Що таке балаклава: навіщо потрібна і як вибрати?

Що таке балаклава: навіщо потрібна і як вибрати?

Якби не було Східної війни (більш відомої, як Кримська війна 1853—1856 років), світ би, напевно, дізнався за балаклаву значно пізніше, ніж це сталося. І мова не про місто на південно-західному узбережжі Криму, про яке вперше згадав ще в I столітті н. е. Пліній Старший, а про головний убір, названий на честь цього міста. З історії, бойові дії між Російською імперією, з одного боку, та коаліцією в складі Британської, Французької, Османської імперій та Сардинського королівства, з іншого проходили одночасно на величезних територіях. Але найбільшої напруги вони досягли в Криму. І саме тут, біля Балаклави, взимку 1854 року солдати британської армії вперше використовували «трикотажну панчоху» з отворами для очей, рота та носа, як головний убір, щоби хоч якось захистити обличчя від обмороження.

Після закінчення війни балаклава залишилася частиною армійського спорядження збройних сил Великобританії та інших європейських армій. Її одягали взимку під каску від рядового до кайзера. Наберіть у Google «Вільгельм II фото», і серед інших картинок, ви знайдете німецького кайзера в балаклаві, одягненої під пікельхельм — гострий шкіряний шолом, що носився в XIX і XX столітті військовослужбовцями російських, німецьких та англійських збройних сил, пожежниками й поліцією.

Вільгельм II фото

Перші балаклави виконували одночасно функції шапки та шарфу. Але мине трохи часу й до них додасться ще одна — захисної маски. Її переваги першими відкрили для себе гірськолижники та сноубордисти. Звідси друга поширена назва балаклави — лижна маска. Потреба в ній приходить раптово, але, зазвичай, занадто пізно. Тому, готуючись до наступного сезону зимових пригод, не забудьте про захист вашого обличчя. Воно потребує цього не менше, ніж руки, ноги та тулуб.

З сьогоднішньої публікації ви дізнаєтесь:

  1. Що таке балаклава?
  2. Навіщо потрібна балаклава?
  3. Матеріал виготовлення та розміри.
  4. Різновиди балаклав.
  5. Кольори та принти.
  6. Поради щодо вибору балаклави.

1. Що таке балаклава?

Звернемося по допомогу до Вікіпедії:

Балаклава (англ. balaclava від назви міста Балаклави), або лижна маска — головний убір (в’язана шапка, шолом), що закриває голову, лоб і обличчя, залишаючи невеликий проріз для очей, рота або овалу обличчя. Є найпоширенішим різновидом підшоломника, у зв’язку із чим ці поняття нерідко використовують, як синоніми.

Що таке балаклава?

Відома також і інша назва балаклави — пасамонтана.

«Пасамонтана», транскрипція — пасамонтання; від іспанського pasamontañas — «через гори». Імовірно, через їхнє використання мешканцями гір чи альпіністами. Забігаючи наперед, можна згадати, що в наші дні так називають свої балаклави антиглобалісти та активісти на межі закону, які вважають зайвим закривати обличчя.

Балаклава фактично поєднує в собі шапку та маску-панчоху з отворами для очей та носа.Вона закриває голову та більшу частину обличчя, зігріває його, захищаючи від зустрічного вітру. І це найпопулярніший на сьогодні підшоломник. Раніше балаклави традиційно виготовляли лише з вовни чи бавовни. А сьогодні для їхнього виготовлення використовують інноваційні матеріали або комбінують шерсть та синтетику.

2. Навіщо потрібна балаклава?

Вона потрібна для захисту голови та обличчя від зовнішніх факторів, таких як: вітер, холод, сніг, пил пісок, волога та впізнаваність оточення. Балаклава допомагає підтримувати правильну терморегуляцію голови та обличчя в тих випадках, коли зовнішня температура значно відрізняється від комфортної для тіла. І носити її можна по-різному, тому що пасамонтана легко трансформується в шапку, маску, підшоломник, шарф.

Навіщо потрібна балаклава?

Через 100 років головний убір, що відкрили у Новий час, раптом полюбив увесь світ. Її стали використовувати гірськолижники, сноубордисти, байкери, авто та велогонники. Її часто надягають, як самостійну мотоциклетну шапку або замість підшоломника. Вона побувала на вершинах гір і в глибинах океанів. Стала символом повстанської боротьби та атрибутом кримінальної культури. Її полюбили антиглобалісти, екстремісти та громадянські активісти. Вона — частина форми та засіб приховування осіб збройних сил, загонів спецназу, співробітників антитерористичних підрозділів поліції багатьох країн світу.

Кольорові балаклави

У наші дні захисну маску носять ікони стилю та репери. Кольорові балаклави — частина сценічного образу панк- та рок-груп. Приклад тому — російська феміністична група Pussy Riot, яка діє на засадах анонімності й не передбачає постійного складу.

Захисна шапка

Захисна шапка вийшла на вулиці та стала суперечливим трендом, але не перестала бути менш популярною. І досі відомі будинки моди не перестають обігравати балаклави у своїх колекціях, руйнуючи зловісність, пов’язану із цим головним убором і відкриваючи балаклаву для нас по-новому.

3. Матеріал виготовлення та розміри балаклав.

Матеріал виготовлення впливає на характеристики балаклави. Традиційні варіанти на основі бавовни та вовни — теплі, м’які, приємні до тіла, чудово дихають. Забезпечують максимальний комфорт взимку. Водночас відсутність еластичності й дуже висока гігроскопічність (здатність вбирати вооду) не дають дозволяють комфортно використовувати балаклаву під час дуже високої активності. Тому до натуральної основи обов’язково додають синтетику.

Матеріал виготовлення та розміри балаклав

  • Наприклад, нейлон — підвищує зносостійкість.
  • Неопрен — еластичність та стійкість до вологи.
  • Поліестер забезпечує відмінний захист від опадів, УФ променів та низьких температур.
  • Фліс комфортно гріє, навіть, у намоклому стані. До речі, балаклави з поліефірного флісу — найпоширеніші. Мають дуже м’яку (як плюш) структуру всередині і гладну поліровану зовні. Такі захисні маски добре зберігають тепло й чудово дихають.
  • Балаклави з полартеку — дуже схожі на флісові, проте краще утримують тепло й захищають від вітру.
  • Балаклави з високотехнологічних матеріалів на мембранній основі — віндстопер та віндблок. Їхніми головними перевагами є висока паропроникність та надійний захист від вітру та води.
  • Ще один вид синтетики, який часто додають до трикотажу для виготовлення балаклав — акрил. Він ефективно відводить вологу назовні та швидко сохне, добре зберігає тепло, міцний, антибактеріальний, не скочується.

Більшість сучасних балаклав виготовлені в стилі унісекс. Проте деякі виробники випускають підшоломні аксесуари для чоловіків, жінок та дітей. Європейський стандарт пропонує три варіанти розмірів:

  1. original — універсальний розмір для дорослих;
  2. junior — для підлітків;
  3. baby — для дітей.

Усі балаклави добре тягнуться, тому їх легко надягати. До того ж захист не потрібно підганяти під себе. Він не обмежує рухів і добре виконує свої функції незалежно від різновиду.

4. Різновиди балаклав.

Конструктивно балаклави можуть бути цільними або складатися із двох частин (шапка + шафр). За кількістю прорізів цілісні головні убори бувають:

  • з одним горизонтальним прорізом для очей;
  • з трьома прорізами: очі, ніс та рот;
  • з чотирма: ніс, рот та прорізи для кожного ока.

Різновиди балаклав

Досить часто трапляються балаклави з великим (практично на все обличчя) вирізом овальної форми. Можна побачити вільні балаклави, у яких розмір вирізу для обличчя регулюється в більшу меншу сторону за допомогою тасьми. Також у великій кількості представлені на ринку балаклави під шолом чи маску. Такі носять авто-, мотогонщики, велосипедисти, спелеологи.

Розрізняють чотири фасони балаклав:

  1. Маска-шарф — виріб, виконаний у вигляді широкого замкнутого шарфа, який за потреби може натягуватися на обличчя.
  2. Маска-косинка — трикутник, що прикриває шию і фіксується ззаду липучкою, за необхідності одягається на рівень рота та носа.
  3. Традиційна балаклава-маска — звичний для багатьох аксесуар із прорізами, що одягається, як панчоха.
  4. Напівмаска — виріб до лінії очей, виготовлений з унікального штучного матеріалу неопрен, що здатний самостійно тримати форму.

5.Кольори та принти балаклав.

Коли балаклави мали попит, лише, в спортсменів, їхня кольорова гама була одноманітною і нудною. В основному були темні кольори, рідше відтінки сірого. Кольорові підшоломники шилися виключно на замовлення.

Кольори та принти балаклав

А сьогодні дизайнери пропонують споживачеві захисні маски будь-яких кольорів та принтів. Майже вся сильна половина обирає ту ж темну палітру, а прекрасна половина — яскраві й світлі тони: червоний, теракотовий, білий, бежевий, кремовий. Дизайн також варіюється. Є варіанти з різними візерунками. Дуже багато пропозицій з анімалістичними принтами: леопард, зебра, тигр. Великий асортимент моделей представлений абстрактними вишивками та дизайном, що відсилає до тих чи інших явищ масової культури. Такі балаклави використовують лише для повсякденного носіння.

Поради щодо вибору балаклави

6.Поради щодо вибору балаклави.

Вибір балаклави — це суто індивідуальне заняття: те, що може підійти та сподобається вам, може не підійти іншим. Примірка — обов’язкова! Але для початку визначте мету покупки, наприклад:

  • для міста,
  • звичайний спорт, тактичні навчання, активний відпочинок (рибалка, полювання),
  • екстремальний спорт (гірські лижі, альпінізм, авто- та мотокрос).

Для кожної мети — своя активність, відповідно — вид балаклави, матеріал виготовлення, сезонність. Вибирайте виріб залежно від необхідного захисту.

Балаклава для міста.

Має бути легкою, дихаючою та паропроникною, красивою та гармонійно поєднуватися з іншими речами. Її головне завдання — захистити від холоду та пилу.

Балаклава для міста

З огляду на низьку активність (звичайні прогулянки) цілком достатньо буде моделі з тонкого трикотажу на основі бавовни з невеликим відсотком синтетики. Зимовий варіант для міста — це щільніший трикотаж на основі вовни або з флісу. Стилісти радять носити захисну маску з пальтами будь-якого фасону — головне підібрати правильно відтінок та фактуру. Непогано поєднується пасамонтана з дублянками, куртками-косухами, плащами в стилі мілітарі.

Балаклава для звичайного спорту, тактики та активного відпочинку.

Завдання — захист від холоду, вітру, пилу, бруду та сонця. Демісезонна балаклава має бути легкою та еластичною, надійно захищати від перегріву та подальшого переохолодження. Утримувати тепло тіла і водночас вільно дихати, відводити зайву пару назовні та швидко сохнути. Бажано з антибактеріальним просоченням.

Балаклава для звичайного спорту, тактики та активного відпочинку

Зазвичай такі балаклави виготовляють із тонкого флісу або рибани. Зимова балаклава має бути виготовлена з теплого флісу з приставкою Nord. Це дуже приємний на дотик матеріал, з довгим ворсом, щільною, посиленою структурою волокна, що підвищує його зносостійкість. Він здатний витримувати низькі температури до -20 °С, зберігаючи тепло й паропроникність. Практично завжди балаклави для тактики та активного відпочинку мають забарвлення мультикам, піксель, койот, олива. Зимові варіанти можуть бути білими із чорними маскувальними плямами.

Балаклава для екстремальних видів спорту.

Головні випробування для гірськолижника, сноубордиста та альпініста — це мороз, вітер, опади, крижана крупа з-під кантів лиж та під час падінь. Чим холодніше передбачається погода, швидше швидкість спуску й сильніший вітер, тим вище має бути ступінь закритості ділянок шкіри. При цьому балаклава мусить легко відводити надлишкову пару назовні, захищати від вітру, мокрого снігу та берегти тепло. Практично завжди такі балаклави виготовляють зі змішаної пряжі — coton+acryl+stretch. Забарвлення — принт, однотонний або кольоровий.

Балаклава для екстремальних видів спорту

Зверніть увагу на якість крою. Балаклава має бути пошита посиленою ниткою за технологією плоских швів. Виріб мусить мати комфортний ергономічний крій з урахуванням анатомії голови та добре тягнутися. Якщо шукаєте універсальну модель, найбільше під цю роль підходить балаклава з віндстопера або полартека, з відкидною частиною для рота й носа. І останнє побажання - купуйте продукцію перевірених брендів. Так ви гарантовано отримаєте не лише стильний, але й по-справжньому безпечний виріб, який відповідає заявленим характеристикам.

Балаклави FREEVER — ваш ключ до незабутнього та цікавого активного відпочинк.

Приємних покупок.