Екологічність у спортивному одязі: чому це важливо та як вибирати?

Екологічність у спортивному одязі: чому це важливо та як вибирати?

А ви знали, що другий найбільший забруднювач планети після нафтової промисловості – це індустрія моди? Масштаби згубного впливу масового виготовлення одягу на планету шокують. Тому багато компаній, що виробляють спортивний одяг, стали дотримуватися принципу екологічної стійкості, і використовують різні технології та матеріали для зниження його екологічного сліду. Суть принципу полягає в тому, щоб поточне виробництво та задоволення потреб сучасного суспільства не завдавало б шкоди наступним поколінням, а знаходило баланс між ними. З'явився навіть термін "екологічна мода" чи "стійка мода". Але чи всі насправді розуміють, що таке?

Екологічні проблеми у виробництві спортивного одягу.

Бездумне (неконтрольоване) використання у виробництві спортивного одягу природних ресурсів, нафтопродуктів та небезпечних хімічних речовин, плюс відходи виробництва та непродумана логістика призводять до екологічних проблем. Зараз пояснимо.

Екологічні проблеми у виробництві спортивного одягу

  • Використання нафтопродуктів.
    Більшість сучасних матеріалів, що використовуються для виробництва спортивного одягу, таких як поліестер та нейлон, виготовляються з нафти та інших нафтопродуктів. Їх виробництво та перероблення можуть призводити до забруднення навколишнього середовища та негативно впливати на клімат.
  • Використання небезпечних хімічних речовин.
    Для виробництва деяких матеріалів та обробки спортивного одягу використовуються небезпечні хімічні речовини, такі як формальдегід, фталати та ПВХ, які можуть забруднювати довкілля та загрожувати здоров'ю людей.
  • Відходи виробництва.
    Виробництво спортивного одягу також призводить до утворення великої кількості відходів, таких як обрізки тканин та непридатні для використання зразки. Ці відходи можуть бути важкими для перероблення і можуть закінчити свій шлях на звалищі. Крім того, обсяги одягу, що щорічно потрапляють на звалища, також вимірюються мільйонами тонн. Все це призводить до забруднення навколишнього середовища та створення великої кількості відходів.
  • Непродумана логістика.
    Багато спортивних брендів виробляють свій одяг у країнах з низькими екологічними стандартами, а потім перевозять його в інші країни. Це призводить до викидів парникових газів, що може посилювати глобальне потепління.

Трохи статистики.
Згідно зі звітом World Resources Institute, виробництво однієї бавовняної футболки вимагає 2700 літрів води, що приблизно відповідає кількості води, яку людина споживає за 2,5 роки. Масове вирощування бавовни у Середній Азії стало однією з головних причин осушення річок Амудар'я та Сирдар'я.

А за оцінками американської компанії Levis, легендарного виробника джинсового одягу, повний цикл життя моделі деніму 501 - від вирощування бавовни до наступного прання при носінні - вимагає 3781 літра води. Тому бренд розробив власну технологію з метою скорочення використання води у виробництві та активно заохочує використання переробленої бавовни.

Тобто вихід з становища є. Зменшити згубний вплив виробництва спортивного одягу на екологію можна, якщо:

  • дбайливо використовувати природні та людські ресурси;
  • застосовувати екологічно чисту сировину;
  • переробляти відходи виробництва та старий одяг для виготовлення нового;
  • зменшити до мінімуму використання "хімії";
  • впроваджувати стійкі методи виробництва та оптимізувати процеси для того, щоб знизити відходи та викиди;
  • розвивати екологічно чисті способи транспортування.

Як вибирати екологічний спортивний одяг: матеріали та виробники.

При виборі екологічного спортивного одягу звертайте увагу на кілька ключових аспектів, таких як матеріали, виробники, брендова політика стосовно відношення до екології. Ось кілька рекомендацій, які допоможуть вам зробити більш усвідомлений вибір:

Як вибирати екологічний спортивний одяг: матеріали та виробники

  1. Органічні та натуральні матеріали. Віддавайте перевагу одягу, виготовленому з органічних матеріалів, таких як натуральна бавовна, бамбук, коноплі або Tencel. Сировина для одержання цих тканин виробляються без використання хімічних добрив, пестицидів та ГМО, що знижує негативний вплив на навколишнє середовище.
  2. Перероблені та вторинні матеріали. Звертайте увагу на одяг, виготовлений із перероблених чи вторинних матеріалів, таких як перероблений поліестер чи нейлон. Використання таких матеріалів сприяє зменшенню відходів та споживання ресурсів.
  3. Сертифікації та мітки. Перевірте наявність сертифікацій або позначок, що вказують на екологічну стійкість продукту. Наприклад, деякі з них можуть включати сертифікацію GOTS (Global Organic Textile Standard) для органічної бавовни або сертифікацію Bluesign для безпечних та екологічно стійких матеріалів.
  4. Якість та довговічність. Інвестуйте в якісний одяг, який служитиме вам довгий час. Уникайте покупки дешевих товарів сумнівної якості - вони швидко зносяться і вимагатимуть заміни. Пам'ятайте, що одяг, який ви носите протягом тривалого часу має менший екологічний слід.
  5. Розмір. Купуйте одяг правильного розміру, щоб уникнути необхідності купувати новий одяг занадто часто.
  6. Локальність. Якщо можливо, вибирайте спортивні речі локальних виробників, щоб зменшити екологічний слід від їхнього доставлення та виробництва.

Бренди, які пропонують екологічний спортивний одяг.

Для тих, хто планує оновити свій спортивний гардероб, ми пропонуємо придивитися до «стійких» брендів, які використовують у виробництві одягу щадні технології, перероблені та екологічні матеріали. Їхні речі виглядають стильно, комфортні у використанні та дружні навколишньому середовищу.

Бренди, які пропонують екологічний спортивний одяг

Бренд P.E Nation. Молодий австралійський бренд створений у 2016 році у Сіднеї. Пропонує ефектні легінси, що облягають, кроп-топи, штани з еластичним поясом, толстовки, майки, футболки, куртки, шорти, джинси. Яскравий характер бренду підкреслює барвиста палітра, ретро-шик, перероблені матеріали, сміливі вирізи та крій.

Бренд Adidas&Parley. Колаборація Adidas та некомерційної організації, що займається проблемами світового океану Parley for the Oceans, подарувала світу колекцію одягу та взуття для спорту та активного відпочинку. Такі моделі взуття як adidas Superstar, Forum або Stan Smith щонайменше на 50% виготовлені з матеріалу Parley Ocean Plastic™ та переробленого поліефірного волокна.

Бренд Patagonia. Піонер серед спортивного одягу для альпінізму та туризму з «екологічних тканин». Спільно з Polarteс компанія розробила популярний фліс, який робиться також із переробленої сировини. Також Patagonia використовує інноваційні тканини — починаючи від еко-бавовни, вирощеної без пестицидів, закінчуючи волокном з пеньки, та тканини Yulex™ для гідрокостюмів. Остання створена на основі натуральної гуми замість штучного неопрену із нафтопродуктів.

Екологічний спортивний стиль

Бренд Girlfriend Collective запустив лімітовану серію спортивного одягу із переробленого пластику. На кожну пару футболок іде 25 пластикових пляшок, зібраних на Тайвані. Там переробляють 55% загальної кількості сміття. У нову еко-колекцію Girlfriend Collective увійшли спортивні легінси та бра із трьох різних кольорів.

Висновок.

Екологічний спортивний стиль - це не просто спосіб життя, а відповідальний вибір, який передбачає дбайливе використання природних ресурсів та турботу про екологію. Один із важливих аспектів цього способу життя – вибір екологічних спортивних речей. Купуючи такий одяг, слід звертати увагу на бренди, матеріали, наявність сертифікатів якості, місце виробництва, і уникати надмірного споживання. Таким чином, кожен з нас може почати вести екологічний спортивний спосіб життя та зробити свій внесок у збереження довкілля.