Як правильно вибрати гірськолижний шолом?

Як правильно вибрати гірськолижний шолом?

Якщо раніше лижні шоломи використовували лише майстри швидкісного спуску та спортсмени екстремали, то тепер це норма для всіх категорій лижників. А в більшості країн та гірськолижних курортів носіння шолома на час катання — обов’язкова умова допуску на схил, навіть якщо ви освоюєте «жабник» (пологий схил для навчання катання дітей).

Але, зважаючи на різноманіття гірськолижних шоломів, їхній вибір представляє певну проблему. HardShell, In-mold, гібридний, закритий, відкритий, із жорсткими і м’якими вухами, з вентиляцією, без вентиляції, з регульованою вентиляцією, з механічним або з повітряним припасуванням… Величезний асортимент моделей вганяє в ступор, навіть, досвідчених лижників, не кажучи про новачків. Але якщо перші, поставивши менеджеру пару питань, зможуть швидко зорієнтуватися і вибрати потрібний аксесуар, то другим без допомоги експерта не обійтися.

Погодьтеся, складно визначитися з відповідним варіантом захисту голови, якщо не маєш базового рівня інформації і не мав можливості на практиці порівняти різні моделі. Наш матеріал допоможе вам поринути в тему. Після його вивчення, ви, як мінімум, зможете спілкуватися з експертом магазину однією мовою, а, як максимум — самостійно вибрати гірськолижний шолом.

Розглянемо такі питання:

  • Стандарти безпеки для гірськолижних шоломів.
  • Гірськолижний та сноубордичний: що вибрати?
  • Вибираємо конструкцію гірськолижного шолома.
  • Вибираємо форму гірськолижного шолома.
  • Який вибрати: шолом із жорсткими вухами чи шолом із м’якими вухами?
  • Визначаємося з розміром, регулюванням та посадкою.
  • Перевіряємо сумісність із маскою.
  • Переваги та недоліки гірськолижного шолома з візором.
  • Вибираємо систему вентиляції.
  • Який гірськолижний шолом краще: з козирком чи без?
  • Якого кольору має бути гірськолижний шолом?

1. Стандарти безпеки для гірськолижних шоломів.

Основними стандартами безпеки для виробництва захисного спорядження (у тому числі гірськолижних шоломів) є:

  1. CEN 1077 (Common European Norm, CEN) він же EN 1077: 2007 — найпопулярніший із європейських стандартів із тестування захисту голови.
  2. F2040 (American Society of Testing and Materials, ASTM) — найпопулярніший американський стандарт безпеки. Існує з 2000 року. Приймається до використання у світовому масштабі та охоплєть різні галузі.

Стандарти безпеки для гірськолижних шоломів

Шолом, що відповідає одному зі стандартів, пройшов тести на вологість, тиск, температуру, опір ударам на різних швидкостях по різних поверхнях. Про те, що експертиза підтверджує безпеку виробу, говорить сертифікат (наклейка) CEN або ASTM на внутрішній стороні шолома.

У зручному та безпечному захисному аксесуарі передбачено:

  • міцний корпус, що витримує тиск та різкі удари;
  • швидко знімні ремінці та фіксатори;
  • додаткові амортизатори;
  • лайнери для пом’якшення ударів;
  • захист вух.

Важливо!

Сертифіковані шоломи значно знижують ризик травми, але не дають 100 % захисту! Після серйозного зіткнення, навіть якщо шолом залишився цілим, його потрібно замінити.

2. Гірськолижний чи сноубордичний: який шолом вибрати?

Якщо в питанні вибору шолома відштовхуватись від принципу катання, то простежується чітка різниця між захистом. 90 % всіх падінь у бордистів відбувається вперед або назад, тоді, як лижники практично завжди завалюються на правий або на лівий бік (сама довжина лиж не дозволяє їм падати вперед або назад). Отже, логічно припустити, що в сноубордичного шолома захищені краще лоб та потилиця, а в лижного — бічні частини.

Гірськолижний чи сноубордичний: який шолом вибрати?

Насправді — це помилка. Сміливо вибирайте будь-який варіант, незалежно від того, захоплені ви гірськими лижами або сноубордом. Стандарти проектування та сертифікації на безпеку — однакові для обох. Тому, і ми не будемо робити відмінності між ними, у статті називатимемо їх усіх — «гірськолижними». Мабуть, єдиною відмінністю може бути зовнішній вигляд: у лижників більш витягнуті обтічні шоломи, у бордистів — округлі. Але і цей парметр не є яскраво вираженим і поступово відходить у минуле.

3. Вибираємо конструкцію гірськолижного шолома.

Існує 3 основні конструкції гірськолижного шолома. У кожному з них є три основні шари: зовнішня оболонка, внутрішня частина та м’яка підкладка.

Вибираємо конструкцію гірськолижного шолома

Зовнішня оболонка.

Завдання зовнішньої оболонки — прийняти він всю силу удару. Тому вона найжорсткіша з трьох шарів. Для виготовлення використовують ABS пластик, склопластик, кевлар, карбон чи полікарбонат. Останні три — посилені, відповідно, більш надійні та дорогі.

Внутрішня частина.

Завдання внутрішньої частини — поглинути чи розсіяти силу удару, щоб голова спортсмена не відчула його або не так сильно відчула. Тому вона товста і м’яка. Її виготовляють із EPS (спіненого) полістиролу.

Підкладка.

Її роблять знімною. Це тонкий шар з антибактеріального матеріалу (найчастіше спортивний трикотаж на основі синтетики). Торкаючись до голови, підкладка забезпечує комфортне прилягання, виключає натирання, відводить вологу.

Конструкцію шолома визначає те, як з’єднані між собою зовнішня оболонка, внутрішня частина та підкладка. Розрізняють 3 конструкції. Кожна впливає на вагу, характеристики міцності і вартість захисного аксесуару.

  1. Прес-форма (In-mold) — внутрішню частину під сильним тиском покривають зовнішньою оболонкою.
  2. Жорстка (Hard Shell) — внутрішню частину склеюють із зовнішньою оболонкою.
  3. Гібрид — у тих частинах шолома, де це можливо, поєднують дві вищеописані технології.

Конструкція шолома

А тепер, як вибрати гірськолижний шолом за конструкцією?

Якщо ви не екстремал і вашому стилю катання не властива «агресія», ваш вибір In-mold. Це найлегші та досить міцні шоломи. У них найкраща система вентиляції, але коштують дорожче HardShell.

Фанатам кайтсерфігна та паркуру на лижах/сноуборді рекомендуємо шоломи HardShell. Вони найважчі, але найміцніші. Легко витримують багаторазові удари та коштують недорого, але програють у кількості вентиляційних каналів.

Коли цікавить оптимальний баланс ваги, удароміцності та вентиляції, беруть «гібриди». Вони міцніші за In-mold і легші за Hard Shell. З вентиляцією тут також усе на висоті. Головний недолік — досить висока вартість.

Щоб визначити технологію шолома, достатньо подивитися на нього в торец зі сторони потилиці. Побачите товстий пластик і зазор між ним та внутрішнім шаром — це HardShell. Побачите тонкий пластик, що прилягає до внутрішнього шару без проміжків — це In-Mold.

4. Вибираємо форму гірськолижного шолома.

За формою гірськолижні шоломи можуть бути округлими, округло-овальними та витягнутими в потиличній частині. Перші два широко поширені у любителів, і професіоналів. Останні користуються популярністю у спортсменів трамплінників (стрибки на лижах з довгих трамплінів), рідше слаломників (швидкісний спуск звивистою трасою). Крім того, за ступенем захищеності обличчя шоломи бувають відкритими та закритими.

Вибираємо форму гірськолижного шолома

Відкриті гірськолижні шоломи, здебільшого, мають округлу форму з відкритим (незахищеним) обличчям. Водночас підборіддя може бути відкритим або закритим спеціальними накладками. Це найпопулярніші шоломи. Вони не громіздкі, не важкі, добре вентилюються, поєднуються з різними окулярами та масками.

Закриті або full-face шоломи повністю захищають обличчя, підборіддя, голову та вуха. Важать більше, ніж відкриті та трохи гірше вентилюються. Поєднуються далеко не з кожною гірськолижною маскою.

Вибір моделі залежить від техніки катання. Якщо ви тренуєтеся на трамплінах, любите поза трасові швидкі спуски, захоплюєтеся фрірайдом у лісовому форматі або освоюєте бордеркрос — вибирайте закритий шолом. У решті випадків — відкритий. Він добре підходить для більості кола райдерів.

5. Який вибрати: шолом із закритими жорсткими вухами чи шолом із відкритими м’якими вухами?

Ще одна відмінність у відкритих гірськолижних шоломів — конструкція вух. Вона може бути твердою або м’якою.

Який вибрати: шолом із закритими жорсткими вухами чи шолом із відкритими м’якими вухами?

Відкриті гірськолижні шоломи із жорсткими вухами краще захищають під час падінь. У них вища аеродинаміка, вони тепліші, можна поставити захист підборіддя. Серед мінусів — більш громіздкі, більша вага, гірша чутність та вентиляція.

Відкриті гірськолижні шоломи з м’якими вухами мають м’які вставки, які прикривають вуха. Такі шоломи легко одягаються і знімаються, важать менше, краще вентилюються і практично не знижують слух. При цьому, захист підборіддя можна встановити далеко не на всі моделі.

Який гірськолижний шолом краще: з м’якими чи жорсткими вухами? Якщо ви любите швидкість, непідготовлені траси, вибирайте шолом із жорсткими вухами та захистом підборіддя. Для більшості інших дисциплін відмінно підходить гірськолижний шолом із м’якими вухами. Він більше пасує тим, хто катається в спокійному стилі, кому важливий комфорт, вага, чутність.

6. Визначаємося з розміром, регулюванням та посадкою.

Гірськолижні шоломи можуть бути фіксованого розміру та з регулюванням за обсягом. Обидва варіанти хороші, якщо підібрані правильно. Але регульований — більш універсальний. Це важлива перевага з огляду на те, що форма голови в кожної людини унікальна по-своєму.

Шолом фіксованого розміру.

Якщо ваш вибір впав на модель фіксованого розміру — визначте свій розмір. Як правильно вибрати розмір шолома? Вимірьте обхват голови від чола до потилиці на 2–3 см вище за брів. Отримавши обсяг см, оберіть шолом із відповідним значенням. Якщо захисний аксесуар має умовне позначення розміру S, M, L, XL, необхідно скористатися таблицею відповідності розмірів гірськолижних шоломів обхвату голови. Менеджер магазину її люб’язно надасть вам.

Шолом із регулюванням розміру за обсягом.

Вибираючи шолом із регулюванням обсягу, зверніть увагу на систему регулювання — вона не має знаходитися в меншому або більшому обсязі. Наприклад, ви захочете підчепити під шолом балаклаву або навпаки, зняти її. В обох випадках регулятор об’єму повинен мати хід, як у бік «+», так в бік «-». Інакше надмірно щільна посадка (на межі здавлювання) — це дискомфорт. А надмірний зазор між потилицею та шоломом — це зниження захисних властивостей конструкції. І в тому, і в іншому випадку — шукайте іншу модель.

Регулювання об’єму в гірськолижному шоломі

Система припасування внутрішнього шару по колу голови забезпечує більш точну посадку гірськолижного шолома. Регулювання може бути реалізоване у вигляді системи тросів і регулювального колеса на потилиці або у вигляді повітряної помпи, що наповнює повітрям резервуари анатомічної форми всередині шолома. Перша — найпоширеніша. Повертаючи регулювальне колесо, ви тягнете шолом або, навпаки, послаблюєте його тиск на голову. Для швидкого виконання останньої операції також передбачено кнопку моментального скидання натягу.

Регулювання об’єму в гірськолижному шоломі

Посадка та примірка.

Шоломи однієї і тієї форми, але різних брендів можуть сидіти по-різному. Тому дуже важливо завжди приміряти шолом. Він не має закривати лоба повністю або не закривати його взагалі. Надівши, шолом покрутіть головою по сторонах. Ви не повинні відчувати дискомфорт.

Гірськолижний шолом мусить сидіти щільно, не падаючи очі, не сповзаючи на шию і не перетискаючи голову. Якщо ця умова дотримується — ви правильно підібрали розмір, отже він виконуватиме свою функцію повною мірою. Важливо, щоби шолом добре тримався на голові, навіть, в незафіксованому стані (не застебнутим).

7. Перевіряємо сумісність із маскою.

Відомі бренди гірськолижного екіпірування пропонують шоломи та маски, що ідеально працюють у тандемі. Але бувають випадки, коли купити обидва елементи неможливо чи немає необхідності, тому що один із них у вас уже є. Якщо ви вибираєте гірськолижний шолом без візира, перевірте його поєднання з гірськолижною маскою. Важливо, щоб оптика чітко вставала на своє місце, забезпечуючи належний захист від вітру, снігу, ультрафіолету.

На що звернути увагу?

Зазор між шоломом і маскою має бути мінімальним, інакше на зустрічному вітрі лоб замерзатиме. Забезпечуючи мінімальний проміжок, маска повинна сидіти чітко на переніссі, виключаючи засвіти зверху і знизу. Якщо цього немає — шукайте іншу маску чи шолом.

8. Переваги та недоліки гірськолижного шолома з візором.

Ці шоломи дуже схожі на мотоциклетні. Окремо купувати оптику не потрібно — вона штатна. Добре продумана система кріплення дозволяє легко зміщувати маску нагору. Та й сама «лінза» непогано справляється захистом снігу, вітру та УФ-випромінювання. Серед інших переваг візира зазначимо:

  • Панорамний огляд (маски не дають).
  • Комфортна посадка — його не відчуваш, як сторонній предмет.
  • Дуже зручний варіант для носіїв окулярів.

Переваги та недоліки гірськолижного шолома з візором

На жаль, шоломи з візиром не позбавлені недоліків.

  • Гірша щільність прилягання — знизу може задувати й засвічувати відблисками.
  • Вимагає дбайливої експлуатації: необережно кинутий або повішений шолом з візиром може отримати подряпину на оптиці.
  • Замінити лінзу проблематично. Складнощі не зі зміною (вона тут передбачена), а з купівлею потрібної лінзи.
  • Ціна — шолома з візором може коштувати дорожче за шолом і маски, якщо купувати їх комплектом одного бренду.
  • Складнощі з індивідуальною посадкою.

9. Вибираємо систему вентиляції.

Відсутність системи вентиляції в старих моделях шоломів була головною причиною, чому лижники не хотіли використовувати шолом. Товстий пористий прошарок спіненого полістиролу відмінно зберігав тепло, але не міг його відводити. Під час високої активності на схилі порушувалася терморегуляція і голова ставала мокрою. Сучасні аксесуари з нерегульованою (пасивною) та регульованою (активною) вентиляцією позбавлені цієї проблеми.

Вибираємо систему вентиляції

Шлеми з нерегульованою вентиляцією мають спеціальні постійно відкриті вентиляційні отвори, через які зайве тепло швидко виводиться назовні. Пасивна вентиляція — непогане рішення, якщо ви катаєтесь у спокійному ритмі. Але зі зростанням швидкості і вашої активності на схилі, повітря, що потрапляє в отвори, може викликати переохолодження. З цієї причини лижники часто блокують частину отворів заглушками. Для цієї процедури зазвичай шолом знімають. Дуже незручно. До того ж, часто заглушки просто губляться.

Шлеми з регульованою вентиляцією мають механізм, який керує просвітом отворів без необхідності знімати шолом. Він дозволяє повністю відкрити, закрити наполовину або повністю закрити вентиляційні отвори. Одним рухом руки ви досить точно вибираєте комфортний режим вентиляції, з урахуванням погодних умов та вашої активності. Крім того, деякі шоломи мають окреме регулювання вентиляції передньої і задньої частини. Дуже зручна опція, коли катаєшся в різних стилях.

10. Який гірськолижний шолом краще: з козирком чи без?

На обидва варіанти попит приблизно однаковий. Шолом із козирком захищає від прямих сонячних променів, добре утримує маску в піднятому положенні й не дозволяє з’їжджати на лоб під час падінь. Але цей же козирок не дасть вам «змахнути» маску на чоло одним рухом руки. Це не зручно особливо на коротких лижних схилах, де зміна положення маски відбувається досить часто.

Який гірськолижний шолом краще: з козирком чи без?

11. Якого кольору має бути гірськолижний шолом?

Вибирайте так, щоб він підходив до решти екіпірування та спорядження — це стильно і красиво. Врахуйте, що яскравий захисний аксесуар (особливо з блискучими вставками або елементами, що відбивають світло) робить вас більш помітним для інших на схилі. Білий — менш спекотний, чорний — тепліший, глянсовий — швидко втрачає презентабельний вигляд, а на матовому менш помітні подряпини.