше відповідають вашим потребам та стилю катання.