Секрети комфорту під час носіння гірськолижного одягу

Секрети комфорту під час носіння гірськолижного одягу

Будучи одним із провідних українських виробників гірськолижного екіпірування, а також речей для спорту та активного відпочинку, FREEVER розуміє важливість правильного одягу для зимових пригод. Адже залишатися в теплі та сухості дуже важливо для будь-якого зимового виду спорту, чи то скітур, чи катання на лижах, сноуборді або на снігоході. У цій публікації ми розкриємо секрети оптимального комфорту та продуктивності на схилах. Познайомимо з основними предметами одягу лижника й сноубордиста. Розкажемо, як одягатися, щоб гарантовано залишатися теплими, сухими та захищеними.

  • Підбір гірськолижного одягу з урахуванням індивідуальних особливостей та погодних умов.
  • Правильне використання шарів одягу для збереження тепла та вологовідведення.
  • Важливість вентиляції та дихаючих матеріалів у гірськолижному одязі.
  • Як вибрати відповідне гірськолижне взуття та аксесуари?
  • Поради щодо догляду за гірськолижним одягом для продовження терміну служби.

Підбір гірськолижного одягу з урахуванням індивідуальних особливостей та погодних умов.

Коли справа доходить до лижних схилів, правильне гірськолижне екіпірування може зробити ваш відпочинок або по-справжньому комфортним і приємним, або незручним і холодним. Гірськолижний одяг відіграє ключову роль у збереженні тепла, захисті від вітру, снігу та вологи, а також забезпечує необхідну свободу рухів для комфортного катання. Важливо мати куртку, штани, білизну, рукавички, головний убір, взуття та захисні аксесуари, що відповідають погодним умовам, рівню катання, індивідуальним особливостям та уподобанням. Водночас не важливо, ви будете купувати екіпірування або брати в оренду, головне - підібрати якісний та функціональний одяг, який забезпечить комфорт та безпеку на схилі.

Комплект одягу лижника зазвичай складається з кількох шарів, які забезпечують захист від холоду, вологи та вітру. Ось основні компоненти такого комплекту:

  1. Верхній шар (куртка та штани) + базовий та утеплюючий шари.
  2. Рукавички чи рукавиці.
  3. Головний убір.
  4. Окуляри/маска.
  5. Шкарпетки.
  6. Взуття
  7. Спорядження – шолом, лижі, палиці, рюкзак.

У горах життєво необхідні контроль ситуації та свобода рухів. Важливо, щоб ваше екіпірування не стискало вас у цьому. Приміряючи костюм, уявіть, що ви вже знаходитесь на схилі - нахиліться праворуч, ліворуч, дотягніться до ніг, зробіть махи руками в різні боки, щоб переконатися, що не відчуваєте себе обмеженим у рухах. Теж саме стосується спорядження, головного убору та взуття. Все має бути чітко підігнано та зручним у використанні.

Підбір гірськолижного одягу з урахуванням індивідуальних особливостей та погодних умов.

Високоякісна лижна куртка та штани – це ваша перша лінія захисту від стихії. Шукайте куртку, яка не продувається та не пропускає воду. Вона має дихати - це має вирішальне значення для запобігання перегріву під час дуже високої активності на схилі. Обов'язково вибирайте куркту із вентиляційними блискавками для регулювання температури вашого тіла. Подвійні регульовані манжети, снігозахисна спідниця, капюшон, що добре сумісний зі шоломом - це ваш комфорт і захист. Теплоізоляція куртки має відповідати погодним умовам, в яких ви кататиметеся. У цьому плані вибір величезний – від дуже легких (неутеплених) варіантів для теплої погоди до добре утеплених моделей для холодного клімату.

Як і ваша куртка, лижні штани також мають бути водонепроникними, вітрозахисними та дихаючими. Шукайте штани з геметичними (проклеєними) швами, щоб максимально захиститися від проникнення води. Регульована талія та підтяжки забезпечать ідеальну посадку, тоді як посилений низ та коліна додадуть одягу міцності та зносостійкості. Також розгляньте лижні штани з вентиляційними блискавками для додаткової вентиляції. Вони можуть бути розташовані на зовнішній або внутрішній стороні стегон.

Зверніть увагу, що якісні лижні костюми зроблені з легких та еластичних матеріалів. Зазвичай, це мембранна тканина GORE-TEX із технологією 4-WAY. Вона забезпечує високий рівень повітропроникності, надійно захищає від вітру та води. Така мембрана тягнеться у кількох напрямках одночасно, тому здатна повторювати кожен рух лижника.

Правильне використання шарів одягу для збереження тепла та вологовідведення.

У більшості зимових видів спорту та активного відпочинку використовується принцип трьох шарів одягу – базовий, середній, зовнішній. Це ще один секрет комфортного катання на лижах. Свого часу цей принцип запропонували експерти з екстремального альпінізму. Він допомагає ефективно регулювати температуру тіла та вологість в умовах змінної погоди та активності.

Правильне використання шарів одягу для збереження тепла та вологовідведення.

Базовий прошарок.
Його важливість у лижному екіпіруванні часто недооцінюється. А між ішим, саме він виводить піт і зберігає тіло в сухості та теплі. Базовий шар повинен щільно прилягати до тіла, щоб максимально виконувати свої функції. Уникайте футболок із чистої бавовни - вони швидко намокають, довго сохнуть і зовсім не виводять піт. Вибирайте функціональну термобілизну, спеціально адаптовану для зимових видів спорту. Синтетичні тканини або суміш синтетики та вовни мериноса забезпечують хорошу теплоізоляцію та швидке відведення вологи.

Середній шар.
Призначений для утримання тепла. Головна вимога до нього – хороша паропроникність, щоб ефективно виводити вологу з базового шару через себе на зовнішній шар. Це може бути вовняний светр, флісова кофта або тонкий пуховик на основі поліестерових волокон.

Зовнішній чи захисний шар (лижна куртка).
Зазвичай це куртка та штани з мембраною, що забезпечує захист від вітру та мокрого снігу. Дуже важливо, щоб цей шар добре дихав (тобто міг виводити вологу назовні). А також мав додаткову вентиляцію у вигляді отворів чи блискавок, щоб скинути зайве тепло тіла.

Принцип трьох шарів гарантує, що ви будете готові до непередбачуваної погоди в горах та різних умов катання. Також переконайтеся, що шари легко знімаються, щоб ви могли змінити їх залежно від ситуації. Це можна зробити, маючи при собі легкий рюкзак. Таким чином, ви зможете кататися настільки активно, наскільки вам цього заманеться, і вам ніколи не буде надто спекотно чи надто холодно.

Важливість вентиляції та дихаючих матеріалів у гірськолижному одязі.

Хороша повітропроникність лижної куртки та штанів у комплексі із системою вентиляції - ще один секрет комфорту "правильного" гірськолижного одягу. Активний спуск може сильно розігріти вас, в той час як затяжний підйом на крісельному або бугельному підйомнику може швидко змусити відчути холод. Отже, ваш одяг повинен вміти регулювати температуру та вологість усередині так, щоб ви могли почуватися в теплі та сухості, як під час активного спуску, так і під час відпочинку на підйомнику. А досягається це в комплексі: правильні шари одягу, хороша паропроникність кожного шару, наявність вентиляції у гірськолижній куртці та штанях.

Важливість вентиляції та дихаючих матеріалів у гірськолижному одязі.

До речі, якщо ви думаєте, що додавання більшої кількості шарів краще захистить вас від холоду, ви помиляєтеся. У режимі міста – так, а на схилі – все інакше. Навіть не дуже активне катання змушує організм інтенсивно розігріватися. Така особливість лижного відпочинку. Ви активно потієте, волога накопичується в шарах, не встигаючи вийти назовні. І досить швидко ви почнете почуватися мокрим і важким, а в якийсь момент ви починаєте замерзати.

Отже, неправильна терморегуляція може призвести до перегріву чи переохолодження організму. Перегрів може спричинити тепловий удар, а переохолодження може призвести до обмороження. Використання дихаючих матеріалів та наявність систем вентиляції у гірськолижному одязі допомагають підтримувати оптимальний баланс між комфортом та захистом у різноманітних погодних умовах, сприяючи більш приємному та безпечному відпочинку на схилі.

Як вибрати відповідне гірськолижне взуття та аксесуари?

Вибір правильного гірськолижного взуття та аксесуарів не менш важливий, ніж вибір гірськолижного одягу. Це і комфорт, і безпека водночас. Йдеться про гірськолижне взуття, шкарпетки, рукавички, окуляри і шолом.

Гірськолижне взуття та шкарпетки.
Тримайте ноги в теплі. Наші ноги часто першими відчувають холод. Обов'язково приміряйте взуття перед покупкою. Воно повинно бути добре прилеглим, але не стискаючим рухів. Залежно від вашого досвіду та стилю катання вибирайте взуття з різними рівнями стиснення (м'яке для початківців, жорстке для досвідчених). Сучасні гірськолижні черевики можуть мати різні системи закривання - BOA-застібка, ремені і т.д. Виберіть ту, яка забезпечує хорошу фіксацію стопи. Зверніть увагу на рівень теплоізоляції черевиків, особливо, якщо ви плануєте кататися в холодних умовах. Шкарпетки вибирайте із спеціальних матеріалів, які забезпечують хорошу вентиляцію, відводять вологу та зберігають тепло. Відмінним рішенням буде суміш синтетики та вовни мериноса. Також лижники часто вдаються до устілок із підігрівом. Вони здатні давати комфортне тепло впродовж кількох годин (залежно від ступеня утеплення черевиків та температури на вулиці).

Гірськолижні рукавички.
Захистіть свої руки! Оскільки пальці практично не мають жиру або м'язів, вони отримують менше кровотоку, ніж решта тіла, і особливо чутливі до холоду. Якісні лижні рукавички або рукавиці (кому як зручно) – обов'язковий елемент екіпірування лижника. Вони повинні бути утепленими, водонепроникними та паропроникними.

Гірськолижні рукавички.

Гірськолижний шолом.
Носіння захисного шолома знижує ризик та серйозність деяких травм голови. При цьому шолом не є 100% бронею. Навіть із ним ви не повинні ризикувати! Золоте правило на схилі – це контроль ситуації! Вибираючи шолом, переконайтеся, що він добре прилягає до голови та не викликає дискомфорту. Він повинен захищати лоб, скроні й потилицю. Наявність ремінців або системи регулювання дозволить вам точно підігнати «головний убір» під себе.

Гірськолижні окуляри.
Окуляри повинні забезпечувати надійний захист від ультрафіолетового проміння, сніжної крихти, гілок. Виберіть відповідні лінзи в залежності від освітлення на схилі (світлі для хмарної погоди, темні ні для ясного сонця). Крім того, ви повинні переконатися, що ваші лижні окуляри сумісні з шоломом. Окуляри гарної якості захистять більшу частину вашого обличчя, а балаклава прикриє підборіддя та шию.

Інвестуйте у високоякісний функціональний одяг - він того вартий! Перед покупкою рекомендуємо почитати відгуки та рекомендації тих, хто вже купив, користувався та готовий поділитися своїми враженнями. Так ви отримаєте більш детальне уявлення про якість та функціональність конкретних товарів.

Поради щодо догляду за гірськолижним одягом для продовження терміну служби.

Гірськолижний одяг вимагає особливого догляду, щоб продовжити його термін служби та зберегти функціональні характеристики. Ось кілька порад:

Поради щодо догляду за гірськолижним одягом для продовження терміну служби.

  1. Уважно ознайомтеся з інструкціями з догляду, які зазвичай вказані на бирці всередині одягу. Ці рекомендації дають інформацію про види прання, температуру, використання миючих засобів та правила сушіння.
  2. Рекомендуємо прати куртку та штани після кожного сезону, щоб уникнути накопичення бруду, поту або жиру на тканині. Використовуйте м'який миючий засіб у вигляді спеціальних гелів для мембран, без відбілювачів.
  3. Перед пранням закрийте всі блискавки, застібки, липучки. Це дозволить уникнути пошкодження мембрани.
  4. Якщо на одязі є плями, краще видалити їх вручну ще до прання, використовуючи м'яку губку, змочену в м'якому миючому засобі. Не використовуйте агресивні речовини для виведення плям, вони можуть пошкодити водовідштовхувальні та дихаючі властивості мембрани.
  5. Найкраще сушити гірськолижний одяг на повітрі, уникаючи прямих сонячних променів або в приміщенні, що добре провітрюється. Сушіння на батареях, радіаторах та біля інших джерел тепла може пошкодити мембрану.
  6. Для підтримки водонепроникності та вітрозахисних властивостей гірськолижного одягу рекомендується використовувати спеціальні засоби, такі як спреї та просочення. Вони допоможуть зберегти захисні властивості одягу.
  7. Намагайтеся уникати контакту гірськолижного одягу з хімічними речовинами, такими як розчинники та олії.
  8. Перш ніж «законсервувати» гірськолижний костюм на тривале зберігання, переконайтеся, що він сухий, щоб уникнути цвілі та запахів. Зберігайте куртку і штани рекомендуємо в сухій і провітрюваній шафі, на плічках або спеціальній вішалці. Не залишайте одяг згорнутим або складеним впродовж тривалого часу, щоб уникнути появи перманентних складок.